Університет «Україна» заохочує студентів платити за власне навчання

Університет «Україна» заохочує студентів платити за власне навчання

 

19 червня, 2012

Тала ПРУТКОВА, журналіст.

 

У період фінансової кризи здобути платну освіту може не кожен. Не всі навчальні заклади готові піти назустріч абітурієнтам та їхнім батькам і знизити вартість освітніх послуг. У цьому відношенні Університет «Україна» відрізняється демократичністю, оскільки тут діє гнучка система знижок, які можуть сягати 50% від річної вартості освіти.

Знижки можуть отримати абітурієнти, які прийшли з однієї школи чи є членами однієї родини; студенти-відмінники; студенти, які здійснюють волонтерську або наукову роботу… Також Університет «Україна» надає можливість безкоштовного навчання пільговим категоріям абітурієнтів, серед яких – інваліди, діти-сироти, діти з малозабезпечених сімей, які здобувають освіту в університеті за рахунок міського бюджету (згідно з комплексною програмою «Турбота»). Але влада, на жаль, не завжди виконує обіцяне.

- За минулий навчальний рік університет надав знижки на суму більшу, ніж 1,5 млн. грн., – розповідає проректор з фінансово-економічної роботи Університету «Україна» Валентина Журавльова. – Такі знижки отримали діти з інвалідністю чи з бідних сімей, які живуть за межами Києва. У той момент, коли з 2009 року київська адміністрація фактично припинила фінансування за програмою «Турбота», ми взяли на себе оплату навчання дітей-сиріт, тож більше 40 з них отримали диплом бакалавра, взагалі не сплачуючи за це кошти. У нас дуже індивідуальний підхід. Якщо взяти звернення наших студентів і батьків стосовно важкого матеріального становища чи неможливості своєчасної оплати, у нас кожного місяця більше сотні заяв із такими проханнями, і ми фактично більше 90% заяв задовольняємо…

Вартість навчання у ВНЗ залежить від багатьох факторів. Так, на формування ціни впливають і видатки на придбання чи ремонт навчальних корпусів та гуртожитків. Зрозуміло, що виш, який орендує приміщення у школі, і виш, який має власну сучасну будівлю, повинні встановлювати різні ціни на навчальні послуги. Хоча останнім часом спостерігається тенденція, коли ВНЗ здирає три шкури зі студентів, не надаючи відповідних умов для навчання.

Особливо гостро питання з матеріально-технічною базою стоїть, коли мова йде про освіту людей із особливими потребами. Їхнє навчання закладу обходиться набагато дорожче.

– У нас немає жодного нормативного документу, який регламентує методику визначення собівартості навчання людини з інвалідністю, – зауважує Валентина Журавльова. – Офіційна вартість навчання «бюджетника» у 2011-2012 році коливається від 12 000 до 27 000 гривень на рік. Треба розуміти, що сюди не входять капітальні видатки: придбання приміщення, меблів, комп’ютерів… Всі видатки на формування матеріально-технічної бази університет бере на себе.

Йдеться про оснащення пандусами, ліфтами, обладнаними вбиральнями, лінгафонними кабінетами, тренажерами тощо. Усі ці умови створено в Університеті «Україна», який пропонує абітурієнтам єдине у країні студентське містечко безбар’єрного типу (повністю обладнане під інвалідів-візочників).

Попри якісну освіту, низку пільг на цілком «підйомні» ціни на навчання в Університеті «Україна», абітурієнти часто звертаються до державних ВНЗ з надією все-таки потрапити у список «держзамовників» і вчитися безкоштовно. Втім, із кожним роком кількість бюджетних місць зменшується, хоча, за словами прем’єр-міністра Миколи Азарова, освіта в Україні не буде на 100% платною.

Які ж перспективи безкоштовної освіти в Україні, і які переваги платної?

Коли йдеться про платну освіту, думки радикально різняться. Прихильником високої вартості освіти є зокрема голова Верховної Ради України Володимир Литвин. Він запевняє, що, скоротивши відсоток бюджетників і збільшивши ціни на навчання, можна буде контролювати рівень фіктивних фахівців і запобігати безвідповідальному ставленню студентів до здобуття освіти. З іншого боку, високій відповідальності у виборі професії і ставленні до навчання студентів за кордоном сприяє те, що вони платять за власну освіту самостійно. Водночас в Україні маємо патову ситуацію, коли за навчання дітей платять їхні батьки, які тяжко заробляють кошти на чужині, навіть не маючи змоги проконтролювати, де і як вчаться їхні «світлі голови». Платити ж за навчання самостійно українському студенту важко, оскільки працевлаштуватися людині без досвіду – справа майже фантастична, а брати кредит в умовах безробіття і низької зарплати – теж не видається можливим. Варіантом вирішення проблеми може стати сам ВНЗ, який здатен створити робочі місця для своїх студентів. Така практика поширена в Університеті «Україна». Так, якщо склалася скрутна фінансова ситуація, і за студента не спроможні платити батьки чи рідні, вартість навчання він може відпрацьовувати у себе на кафедрі, у відділі маркетингу та в інших підрозділах університету.

Ще одна проблема, з якою зіштовхується система платної освіти в Україні – це непомірна кількість комерційних ВНЗ, які не дбають про якість освітніх послуг. У багатьох вишах здобувати освіту – все одно що піти на базар: маєш гроші – маєш і диплом. Навіть якщо якість освітніх послуг у комерційному виші задовільна, ставлення студентів-платників до свого навчання вельми свавільне. Попри це, для більшості приватних ВНЗ кожен студент, як то кажуть, - на вагу золота. Тому й тримають неуків і ледарів лише за те, що ті приносять кошти в університетську казну.

Для того, щоб подолати усі недоліки платної освіти в Україні, потрібно передусім скоротити число вищих навчальних закладів шляхом здійснення контролю якості за рівнем освітніх послуг. По-друге, слід докорінно змінити ставлення самих абітурієнтів та їхніх батьків до отримання диплому. Здобуття вищої освіти повинне стати прерогативою меншості. Адже на сьогодні в Україні уже маємо брак таких спеціалістів, як зварник чи слюсар, натомість юристів і економістів – значно більше, ніж передбачених для них робочих місць.

автор: Тала ПРУТКОВА, журналіст.

видання: Трибуна України, Інформаційно-публіцистичне інтернет-видання, час видання: 2012

адреса видання: http://ukrtribune.com/


25/06/2012