Австралія в умовах глобалізації

 

Австралія в умовах глобалізації

 

Матеріали загальнонаціональної наукової конференції 2012 р.  

кафедр суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальних комунікацій і міжнародної інформації Університету «Україна»  

«Суспільно-політичні та соціо-культурні  аспекти розвитку українського суспільства»

Секційні доповіді

 

Олійник Н.

Університет «Україна».

Аспірантка кафедри суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальних комунікацій.

 

Сьогодні Австралія - одна з найбільш розвинених країн світу з високим рівнем соціального забезпечення. І саме світовий глобальний ринок відкриває для Австралії такі можливості. Держава має змогу продавати надлишок природних ресурсів в інші країни, які населення (22, 772 млн. осіб) не в змозі використати. Ще в 1913 р. експорт Австралії становив 13 % від ВВП, тоді як у середньому у світі цей показник не перевищував 8 %. До 2002 р. Австралія могла похвалитися четвертим показником ВВП на душу населення серед великих промислово розвинених країн. В 2003 р. на відкритті Інституту з вивчення глобальних рухів колишній Міністр закордонних справ Австралії Александр Довнер слушно зауважив, що «Австралія завжди була більш відкритою для міжнародної торгівлі, ніж більшість країн» [2]. Сьогодні ж  частка країни у світовій економіці становить близько 1,7%.

Стратегічні об’єкти та підприємства держави: «Бі Ейч Пі Біллітон» (найбільша у світі видобувна ТНК), «Ріо Тінто» (друга у світі видобувна ТНК), «Кванта» (авіакомпанія, перша за рейтингом у світі). Хоча транснаціональні корпорації приносять неабиякий дохід державі, їхній вплив не завжди призводить до позитивного ефекту. Зокрема, панування австралійської транснаціональної корпорації "Elders and Wesfarmers”, яка домінувала в  сільськогосподарському секторі країни (продаж землі, техніки, добрив, виробництво продуктів харчування) призвело до зниження частки австралійських приватних ферм.

Сьогодні Австралія опирається на торгівлю з країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону, Великобританією та США. Співпраця зі США має, окрім торгово-економічного, ще й воєнно-політичне підґрунтя. Переорієнтація Австралії на США відбулася на початку 1950-х рр. через зменшення стратегічної ваги Великобританії та курсу на отримання гарантій безпеки від США. Завдяки воєнно-політичному союзу АНЗЮС Австралія може впливати на зовнішню політику США, а отже, і на міжнародну політику. Ще однією перевагою союзу є доступ Австралії до американських воєнних технологій. США надають підтримку країні у військових операція в АТР. Натомість австралійські військовослужбовці беруть участь у спільних операціях в Афганістані, Іраку, Сомалі та Східному Тиморі [5].

Під час турне країнами Азіатсько-Тихоокеанського регіону у листопаді 2011 р. Президент США Барак Обама підтвердив серйозність намірів щодо зміцнення ролі США в Азії посиленням військової присутності в Австралії. Почнеться розміщення 2500 морських піхотинців, кораблів і літаків на півночі Австралії. Фактично до 2016 р. в Дарвіні побудують невелику американську військову базу, орієнтовану на операції в регіоні Південної Азії та розташовану найближче до морських комунікацій. Також не виключено створення американських авіабаз на австралійських островах у східній частині Індійського океану [4].

Транснаціональні загрози потребують глобальних рішень, у тому числі співпраці між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються.

Із ростом населення землі, зростає населення Китаю, Індії, Японії та Індонезії - основних союзників Австралії. Азія переживає швидке економічне, соціальне та культурне і стратегічне відродження. Швидко зростає кількість населення, яке потребує великої кількості сировини та природних ресурсів. Маючи великі запаси сировини та перевагу географічної близькості, Австралія вдало та вміло використовує свої можливості.  Сьогодні багато виробників, як наприклад, виробник взуття Blundstone, вже оголосили про перенесення виробництва в деякі частини Азії з метою зниження витрат виробництва [3].

У сучасному світі Австралію не випадково називають «розумною нацією». Завдяки ефективній та інноваційній системі освіти в Австралії навчаються студенти з усього світу. В останні роки спостерігається збільшення студентів з Китаю та Індії.

В 2010-2011 р. Уряд інвестував 8,9 млрд австралійських дол. на дослідження та інновації. Одним із найважливіших факторів, які сприяють розробці інноваційних технологій, є наявність в Австралії висококваліфікованої та багатонаціональної робочої сили, адже в країні живуть вихідці із більш як 200 країн світу [6].

