«Сяйво надій» гартує інвалідів. Паралімпійський спорт

«СЯЙВО НАДІЙ» ГАРТУЄ ІНВАЛІДІВ

ПАРАЛІМПІЙСЬКИЙ СПОРТ

 

Вівторок, 12 січня 2010 09:59

Анастасія ПРАВДИВЕЦЬ, для «Трибуни України»

 

„Сяйво надій” - так називаються Всеукраїнські спортивні ігри студентів-інвалідів, які щороку проходять у Національному центрі паралімпійської та дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів у Євпаторії. У них беруть участь студенти з вадами зору, слуху та порушеннями опорно-рухомого апарату з 13-ти філій Університету “Україна” та інших навчальних закладів країни. Спортсмени змагаються за звання кращого в чотирьох видах спорту: легкій атлетиці, плаванні, настільному тенісі та шахах.

А розпочалося все чотири роки тому, коли за ініціативи Університету “Україна” були започатковані спартакіади для студентів, у тому числі й для студентів-інвалідів.

– Історія створення ігор напряму пов’язана з університетом, – розповідає керівник Спортивного клубу Університету «Україна» Сослан Адирхаєв. – Спочатку ми розробили спортивні програми та провели спартакіади для студентів (також для студентів–інвалідів, чисельність яких в “Україні” була дуже великою). Не знаючи досконально стану матеріально-технічної бази спорту інвалідів у державі загалом, перші ігри ми провели на базі Броварської філії, виходячи з програми Паралімпійських ігор. Потім в Євпаторії були проведені перші Всеукраїнські спортивні ігри серед студентів-інвалідів, у яких взяли участь студенти восьми філій нашого університету та чотирьох інших ВНЗ.

Після закінчення змагань думка організаторів і учасників була одностайною – ігри потрібно проводити щорічно. Керівництво “України” звернулося до Комітету з фізичної культури Міністерства освіти і науки України та Національного Комітету спорту інвалідів України з проханням підтримати ініціативу університету, мотивуючи це тим, що кількість студентів із кожним роком зростає і залишати їх без фізичного виховання не можна. Була розроблена програма, заснована на правилах Міжнародної студентської спортивної федерації (ФІСУ), куди увійшли, в основному, паралімпійські види спорту.

– До програми ігор увійшли види спорту, які не потребували значної матеріально-технічної бази, – продовжує Сослан Георгійович. – Не зважаючи на те, що програма затверджується до проведення ігор, вона постійно вдосконалюється та доповнюється. Від самого початку нарівні зі спортсменами-новачками в іграх брали участь і визнані майстри спорту, рекордсмени та призери паралімпійських ігор. Це давало можливість новачкам навчатися та шліфувати свою майстерність...

Цьогорічні ІV Всеукраїнські спортивні ігри студентів-інвалідів також привернули до себе чималу увагу спортивної громадськості. Першими боротьбу розпочали тенісисти. Спортсмени були поділені на три групи в залежності від нозологій. Переможцем у тенісному турнірі став Юрій Щепанський, друге місце посів Сергій Бойко.

Естафету тенісистів підхопили шахісти – у змаганнях взяли участь 12 спортсменів із вадами слуху, зору та порушеннями опорно-рухового апарату. Переможцями у ньому серед жінок стала Юлія Мазуренко з Луганська, другу сходинку п’єдесталу пошани посіла Алла Мадіянська з Вінниці. Серед чоловіків найкращими шахістами визнано киян Олега Ковальова (вади слуху) та Олександра Кошелєва (вади зору). Друге місце також посіли кияни Олександр Міщенко та Микола Міщанинов. У командному заліку першість вибороли кияни, на другому місці шахісти Вінницького соціально-економічного інституту, на третьому – Максим Жаботін із Кіровограда.

Легкоатлети змагалися на легкоатлетичному стадіоні, і у змаганнях загалом узяли участь 26 спортсменів. Бігуни випробовували доріжки, долаючи відстані 100, 200, 400, 800 та 1500 м, а поруч змагалися стрибуни у довжину та метальники списів. На іншому стадіоні в окремих секторах боротьбу за місця вели метальники диска.

У заключний день ігор звання кращих виборювали плавці. Боротьба точилася на дистанціях 50 м (брасом, вільним стилем, на спині та батерфляєм), 100 м (на спині та брасом) і 200 м (комплексним плаванням). У запливах брали участь і паралімпійські чемпіони та рекордсмени світу Віктор Смірнов, Олександр Мащенко, Юлія Волкова та інші.

У командному заліку кращим ВНЗ визнано базову структуру Університет “Україна” (м. Київ) – 166 очок, друге місце посів Вінницький соціально-економічний інститут Університету “Україна”, на третьому місці спортсмени Луцької філії Університету “Україна”.

Всеукраїнські ігри іналідів довели, що вони – конче необхідні як студентам–новачкам, так і спортсменам–паралімпійцям зі стажем. Перші вдосканалюють свою майстерність, а разом із тим проходить спортивна реабілітація. Визнані майстри-паралімпійці передають свої знання та вміння новачкам.

Як у подальшому розвиватиметься цей спортивний рух?

- Безумовно, ці ігри будуть розвиватися. Збільшуватиметься кількість учасників. Необхідно зробити все, щоб ігри були включені у плани проведення змагань Комітету з фізкультури і спорту Міністерства освіти і науки та Національного Комітету спорту інвалідів України, а також державних інституцій, які причетні до цього руху. Ми багато робимо для того, шоб ці змагання стали міжнародними, звернувшись у міжнародну студентську організацію із пропозицією провести подібні ігри, – говорить Сослан Адирхаєв. – Організатори змагань сподіваються, що в недалекому майбутньому до україських спортсменів приєднаються їх ровесники з інших країн світу.

автор: Анастасія Правдивець

видання: Інтернет-видання "Трибуна України", час видання: 2010

адреса видання: http://ukrtribune.org.ua/


27/02/2010