Світові інтелектуальні змагання

Світові інтелектуальні змагання

Валерій Лисенко

 

Опубліковано 14.03.2005 в скороченому вигляді на сайті УНІАН unian.net/ukr/news/news-70467.html

 

Весна – час зустрічей

В середині квітня у Києві очікується Міжнародна асамблея фантастики (interportal.info), про яку ще розповідатиме преса. Звісно, буде приділено увагу і Фестивалю комп’ютерних ігор та комп’ютерному ярмарку, які її супроводжуватимуть. Небаченому Києвом зібранню фантастів з різних країн досить вдало передуватиме традиційний щорічний Тиждень цифрових технологій (enterex.ua). Сподіватимемось, що розширення міжнародних культурних контактів і прискорений розвиток інформатики підтримають благотворні тенденції, започатковані Помаранчовою революцією. Бо поки що у рейтингу Всесвітнього економічного форуму в сфері інформаційного розвитку Україна опинилась аж на 82-му місці, про що докладніше йтиметься нижче.

Кажуть, розумні люди відрізняються вмінням учитись, отже нам не гріх звернути увагу на більш успішних сусідів, зокрема на їх інтелектуальне життя. У Парижі в другій половині березня проводиться 25-й Салон книги (salondulivre.reed-oip.fr). У Женеві наприкінці квітня пройде Міжнародний салон книги та преси (salondu livre.ch). Шкода, що до Парижу і Женеви далеченько, та й французьку мову не у всіх наших школах викладали на пристойному рівні.

А чи не навідатись ближче, до красуні Златої Праги?! “Сяду у поїзд, сяду, поїду...”, як співає Піккардійська терція. До речі, найвідоміший посібник з чеського національного менталітету, “Пригоди бравого вояка Швейка” (svejk.nautilus.com.ua/compiler.html), Ярослав Гашек писав у Києві. Найдавніша пам’ятка європейської культури – Реймська Євангелія, на якій присягали французькі королі (journlib.univ.kiev.ua/index.php?act=article &article=1019) – створена у співпраці руських та чеських книжників.

11-й Міжнародний книготорговельний ярмарок “Світ книги Прага 2005” проводитиметься 5-8 травня (bookworld.cz). Головною PRIVATE "ENGINE=PICT;ALT="темою визначено видання для мандрів і про мандри, дискусійний форум присвячено місцю слов’янських літератур у глобальному контексті, а центральну експозицію представляє Словенія. Ні у попередніх празьких ярмарках, ні в аналогічних осінніх заходах у Брно участі українців не помічено. І це при тому, що наша діаспора у Чехії завжди була дуже значною, починаючи зі Святого Прокопа, захисника бідних, одного з фундаторів чеської церкви.

Наведемо короткі відомості з офіційного сайту “Світ книги Прага 2005”, у перекладі з англійської:

Кожен міжнародний книжковий ярмарок по-своєму унікальний, але всі вони намагаються створити клімат успішних ділових стосунків між експонентами та відвідувачами. Книжкові ярмарки виражають увагу до нових видань з боку видавців та книготорговців, і є вітриною компаній та закладів, активних у книготоргівлі та культурі. Подібно до інших міжнародних торгових експозицій, Bookworld переслідує і комерційні і освітні цілі.

Перший день буде присвячено виключно фахівцям книжкової торгівлі та представникам преси. Щороку головний організатор заходу – Асоціація чеських книготорговців і видавців та її виробнича компанія Svět Knihy, Ltd. – зосереджуються на якнайширшому залученні все більшої кількості торговців, бібліотекарів, фахівців з інформаційної сфери, літературних агентів а також представників видавництв та друкарів.

Кожен учасник матиме можливість зустріти потенційного бізнес-партнера, і може бути впевнений, що всі його потреби  будуть задоволені. Широка присутність зарубіжних експонентів та відвідувачів важлива для менеджерів чеських компаній, які можуть відслідковувати світові фахові тенденції і продемонструвати власну продукцію. Зарубіжні учасники експозиції зможуть розширити своє знайомство з чеським книжковим ринком і запитами чеських читачів, що має стимулювати угоди щодо видавничих прав та книжкового експорту.

Ярмарок дуже привабливий для читаючої публіки, якій доступні численні програми: фахові семінари та конференції, зустрічі з письменниками, авторські читання, презентації видавництв, церемонії нагородження видатних видавничих та творчих досягнень. На гумористичні ноті, Гільдія перекладачів презентує щорічну тортуру – антивідзнаку за найгірший переклад зарубіжного твору чеською мовою.