Отже, Австралія є яскравим прикладом країни, яка виграла від глобалізації як з точки зору експорту (пшениця, корисні копалини, шерсть), так і як позичальника міжнародного капіталу.

Завдяки великій кількості фахівців у сфері інновацій компанія «ІВМ» вибрала Сідней для створення інноваційного центру в АТР. В Австралії успішно проводять наукові, сільськогосподарські та медичні дослідження, які приносять свій позитивний результат та прибуток. Наприклад, фармацевтична продукція знаходиться на 3-му місці загального промислового експорту Австралії. Саме на Австралію припадає 2,5 % всіх глобальних досліджень у сфері медицини.

Колишній Міністр закордонних справ Австралії Кевін Радд задекларував курс країни на досягнення першості у виробництві відновлювальних, екологічно чистих видів енергії. Близько 100 млн австралійських дол. буде виділено для створення інституту вивчення технологій захоплення та захоронення вуглецю (carbon capture and storage - CCS) [7].

У близькому майбутньому уряд країни планує побудувати найбільшу сонячну електростанцію силою в 1000 мВт і вартістю 1,05 млрд дол. Згідно з підрахунками, електростанція повинна забезпечити енергією 800 тис. будинків.

Ще одним прикладом отримання вигод від глобалізації є досягнення Австралійської мовної корпорації ABC.

Головною рушійною силою у становленні австралійського телебачення стали Олімпійські ігри, які відбулись восени 1956 р. в Мельбурні. Австралійські тележурналісти відразу розпочали працювати не тільки на Австралію, але й на весь світ. У 1966 р. проведена перша передача телесигналу з Великобританії до Австралії за допомогою супутникового зв'язку. В Австралії швидше, ніж в інших країнах світу, відбувся перехід з чорно-білого на кольорове телебачення (1975) [1]. Австралійський ринок телекомунікаційних послуг знаходиться на 10-му місці у світі і на 3-му в АТР.

Велика відстань між населеними пунктами, яка для інших могла б виявитися серйозною проблемою, сприяла швидкому розвитку інформаційних та мобільних комунікацій.

Отже, з одного боку Австралія – країна, яка має досить вагомий вплив в АТР, з іншого – будучи стратегічним партнером, важливим і надійним союзником єдиної на сьогодні супердержави США, має можливість впливати на глобальні та міжнародні процеси. Будучи країною-континентом у найбільш віддаленому куточку землі, Австралія має одну з найбільш розвинених економік світу та є однією з найбільш інноваційних та високотехнологічних держав. Унікальне вміння використовувати всі наявні їй ресурси та можливості зробило Австралію одним із ключових гравців у сучасному глобальному світі.

 

Список використаних джерел:

 

1. Ершов Ю.М. Глобализация и моделирование национальных медиасистем [Електронный ресурс] // Вестник Томского государственного университета. - 2010. - Вип. 2. – Режим доступу: http://sun.tsu.ru/mminfo/000063105/fil/10/image/10-081.pdf.

2. Australia Benefits From Globalisation: Downer [Electronic resource] [Cited 2003, 24 July]          - Available from: http://australianpolitics.com/news/2003/07/03-07-24.shtml.

3. [Electronic resource] Available from http://www.skwirk.com/p-c_s-57_u-507_t-1374_c-5292/globalisation-in-australia/qld/sose-geography/the-global-citizen-ecology-and-economy/globalisation.

4. Коваль О. Неблизький Схід: закінчивши справи в Іраку, США повернулися в Азію //  «Дзеркало тижня. Україна».-  № 47, 2011. - Режим доступу: http://dt.ua/POLITICS/neblizkiy_shid__zakinchivshi_spravi_v_iraku,_ssha_povernulisya_v_aziyu-94469.html.

5. Ковальчук С.М. Аналіз малих та середніх держав у асиметричних союзах та прикладі Австралійсько-американського союзу/ С.М. Ковальчук // Актуальні проблеми міжнародних відносин. – К. 2008. - Вип. 73. - С. 40.

6. По материалам мировой прессы. Инновационные технологии в Австралии // Діловий вісник. - 2004. - № 8. - С. 10.

7. Бондаренко Д. Солнце вместо нефти Д.Бондаренко // Экономические известия. - 2009. - 19 мая. - № 83.- С. 6.

 

 

Журнал "Освіта регіону: психологія, політологія, соціальні комунікації", № 4, 2012

 

 

 

автор: Олійник Н., аспірантка кафедри суспільно-політичних наук, глобалістики та соціальних комунікацій Університету "Україна"

видання: Журнал "Освіта регіону: психологія, політологія, соціальні комунікації", № 4, 2012, час видання: 2012

адреса видання: http://www.social-science.com.ua/


01/04/2013