"Школи скаутів" для школярів в Університеті "Україна": розвиток, відпочинок, хороший настрій і цікаве дозвілля

«Школи скаутів» для школярів в Університеті «Україна»: розвиток, відпочинок, хороший настрій і цікаве дозвілля

Оля Столюк,

студентська прес-служба Університету «Україна»

Фото Олі Столюк

 

Ні для кого не секрет, якою важливою проблемою є нині організація змістовного відпочинку для школярів, особливо під час канікул. Через відсутність чи фінансову недоступність спортивно-художніх гуртків гральні автомати, телевізор, комп’ютерні ігри стали основним заняттям для наших дітей під час дозвілля. Особливо для дітей із родин із обмеженими статками, неповних родин, чи сімей, де батьки працюють в інших містах чи країнах.

Саме з метою подолання відчуженості дітей під час канікул, забезпечення постійного спілкування, розвитку та навчання їх чомусь корисному в Університеті «Україна» і було створено «Школу скаутів». Наш ВНЗ здійснює не лише освітню, а й системну соціально-гуманітарну діяльність щодо соціально-незахищених верств населення України. Такими зазвичай вважаються інваліди, сироти, напівсироти, малозабезпечені громадяни України. В університеті проводиться багато відкритих заходів для таких людей (творчі конкурси, фестивалі, волонтерські програми тощо). Із 25 жовтня 2011 року під патронатом Скаутської Організації Українських Скаутів (СОУС) в Університеті «Україна» розпочала свою діяльність «Школа скаутів», де основи скаутських знань будуть опановувати дітки молодшого та середнього шкільного віку − бойскаути.

Бойскаути − це члени дитячої організації, що займається скаутингом − вихованням у підростаючого покоління шляхетних якостей характеру через вивчення і використання природи шляхом організації різного виду групових спортивно-туристичних занять на свіжому повітрі.

На початку занять, як у справжній школі, малятам було роздано розклад, у якому було зазначено погодинний план, тобто, коли і чим маленькі розвідники (англ. Scout) будуть займатися.

Приємно вразило те, з яким доброзичливим настроєм проходив цей захід. Знайомство дітей між собою та старшими скаутами відбувалося у вигляді гри, під час якої діти по черзі передавали одне одному іграшку і представлялися. Потім діти почали розповідати одне одному, що кожен із них знає про скаутів. Здивувало те, що малеча знає не так уже й мало про те, хто такі скаути і чим вони займаються. Ця розмова мала так само дружній і невимушений характер. Під час бесіди діти малювали та пили чай із солодощами. Завдяки цьому діти почувалися комфортно, як удома, що з точки зору психології є головним у процесі розвитку дитини.

Після плідного спілкування малеча у повному складі разом із Іваном Зарудним, головним скаутом-ігротехніком, а також студентом 4 курсу Інституту економіки та менеджменту Університету «Україна» помчали на вулицю.

Іване, скажи, будь-ласка, у тебе є свої діти?

Ні, мені лише 20 років. Я ще замолодий для цього.

А чому саме ти працюєш із дітьми?

Тому що вони – веселі, справжні, вони безпосередні. Діти завжди слухаються мене. Дивлячись на них, починаєш любити людство. Адже не любити дітей неможливо.

Наступного дня діти разом із Анастасією Жогою, студенткою 2 курсу Інституту соціальних технологій Університету «Україна» займалися кулінарією, де зі звичайного яйця, помідорів, чорного перцю та майонезу зробили галявину із мухоморів та яєчних мишей. А також дізналися, як правильно користуватися ножем.

Насте, чому саме кулінарія?

Дітям це цікаво, тому що у нас вони чи не вперше готують самі. Удома не всім дозволяють це робити. А тут, під наглядом, вони навчаються, як користуватися ножем, розвивають свою фантазію і моторику рук.

Чи будуть переможці?

Ні. Головна ідея − це насамперед розвиток, відпочинок, хороший настрій і цікаве дозвілля.

Потім була стройова підготовка, рибалка і ще багато інших конкурсів, про які докладніше розповіла генератор геніальних ідей Вікторія Дика, голова студентської організації Українських скаутів Університету «Україна»:

Вікторіє Андріївно, яка мета створення школи юних скаутів? Як проходив набір дітей?