Заходи проводитимуться у Палаці промисловості Празького виставкового центру. Збудований для Регіональної ювілейної виставки 1891-го року у стилі Art Nouveau , палац має простору центральну залу і два прилеглих крила. Загальна площа 10 тис. кв. м і численні стенди дозволяють розгорнути яскраву експозицію.

 

Лідери та невдахи 2004-го року

Найприбутковішими галузями бізнесу минулого 2004-го року стали Інтернет, виплавка сталі, великі торговельні мережі, а також інвестиційна діяльність. Про це свідчить традиційний щорічний список найбагатших людей світу, опублікований 10 березня журналом ”Форбс” (forbes.com).

Титул найзаможнішого одинадцятий рік поспіль утримує засновник софтверної імперії “Майкрософт” Уїльям Гейтс. Його головні активи – акції власної компанії – оцінюються у 46,5 млрд. дол. Головний світовий інвестор Уоррен Баффет “коштує” 44 мільярди. На третє місце серед надбагатіїв несподівано увірвався індійський сталеливарний магнат з “металевим” прізвищем Лакшмі Міттал, який спромігся за рік примножити свої статки учетверо – до 25 млрд. дол. Звісно, найбільше у списку американців, а от другі за чисельністю росіяни, серед яких найзаможніший – Роман Абрамович з тринадцятьма мільярдами. Українців всього троє, що приблизно втричі менше на душу населення, ніж у Росії. Не станемо сумувати з цього приводу, адже відомо, що перемагає не та команда, де більше “зірок”, а в якій краща взаємодія гравців.

Між тим, Америка у дечому поступається лідерством, а пострадянські держави і поготів відстають. Це випливає зі щорічної доповіді Всесвітнього економічного форуму (weforum.org) щодо прогресу в сфері високих технологій. Для кожної оцінюваної країни вирахувано так званий “Індекс мережевої готовності”, який розглядається як один із узагальнюючих показників конкурентноздатності та потенціалу до розвитку. Фактори успіху: розповсюдженість і доступність зв’язку та засобів сучасної інформатики, якість викладання точних наук.

Згідно опублікованого рейтингу, лідером минулого року став Сінгапур, назва якого в перекладі означає “місто лева” (це вам нічого не нагадує?) Там чудово розвинена інфраструктура, налагоджено розумне регулювання, а новації схвально сприймаються і владою, і бізнесом, і населенням з його неформальними духовними лідерами.

Потужний ривок зробила інша морська держава, холодна Ісландія – з минулорічного десятого місця на друге. Слідом вперед вирвались Фінляндія та Данія, також країни невеликі. А вже аж за ними, на п’ятому місці, опинились США. Потіснені меткими новачками, вони зберегли лідерство щодо якості науково-дослідних установ та вищої школи бізнесу, підвищення кваліфікації персоналу та динамічності фінансового ринку.

Далі у списку – Швеція, Гонконг, Японія, Швейцарія, Канада. На пострадянському просторі лідирує Естонія, яка другий рік поспіль займає 25-те місце. Прогрес азійських велетнів Індії та Китаю оцінено всього лиш 39-м та 41-м місцями, а між ними наша сусідка – маленька Чехія!

З п’ятого десятку перелічено невдах, які не спромоглись вписатися у світову економіку та науково-технічну співпрацю, більше покладаючись на природні дари та на звичні виробництва. Туреччина на 52-му місці, Росія на 62-му, Польща на 72-му – не допомогло навіть вигідне географічне сусідство з лідерами. Україна на 82-му, поміж Замбією і Танзанією. Але нічого, он Гондурас на 97-му, отже, у нас ще не все втрачено.

Доповідь свідчить про увагу світової економічної еліти до країн, де суспільство і влада відкриті для співпраці, освіти, покращення добробуту, де підприємливих людей не утискають і не витісняють на еміграцію, де імпортні товари є стимулом до розвитку і вдосконалення власного виробництва, а люди і природа не плюндруються нещадною експлуатацією. Отже, визнається, що гармонія духовної та інтелектуальної праці – необхідні підвалини добробуту.

Фахівці вбачають ознаки виходу колишнього “соціалістичного табору” з інтелектуальної кризи, яка охоплювала його кілька десятиліть. Україні особливу надію дає духовний підйом Помаранчової революції, що луною відгукнувся по всьому світі. Позитивний сигнал: протягом революційних місяців подвоїлась аудиторія українського Інтернету. Отже, сподіватимемось, що наступного року трохи піднімемось у світових рейтингах, і у наші майбутні успіхи почнуть інвестувати.

