Валерій Бебик: "Депутатський корпус - основа державності"

Валерій Бебик:

"Депутатський корпус - основа державності"

 

Проблема політичного лідерства знаходиться в фокусі наукових і практичних інтересів голови Всеукраїнської асоціації політичних наук (ВАПН), проректора Університету "Україна", завідувача кафедри суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальних комунікацій, доктора політичних, кандидата психологічних наук ВАЛЕРІЯ БЕБИКА, який люб'язно погодився дати інтерв'ю нашому журналу.

 

- Шановний пане Валерію! Ви зараз маєте вже 34 видрукуваних книги (у т.ч. англійською і польською мовами), понад 150 журнальних і більше 500 газетних публікацій, і серед них - чимала частка наукових праць, присвячених питанням політичного лідерства. З чого все починалося?

-  Все - дуже просто. У 1980-х я працював у Шевченківському райвиконкомі міста Києва та Київському облвиконкомі, був обраний на перших демократичних виборах 1989 року депутатом Старокиївської районної ради народних депутатів міста Києва.

Цей практичний досвід апаратника і депутата був узагальнений мною у кандидатській дисертації з психології депутатської діяльності, захищеній у 1990 році у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Ця робота дала мені не тільки вчений ступінь, але й спонукала до серйозних політологічних досліджень.

Ми вперше в нашій сучасній історії започаткували разом із редакціями газет "Вечірній Київ", "Радянська Україна" та "Літературна Україна" проведення соціологічних досліджень, політичних рейтингів тощо, які були "родзинкою" політичного сезону напередодні проголошення незалежності України.

Згодом ці напрацювання "вилилися" у докторську дисертацію з політичних наук, яку в 1996 році підтримала спеціалізована вчена рада Інституту держави і права НАН України. Отже, вже понад 20 років я займаюсь улюбленою справою, намагаючись бути вище будь-якої політичної кон'юнктури.

- Чи вдається Вам співпрацювати із представниками різних політичних сил? Не заважають ідеологічні розбіжності? Хто викладає на вашій кафедрі?

- Абсолютно не заважають. Більше того, це дозволяє утримувати на нашій кафедрі певний політичний баланс. У нас на кафедрі суспільно-політичних дисциплін, глобалістики та соціальних комунікацій Університету "Україна" працюють люди, які мають різні політичні симпатії й уподобання, але це не заважає нам бути єдиним колективом, спрямованим на досягнення якісного навчально-виховного процесу.

Серед відомих широкому загалу людей я назвав би професора Василя Куйбіду, який працював міським головою Львова, був народним депутатом України, міністром регіонального розвитку та будівництва, а нині є професором нашої кафедри. Це різностороння і талановита людина. Він не тільки має вчений ступінь доктора наук із державного управління, але й пише чудові вірші.

Відомою і поважною людиною є професор Василь Базів, який був спічрайтером Президента України Леоніда Кучми, заступником голови його адміністрації. Він, до речі, має ще й ранг Надзвичайного і Повноважного Посла України, оскільки працював Генконсулом України в Канаді.

Співпрацюють із кафедрою й такі відомі вчені, як професор Андрій Кудряченко, директор Інституту європейських досліджень НАН України, який разом зі мною працював в Адміністрації Президента України і був радником-посланником Посольства України в ФРН та професор Олег Ткач, який добре знає іспанську мову й Латинську Америку. Окрім нього, доцентом кафедри є Ігор Слісаренко - відомий тележурналіст, який працював на студіях "1+1", СТБ, на 5-му каналі. Він чудово знає англійську і пристойно - польську мову, закінчив Лондонську школу економіки, а кандидатську дисертацію захистив у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.

Доценти Галина Соловій та Ірина Галактіонова добре знають польську мову і захистили свої дисертації в Польщі, в Університеті імені Марії Склодовської-Кюрі.

Але й інші наші викладачі мають достатній науковий рівень та педагогічні здібності. Отже, ви бачите, що наша кафедра має серйозний європейський науковий рівень, який, безумовно, передається нашим студентам.

