Використання Інтернету терористичними організаціями в сучасному світі

Використання Інтернету терористичними організаціями в сучасному світі

 

Кирилов, Володимир,

магістр,

Університет «Україна» (Україна, Київ),

кафедра суспільно-політичних наук, глобалістики

та соціальнихкомунікацій,

аспірант,

vladimir.kirillow@gmail.com

 

АНОТАЦІЯ

У сучасному світі Інтернет займає у житті кожного громадянина значну частину. Жодна людина в наш час не уявляє свого життя без використання соціальних мереж. Але не всі знають як саме потрібно використовувати Інтернет, щоб залишатися в безпеці самому і не потрапити на сайти злочинців, які можуть використовувати вас у своїх цілях. В цій статті автор намагається здійснити аналіз та характеристику терористичних сайтів, з’ясовує хто виступає об’єктом інформаційного тероризму і чому саме Інтернет є настільки привабливим для терористичних організацій. Здійснюється аналіз, якими методами і механізмами користуються терористичні угрупування для досягнення власної цілі і подальшого залучення несвідомих людей до своїх терористичних лав. Також пропонуються заходи з протидії використання терористичними угрупуваннями мережі Інтернет

Ключові слова: Інтернет, тероризм, інформаційний тероризм, кібертерористи, вільний доступ до Інтернету, сайти терористичного характеру.

 

INTERNET USE BY TERRORIST ORGANIZATIONS IN MODERN WORLD

 

Kyrylov, Volodymyr,

MA,

University “Ukraine” (Ukraine, Kyiv),

Department of social and political sciences,

globalizationand social communication,

PhD student,

vladimir.kirillow@gmail.com

 

SUMMARY

In today's world, the Internet occupies in the life of every citizen a significant part. Noone nowadays can not imagine his life with out social networks. But note very one know sex actly how to use the Internet to stay safe and do not get yourself to websites criminals can use you for their own purposes. Inthisarticletheauthortriestoanalyzeandcharacterizeterroristsites, finds out who advocate object information terrorism and why the Internet is so attractive to terrorist organizations. The analysis, which methods and mechanisms used by terrorist groups for their own purposes and further attract people to their unconscious terrorist ranks. Also proposes measures to combat terrorist groups use the Internet

 

Keywords: Internet, terrorism, information terrorism, cyber terrorists, free access to Internet, sites of terrorist character.

 

Сучасне суспільство – це суспільство інформаційне. Зараз кожна людина може оволодіти мало не будь-якою інформацією і у величезній кількості. Здавалося б, люди досягли досконалості знань: доступно все, все можна дізнатися – потрібно лише зайти в пошукові системи в Інтернеті. Головне, правильно ввести запит. Але не всяке знання несе справжні знання, і не всяка інформація корисна. Інформаційна революція разом з усіма перевагами принесла і серйозні проблеми в сфері громадської безпеки. В першу чергу це стосується розповсюдження тероризму в Інтернеті. За даними Національних антитерористичних комітетів різних держав, на даний час у світі діє близько 5 тисяч інтернет-сайтів, активно використовуваних терористами. Число порталів, які обслуговують терористів та їх прихильників, постійно зростає [8].

У статті зроблена спроба аналізу використання терористичними організаціями мережі Інтернет у своїх злочинних цілях. В якості постановки проблеми можна поставити наступні питання:

 1. Який традиційний зміст терористичних сайтів
 2. Хто є об’єктом інформаційного тероризму
 3. Чому саме Інтернет є настільки привабливим для терористичних організацій
 4. Які методи і механізми використання мережі Інтернет терористичними угрупуваннями

Як правило, сайт містить інформацію про історію організації і її діях, детальний огляд соціальних і політичних джерел, звіт про найбільш помітних справах, біографію лібералів, засновників і героїв, відомості про політичні і ідеологічні цілі, жорстку критику ворогів і поточні новини.

Найчастіше терористична організація зображується як постійно переслідувана: її лідери піддаються спробам вбивства, послідовники арештовуються, свобода висловлювань обмежується. Така практика, зображує організацію маленькою, слабкою і переслідуваною могутністю сильної держави, розрахована на залучення «співчуваючих» послідовників. Члени руху або організації вважаються борцями за свободу, використовуючи насилля проти їх бажання, тому що безжалісний ворог обмежує права і гідність людей. Ворог руху або організації – нібито справжній терорист, більшість сайтів наполягають: «Наше насилля нікчемне у порівнянні з його агресією». Це найбільш загальний аргумент. Терористи перекладають відповідальність за насилля з себе на суперника, який звинувачується в демонстрації звірства, жорстокості і аморальності.

