Звернення народних депутатів СРСР з приводу політичної ситуації на Україні

9 вересня 1989 р.

Москва, Кремль

Президія Верховної Ради СРСР

Тов. Горбачову М. С.

 

ЗВЕРНЕННЯ

НАРОДНИХ ДЕПУТАТІВ СРСР 3 ПРИВОДУ ПОЛІТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ НА УКРАЇНІ

 

Ми, народні депутати СРСР, запрошені на установчий з'їзд Народного руху України за перебудову (Рух), провели паралельно друге засідання республіканського депутатського клубу і, обмінявшись думками щодо ситуації на місцях, дійшли до глибокого переконання, що напруженість на Україні зростає і першопричина цьому негнучкість, а часом і навмисна провокаційна діяльність республіканського партійно-господарського апарату, що призводить не до консолідації усіх здорових сил, а до конфронтації.

Апарату вигідно сьогодні настроювати групи людей один проти одного, розповсюджуючи про ті чи інші самодіяльні рухи навмисну дезінформацію. Зокрема, Рух представили у пресі (і небезуспішно) як бандерівську, націоналістичну організацію, хоч приводу для цього не давали ні програма Руху, ні його формування (з українських, російських, білоруських, єврейських, угорських, болгарських, грецьких та багатьох інших національних осередків), ні його дії, ні сам з'їзд, який працював навколо осі багатонаціональної єдності. Ідея інтернаціональної єдності тут стала первинною, згуртовуючою.

Далеко не все сьогодні однозначно у Русі і не з усіма виступами на з'їзді можна погодитися. Та відсутність однодумства компенсувалася доброю волею делегатів до згуртування. Преса ж, якою монопольно користується керівний апарат, намагалася перекрутити факти і залякати населення можливістю міжнаціональних конфліктів, тим самим провокуючи їх.

Зараз загостренню ситуації в республіці, її політизації сприяють опубліковані проекти республіканських законів про вибори, окремі, певно, відомі Вам, пункти яких були сприйняті виборцями як реакційні, тобто такі, що сприяють зіткненню різних прошарків суспільства, щоб дестабілізувати становище в республіці й звинуватити в дестабілізації демократичні перетворення, а часто (гучноголосо, у пресі) і Вас особисто, протиставляючи Вам інших членів Політбюро.

Ускладнюється і становище народних депутатів СРСР, котрих, із одного боку, кличуть у колективи для зняття напруженості і передстрайкових ситуацій, з іншого їх же звинувачують у виникненні цих ситуацій. Почастішали випадки навмисної компрометації народних депутатів СРСР у пресі, але спроби відповісти через ту ж пресу натикаються на опір, а засоби масової інформації або замовчують діяльність депутатів, або регулярно глумляться над тими із них, хто виявляє активність.

Ми з ним були поруч

Авторитет вищих представників влади в республіці впав до нуля й продовжує падати. Підірвана віра не тільки в окремих представників влади або її нинішній апарат, але й в оновлений соціалізм. Відчувши, що вибори можуть виявитися останнім випробуванням для республіканської застійної керівної системи, влада ладна на будь-які заходи, що непередбачено вплине на ситуацію і напевне погіршить її. На численних мітингах і зборах трудових колективів приймаються резолюції, що вимагають відставки В. В. Щербицького та В. С. Шевченко.

Відчуваючи тривогу за долю майбутнього Української РСР і перебудови в усій країні, особисту відповідальність за те, що відбувається, ми наполягаємо на публікації цього звернення в центральних і республіканських газетах і розгляду його на всіх рівнях.

 

Народні депутати СРСР: Н. Куценко, В. Грищук, Ю. Щербак, В. Яворівський, Р. Братунь, В. Черняк, Л. Сандуляк, І. Вакарчук, П. Таланчук, Ю. Сорочик, С. Конєв, В. Захаров, Е. Козін, Р. Гром'як, А. Назаренко, С. Рябченко, Р. Федорів, Н. Тернюк, В. Мартиросян.

автор: Петро Михайлович ТАЛАНЧУК

час видання: 1989


26/02/2010