Усе дуже просто. Зараз осінні канікули. Школярі або вештаються на вулиці, бо батьки їхні на роботі, або цілими днями сидять перед комп’ютерами. Мені, як мамі, це не подобається. Я б хотіла, щоб моя дитина відпочивала з користю. Саме так і з’явилася ідея створення цієї школи. Ми в університеті розклеювали оголошення про набір дітей до «школи». Потім розповіли про це своїм друзям, ті, у свою чергу, своїм. Так і зібралася група. Також до нас приєдналися ті діти, які відпочивали з нами у скаутському літньому таборі.

Батьки майбутніх скаутів роблять якісь внески? І скільки, якщо не секрет?

Зараз ні. Тільки, якщо батьки виявлять бажання, щоб їхні діти відпочивали влітку в скаутському таборі. Кожного року сума різна. Усе залежить від того, куди і  як надовго ми їдемо. Минулого року 14 днів із дорогою та п'ятиразовим харчуванням обійшлося нам по 1000 гривень з особи. Батьки не пошкодували про витрачені кошти, коли діти повернулися додому фізично зміцнілими, з новими навичками та вміннями.

Розкажіть, будь-ласка, детальше про табір. Хто може туди потрапити? Чим ви там займаєтеся? Що необхідно мати чи знати, щоб туди потрапити?

Потрапити до скаутського літнього табору  можуть усі бажаючі. Ми проводимо там багато ігор і навчань із різних спеціалізацій. Ну, наприклад, такі: майстер вузла, ігротека, охоронець вогню, господарник, медична допомога. Наприкінці занять, залежно від здобутків дітей, їм присвоюється певне звання. Найголовніше, що треба мати, – це бажання і чітке розуміння того, навіщо ти хочеш поїхати до скаутського літнього табору. Усьому іншому ми там навчимо.

Зрозуміло. А яку програму ви підготували нині?

Сьогодні у нас така програма дозвілля. «Скаутинг»: на ньому діти в режимі «Що? Де? Коли?» обмінюються своїми знаннями про скаутський рух. Потім «Ігротехнік»: ігри на свіжому повітрі разом із Іваном Зарудним. Далі буде обід, а потім стройова підготовка під якусь дитячу пісеньку, скорше під пісню Л. І. Ошаніна «Пусть всегда будет солнце». Потім заплановано вивчення законів скаутів та сходинок росту в скаутській організації. Далі «Кулінар», де наші скаути разом із Анастасією Жогою будуть вчитися готувати. Потім «Туризм», де ми будемо знайомити дітей із видами туризму і туристським спорядженням для походів. На заняттях із програми «Доктор «СОУС» розглядаються правила першої домедичної підготовки. А саме, як правильно накладати пов’язки та шини. Всі ці конкурси націлено на те, щоб школярі не сиділи вдома перед телевізором чи комп’ютером, а всебічно розвивалися. Зараз, на жаль, дуже мало таких організацій, тим більше безкоштовних, де б дітям шкільного віку було насправді цікаво.

А скільки днів буде працювати ця «школа»? І коли відбудеться посвята у скаути? Як саме вона буде проходити?

Школа скаутів працює на базі нашого університету (вул. Львівська, 23) чотири дні, з 25 по 28 жовтня включно. А потім наші волонтери один раз на тиждень будуть приходити до шкіл, де навчаються наші маленькі скаути, і проводити заняття з ними там. 29 жовтня на День відкритих дверей у нашому університеті відбудеться урочиста посвята у скаути. Спочатку будуть так звані «веселі старти», в яких будуть брати  участь усі бажаючі. Потім ми почастуємо всіх скаутською кашею, а після цього вручимо дітям сертифікат про закінчення початкової школи скаутів.

 

 

 

 

 

 

Ось таке know-how з’явилося у нашому університеті. Усі, хто бажає сам чи хоче долучити своїх дітей до скаутського руху, телефонуйте за номерами: 409-27-65; (067)-322-42-78 (Вікторія Андріївна Дика).

автор: Оля Столюк, студентська прес-служба Університету "Україна"

час видання: 2011


11/11/2011