Звернувшись до одного з терористичних сайтів, можна помітити, що зовнішнє він досить демократичний, орієнтований на західний шлях розвитку, який вважається єдино правильним, пропонує будівництво держав СНГ на основі західних гуманістичних цінностей з визнанням непорушності демократичних прав і свобод, приватної власності і вільної ринкової економіки. Але у своїй «Революційний програмі» керівник руху жорстоко критикує Уряд, агітує до боротьби з невірними та інше. Подібних ресурсів багато. І всі вони містять посилання на інші терористичні організації [8].

Терористи використовують відкритість цивілізованого світу для реалізації власних цілей. Раніше їм було складніше організовувати і виконувати терористичні акти через відстань і координації дій. Зараз таких проблем немає. За допомогою Інтернету злочинці можуть узгодити час, місце проведення терактів. Сьогодні сервіс GoogleMaps дає дуже широкі можливості для всіх користувачів Інтернету без винятку, надаючи у відкритому доступі супутникові знімки і карти будь-якою місцевості. При терористичній атаці в індійському місті Мумбаї використовувався саме сервіс GoogleMaps, завдяки подробицям, які можна вивчити з його допомогою, терористи планували свої дії. Тому каліфорнійські конгресмени запропонували деякий закон АВ-255, згідно якому в GoogleMapsпотрібно розмивати зображення певних областей, щоб їх неможливо було детально вивчити. До таких об’єктів відносяться школи, церкви, лікарні і урядові споруди. Замість них законодавці пропонують розглядати кольорові розмиті плями. Нововведення не забороняє людям визначати напрямок маршрутів, але вентиляційні отвори і ліфтові шахти не повинні відображатися на екрані. Це правильний крок в боротьбі з тероризмом. Але не варто забувати, що і без пропонованого Googleсервісу дістати карти потрібної місцевості в наш час не складає труднощів. З супутниковими знімками дещо складніше, але і їх при бажанні дістати цілком реально.

Страшніше всього те, що бойовики розміщують на сайтах посібники з виготовлення бомб, зброї, організації терактів та інше. Власники сайтів, які публікують подібні інструкції, зазвичай уникають покарання, стверджуючи, що вони не є авторами посібників і що вони не закликають використовувати дану інформацію на практиці.

Терористи можуть атакувати або проникати всередину комп’ютерних систем різних установ. Наслідки цього можуть бути різноманітні: можуть постраждати військові, розвідні, медичні служби, транспорті і фінансові системи та інші. Потенційні масштаби кібертероризму жахливі, оскільки вони можуть внести хаос дії не тільки державних, але і комерційних структур, паралізував, наприклад, банківські операції [1].

Щоб впливати на людей, терористи використовують психологічну атаку, яка полягає в розповсюдженні загроз, спрямованих на те, щоб посіяти страх і відчуття безпорадності. Саме з цією метою розповсюджувався, наприклад, відеозапис вбивства американського журналіста Дєніела Перла особами, які захопили його в полон. Терористи також можуть почати психологічні атаки за допомогою кібертероризму, а точніше, створення побоювання загрози скоєння таких дій. «Кіберстрах» виникає через занепокоєння про загрозу комп’ютерних нападів (наприклад, падіння літаків, виведення з ладу систем управління повітряним рухом, збій в системі національної економіки шляхом порушення комп’ютерних систем, регулюючих фондові біржі і інше), яке посилюється настільки, що суспільство починає вірити, що атака відбудеться.

Як і інші політичні організації, терористичні групи використовують мережу для поповнення фондів. Демографічні дані інтернет-користувачів (отримані, наприклад, з особистої інформації, введеної в он-лайн анкету або бланк-заявку) дозволяють терористам ідентифікувати відносини аудиторії до тої чи іншої проблеми. За допомогою мережі керівники терористичних сайтів здійснюють збір коштів на підтримку злочинних операцій, на утримання бойовиків.

Терористи використовують у своїх цілях і рекламні можливості мережі. Їм дуже вигідно придавати своїм діям публічність, не привертаючи при цьому телебачення, радіо або друковані ЗМІ, що зробити набагато складніше. Щоб привернути прихильників, а головне молодь, сайти терористичних організацій часто виконують функції інтернет-магазинів: вони пропонують придбати прапори, футболки, плакати, значки, аудіо- і відеозаписи з їх символікою [7].

Інтернет став благодатним ґрунтом і для розповсюдження чуток.Теракти, скоєні по всьому світу, активно обговорювалися в чатах, блогах і форумах: очевидці або учасники ставали мало не «зірками», намагаючись поділитися пережитими враженнями, деколи прикрашаючи скоєне. В мережі стали з’являтися чутки про організацію теракту, його керівниках. Деякі з них були дуже далекі від реальності, проте отримали підтримку громадськості.