 

 

 

Лисенко Валерій Миколайович Valery_Lysenko@mail.ru                       д.т.440-2518

автор приватного Інтернет-проекту “1000-ліття української культури” 1000years.uazone.net

 


 

В замітці використано матеріали російської редакції «Радіо Свобода», автори Юрій Жигалкін та Ян Рунов. svoboda.org/ll/usa/0305/ll.031105-1.asp, а також відомості з інших сайтів.

На доданій картосхемі, складеній згідно даних доповіді Всесвітнього економічного форуму, виділено три градації: темною заливкою позначено країни, в яких інформатизація розвивається випереджаючими темпами, світлою – де спостерігається відставання, а сірою – території, де взагалі не проводилась оцінка, як Білорусь, Антарктида, Гренландія, Центральна Азія та ряд африканських країн.

 

The Networked Readiness Index Rankings 2004 from weforum.org

NRI RANK COUNTRY SCORE

1

Singapore

1,73

2

Iceland

1,66

3

Finland

1,62

4

Denmark

1,60

5

United States

1,58

6

Sweden

1,53

7

Hong Kong

1,39

8

Japan

1,35

9

Switzerland

1,30

10

Canada

1,27

11

Australia

1,23

12

United Kingdom

1,21

13

Norway

1,19

14

Germany

1,16

15

Taiwan

1,12

16

Netherlands

1,08

17

Luxembourg

1,04

18

Israel

1,02

19

Austria

1,01

20

France

0,96

21

New Zealand

0,95

22

Ireland

0,89

23

United Arab Emirates

0,84

24

Korea

0,81

25

Estonia

0,80

26

Belgium

0,74

27

Malaysia

0,69

28

Malta

0,50

29

Spain

0,43

30

Portugal

0,39

31

Tunisia

0,39

32

Slovenia

0,37

33

Bahrain

0,37

34

South Africa

0,33

35

Chile

0,29

36

Thailand

0,27

37

Cyprus

0,25

38

Hungary

0,24

39

India

0,23

40

Czech Republic

0,21

41

China

0,17

42

Greece

0,17

43

Lithuania

0,13

44

Jordan

0,10

45

Italy

0,10

46

Brazil

0,08

47

Mauritius

0,08

48

Slovak Republic

0,03

49

Jamaica

-0,03

50

Botswana

-0,10

51

Indonesia

-0,13

52

Turkey

-0,14

53

Romania

-0,15

54

Morocco

-0,17

55

Namibia

-0,21

56

Latvia

-0,23

57

Egypt

-0,24

58

Croatia

-0,25

59

Trinidad and Tobago

-0,28

60

Mexico

-0,28

61

Costa Rica

-0,29

62

Russian Federation

-0,36

63

Pakistan

-0,38

64

Uruguay

-0,39

65

Ghana

-0,41

66

Colombia

-0,42

67

Philippines

-0,43

68

Vietnam

-0,46

69

Panama

-0,47

70

El Salvador

-0,49

71

Sri Lanka

-0,49

72

Poland

-0,50

73

Bulgaria

-0,51

74

Gambia

-0,52

75

Kenya

-0,62

76

Argentina

-0,62

77

Uganda

-0,63

78

Dominican Republic

-0,65

79

Serbia and Montenegro

-0,65

80

Algeria

-0,66

81

Zambia

-0,68

82

Ukraine

-0,68

83

Tanzania

-0,71

84

Venezuela

-0,72

85

Macedonia

-0,73

86

Nigeria

-0,73

87

Madagascar

-0,77

88

Guatemala

-0,78

89

Bosnia and Herzegovina

-0,86

90

Peru

-0,91

91

Georgia

-0,94

92

Mali

-0,96

93

Malawi

-0,98

94

Zimbabwe

-1,02

95

Ecuador

-1,08

96

Mozambique

-1,11

97

Honduras

-1,19

98

Paraguay

-1,20

99

Bolivia

-1,25

100

Bangladesh

-1,30

101

Angola

-1,36

102

Ethiopia

-1,52

103

Nicaragua

-1,61

104

Chad

-1,69

автор: Валерій Лисенко, викладач Університету "Україна"

видання: Сайт УНІАН, час видання: 2005

адреса видання: unian.net/ukr/news/news-70467.html


13/06/2012