- У чому Ви бачите доцільність створення на базі Університету "Україна" Вищої школи політичного лідера (ВШПЛ), навчально-методичну роботу якої забезпечує ваша кафедра?

- Якщо ви звернули увагу на те, що провідні працівники кафедри мають не тільки вчені ступені і звання, але ще й великий досвід управлінської роботи в Адміністрації Президента, уряді, парламенті, посольствах, провідних мас-медіа, то стане зрозуміло - не використати його в суспільних інтересах було б неправильно.

Тому ми й вирішили створити ВШПЛ, щоб запропонувати кандидатам у міські та селищні голови, депутатам, державним службовцям, працівникам органів місцевого самоврядування спеціальні програми навчання, які дозволять їм краще виконувати свої обов'язки.

І цей проект ми реалізовуємо разом зі Всеукраїнською асоціацією політичних наук (ВАПН), яка об'єднує професорсько-викладацький склад провідних політологічних кафедр вищих навчальних закладів із усіх регіонів України. До речі, я б хотів наголосити на тому, що університетські політологи не є заангажованими на певні політичні партії та блоки і тому їхні лекції та виступи у мас-медіа є професійними на відміну від штатних партійних пропагандистів, які називають себе модним словом "політтехнолог". Справжні, не заангажовані політологи працюють у ВНЗ, а не в партійних офісах.

- Ваша політична школа буде працювати тільки у Києві?

-  Ні. Ми плануємо розгорнути нашу діяльність на базі центрів дистанційного навчання Університету "Україна" та обласних осередків ВАПН у всіх регіонах.

Насамперед, наша освітня діяльність буде зорієнтована на навчання депутатського корпусу, який є основою державності, потребує спеціальних знань із політології, соціології, державного управління та соціальних комунікацій. Отже, запрошуємо всіх до співпраці в ім'я побудови дійсно правової, соціальної, демократичної держави Україна.

- Кілька слів щодо спільної програми навчання.

- Програма навчання у ВШПЛ Університету "Україна" та Всеукраїнської асоціації політичних наук (ВАПН) передбачає реалізацію двох змістовно-тематичних блоків:

I. Підготовка майбутніх політичних лідерів (міських, селищних і сільських голів та народних депутатів) до сучасних особливостей проведення виборчої кампанії.

У цьому змістовно-тематичному блоці навчальної програми передбачається ознайомлення зі світовим та вітчизняним досвідом функціонування виборчих систем (мажоритарних, пропорційних, змішаних), організаційно-правовими аспектами висування і реєстрації кандидатів, роботи виборчих штабів, проведення успішної передвиборчої медіа-кампанії.

II. Навчання новообраних політичних лідерів (міських, селищних і сільських голів та народних депутатів) з метою здійснення ними успішної політичної діяльності на обраних посадах у представницьких органах.

У цьому змістовно-тематичному блоці навчальної програми передбачається ознайомлення представників згаданих органів місцевого управління та самоврядування з особливостями роботи локальних органів влади в розвинених зарубіжних країнах у контексті творчого узагальнення передового національного досвіду місцевого управління та самоврядування.

У ході навчання, побудованого на передових педагогічних методиках і технологіях кейс-методів та сучасних інформаційно-комунікаційних технологіях (інтернет, мульти-медіа тощо), новообрані голови і депутати зможуть ознайомитися з правилами організації роботи представницьких органів влади, ведення засідань сесій та постійних комісій, підготовки депутатських запитів та проектів рішень рад і виконкомів, лобіювання інтересів своїх виборців у вищих органах влади, організацією системи громадських зв'язків.

По завершенню навчання у ВШПЛ випускники отримають не тільки актуальні для їхньої діяльності політичні, правові, психологічні та комунікаційні знання, а й сертифікати університету "Україна" та Всеукраїнської асоціації політичних наук - професійного об'єднання провідних університетських політологів України.

 

Микола Власенко

автор: Микола Власенко

час видання: 2011


14/02/2011