Аналіз змісту цих сайтів дозволяє виділити три групи осіб, на яких в першу чергу орієнтовані дані сайти:

 • · Поточні і потенційні прихильники;
 • · Члени міжнародної аудиторії, що безпосередньо не залучені в конфлікт, але в деякій мірі зацікавлені в проблемі. Більшість сайтів мають версії на декількох мовах. Для зручності іноземних відвідувачів сайти надають основну інформацію про організацію з безліччю другорядних історичних оглядових матеріалів – матеріалів, з якими прихильники організації, швидше за все, вже знайомі. Судячи зі змісту багатьох сайтів, в потенційну аудиторію включені також іноземні журналісти. Для озвучення позиції організації в традиційних ЗМІ використовують прес-релізи на сайтах. Детальна другосортна інформація дуже корисна для міжнародних кореспондентів. Деякі сайти спрямовують зусилля на деморалізацію супротивника, погрожуючи нападом і створюючи відчуття провини за мотиви і поведінку ворога. Вони також прагнуть стимулювати громадські дебати в державах-ворогах, впливати на громадську думку і послабити підтримку суспільством діючої влади.
 • · Співчуваючі, для яких терористичні сайті використовують гасла і виставляють на продаж значки, футболки, прапори, відеозаписи, аудіокасети і інше. Часто організація, зацікавлена в локальній підтримці в якій-небудь місцевості, створює сайт на відповідній мові, розташовує на ньому детальну інформацію про дії і внутрішню політику організації, її союзників і ворогів.

За своєю природою Інтернет у багатьох відношеннях – ідеальне поле діяльності терористичних організацій. Насамперед, маються на увазі пропоновані глобальною мережею наступні можливості:

 • Вільний доступ
 • Невеликі регулювання, цензура та інші форми державного контролю або взагалі їх відсутність
 • Потенційно велика аудиторія по всьому світу
 • Анонімність зв’язку
 • Швидкий рух інформації
 • Невелика вартість створення сайту і обслуговування присутності в мережі
 • Мультимедійне середовище: можливість комбінувати текст, графіку, аудіо і відео, можливість для користувачів завантажувати фільми, пісні, книги, постери та інше
 • Можливість охопити аудиторію традиційних ЗМІ, які все частіше використовують Інтернет як джерело повідомлень

Вказані переваги не залишились непоміченими терористичними організаціями, незалежно від їх політичної орієнтації.На сьогоднішній день майже всі активні терористичні організації мають веб-сайти, а багато хто підтримує більше одного сайту і викладені декількома мовами [1].

Ці організації знаходяться в різних точках земної кулі. Варто зазначити, що географічна категоризація ілюструє географічне різноманіття, але затінює той факт, що чимало груп в дійсності є міжнаціональними і навіть трансрегіональними за характером.

Виділяють вісім різних, хочу і іноді частково співпадаючих, засобів використання мережі Інтернет терористами. Це – психологічна війна; реклама і пропаганда; збір даних; збір коштів; вербування і мобілізація; створення мереж; розподіл інформації; планування і координація.

Деякі з них схожі на ті, якими використовують глобальну мережу кожний користувач (наприклад, збір інформації). Другі нагадують використання засобів популяризації традиційними політичними організаціями (наприклад, збір коштів і пропаганда). Треті набагато більш незвичайні (наприклад, відправка інструкцій в закодованих повідомленнях або зашифрованих файлах).

Таким чином, терористичний рух в Інтернеті – чітко спланований психологічно спрямований вплив на населення, і організовують його спеціально підготовлені особи, які володіють певними знаннями. Саме вони спрямовують «натовп», особливо впливаючи на тих, хто має несформований світогляд і хто не визначився зі своїми призначенням в житті [6].

Як боротися з тероризмом? Тим самим методом – інформуванням. Терористи використовують неправдиву інформацію з метою вербування. У мирного населення повинно бути інформування з метою знання – що таке тероризм, як він проявляється в Інтернеті, які сайти існують, яка їх мета, до чого призводить участь в подібних угрупуваннях та інше. Знання дорівнює зброї. Знаючу і обізнану людину не так просто збити зі шляху.

Наразі, з тероризмом потрібно боротися на світовому рівні – співробітничати в області правової взаємодопомоги, обмін розвідувальними даними. Необхідно прийняття єдиних законів про боротьбу зі злочинністю в комп’ютерній сфері з тим, щоб розслідування злочинів і слідство у таких кримінальних справах проводилося б незалежно від національних кордонів. Правоохоронним органам важливо продовжувати вивчення і контроль терористичних дій в Інтернеті, а також пошук заходів щодо обмеження використання цього середовища сучасними терористами.

Таким чином, протидія використанню терористичними угрупуваннями мережі Інтернет є важливим завданням не тільки для правоохоронних органів, але і всього громадського суспільства в цілому. Вважається за необхідне проводити активну антитерористичну роботу, в тому числі і при використанні сучасних інформаційних технологій.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ ТА ЛІТЕРАТУРИ 

 1. Вейман Габриэль. Специальный доклад № 116 от 02.03.2005 [Электронный ресурс] / перевод Татьяны Тропиной. – Режим доступу: http://www.crime-research.ru/analytics/Tropina_01
 2. Галкин А.Ю. Состав террористического акта // Исторические, философские, политические и юридические науки, культурология и искусствоведение: вопросы теории и практики. – 2009. - № 1. – С. 28-30.
 3. Матчанова З.И. Мотивация террористической деятельности: криминологический анализ // Исторические, философские, политические и юридические науки, культурология и искусствоведение: вопросы теории и практики. – 2009. - № 3. – С. 114-116.
 4. Слезин А.А. Государственная функция политического контроля: особенности правоприменительной практики // Вестник Тамбовского государственного технического университет. – 2007. – Т. 13. - № 3. – С. 821.
 5. Слезин А.А. Политический контроль как функция государства // Юридический мир. – 2007. - № 1. – С. 59-62.
 6. Тимоти Л. Томас. Терроризм и Интернет: проблемы взаимодействия [Электронный ресурс] // Право и безопасность. – 2001. - № 1. – Режим доступу: http://www.dpr.ru/pravo/pravo_1_9.htm
 7. Вейман Габриєль. Как современные террористы используют Интернет. – Режим доступу: http://www.crime.vl.ru/index.php?p=949&more=1&
 8. Шерстюк В.П. Угроза международной информационной безопасности в условиях формирования глобального информационного общества и направления сотрудничества. – Режим доступу : http://www.crime.vl.ru/index.php?p=3682&more=1&c=1&tb=1&pb=1#more3682

 

REFERENCES:

 1. Vejman, Gabrijel'. Special'nyj doklad № 116 ot 02.03.2005 / perevod Tat'jany Tropinoj. – Available at: http://www.crime-research.ru/analytics/Tropina_01
 2. Galkin, A.JU. Sostav terroristicheskogo akta // Istoricheskie, filosofskie, politicheskie I juridicheskie nauki, kul'turologija i iskusstvovedenie: voprosy teoriii praktiki. – 2009. - № 1. – S. 28-30.
 3. Matchanova, Z.I. Motivacija terroristicheskoj dejatel'nosti: kriminologicheskij analiz // Istoricheskie, filosofskie, politicheskiei juridicheskie nauki, kul'turologija I iskusstvovedenie: voprosy teoriii praktiki. - № 3. – S. 114-116.
 4. Slezin, A.A. Gosudarstvennaja funkcija politicheskogo kontrolja: osobennosti pravoprimenitel'noj praktiki // Vestnik Tambovskogo gosudarstvennogo tehnicheskogo universiteta. – 2007. – T. 13. - № 3. – S. 821.
 5. Slezin, A.A. Politicheskij kontrol' kak funkcija gosudarstva // Juridicheskij mir. – 2007. - № 1. – S. 59-62.
 6. Timoti, L. Tomas. Terrorizmi Internet: problemy vzaimodejstvija // Pravo I bezopasnost'. – 2001. - № 1. – A =vailable at: http://www.dpr.ru/pravo/pravo_1_9.htm
 7. Veyman, Gabriel. Kak sovremennyie terroristyi ispolzuyut Internet. – Available at: http://www.crime.vl.ru/index.php?p=949&more=1&
 8. Sherstyuk, V.P. Ugroza mezhdunarodnoy informatsionnoy bezopasnosti v usloviyah formirovaniya globalnogo informatsionnogo obschestvaina pravleniya sotrudnichestva. - Available at: http://www.crime.vl.ru/index.php?p=3682&more=1&c=1&tb=1&pb=1#more3682

автор: Кирилов Володимир, магістр, Університет «Україна», кафедра суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальнихкомунікацій аспірант, vladimir.kirillow@gmail.com

видання: Український науковий журнал "Освіта регіону: політологія, психологія, комунікації", №3 2016, час видання: 2017

адреса видання: http://social-science.com.ua/


20/03/2017