«Голос країни−2»: а судді − хто?..

«Голос країни−2»: а судді − хто?..

 

…Ти можеш не вірити долі,

Але в тебе вірить вона!

Ніна Головченко

Проект «Голос країни» − це українська адаптація формату The Voice of... компанії Talpa, в якому чотири зіркові тренери наосліп набирають команди співаків, а потім у батлах (парних виступах конкурсантів), у сольних прямих ефірах змагаються за перемогу: контракт на запис та реліз власного альбому для фіналіста у найбільшій рекординговій компанії світу Universal Music.

У фіналі першого вокального шоу каналу «1+1» «Голос країни» (2011) першість здобув Іван Ганзера (тренер Діана Арбєніна). У селі Калиново Харківської області, на батьківщині Івана Ганзери, відбулося офіційне підписання контракту з Universal Music.

Музичний продюсер шоу − Костянтин Меладзе. Тренери другого сезону − Діана Арбєніна, Валерія, Олег Скрипка, Олександр Пономарьов.

***

У першому проекті брали участь колоритні учасники: сталевари, вчителі, діти знаменитих співаків. А переміг сліпий самородок із Харківщини, працівник сільського клубу Іван Ганзера. Ця програма насправді дає шанс талановитій молоді, через те вона стала дуже популярною. Продюсер шоу Костянтин Меладзе визначив провідну особливість другого сезону програми: «На кастинги прийшло дуже багато талановитої молоді, насамперед із провінції та сіл…»

Неабияку роль у популярності проекту відіграє команда зіркових тренерів, які в доборі конкурсантів, репертуару для їхніх виступів та оцінюванні доробку колег-суперників доводять свій фаховий рівень.

Щодо першої рецензії на проект «Голос країни» крутилася в голові назва «Діана Арбєніна пройшла кастинг на ліпшого тренера шоу «Голос України». Тодішня оригінальна думка стала тепер переконанням, по-перше, тому, що Діана запрошена як тренер на другий сезон програми, по-друге, тому що більшість учасників відбіркових турів прагнуть потрапити саме до її команди, по-третє, тому що в постійно діючому Інтернет-опитуванні «Хто із тренерів найчастіше робить вірний вибір під час вокальних двобоїв»? у Діани Арбєніної найвищий рейтинг. Співачка, поетеса, музикант, лідер російського рок-гурту «Ночные снайперы». Діана – автор більше 150 пісень і кількох десятків віршів. Лауреат російської незалежної премії «Тріумф» (2004 рік) за досягнення в галузі літератури та мистецтва. Свою участь у програмі Діана прокоментувала чітко: «Я погодилася на участь у «Голосі країни» тому, що тут буду займатися справою, яку люблю, – музикою. Я готова ділитися з людьми тим, що вмію робити. У своїй команді я хочу бачити розкутих людей. Потрібна душа, потрібна цікава особистість, харизма. Я розраховую на те, що учасники будуть талановитими. Щодо тренерської роботи, ми повинні розуміти головне – ми працюємо над створенням чогось нового. Я буду жорстким та справедливим тренером».

Це правда: так, у батлі, де співали досвідчена відома професійна співачка Тетяна Луканова, яку підтримали всі інші тренери, та юний вінницький рок-музикант Олександр Онофрійчук (пісня з репертуару Пугачової/Кузьміна «Две звезды»), − Діана обрала студента-рокера, який просто світиться чистотою. Справді, мабуть складно змінити співачку, яка вже відбулася, а навчити новому хлопчину, який ще не все пізнав у світі музики, але має душу рокера, мабуть, можна.

Так само в батлі Дмитро Селянський vs дует Михайло Бусін та Юрій Гаюр (Пресняков/Агутін «Аэропорты») тренер обрала не музикальний м’який дует двох хлопців, що давно співають разом і звучать дуже органічно, а фермера, чемпіона Чернігівської області з арм-реслінгу з густим сильним голосом та харизмою бійця.

Батл Аліна Куліш vs одесит із осетинським ім’ям Рожден Анусі (Sting and Eric Clapton «It is probably me») так само був непростим, і це прокоментовано на форумі програми: «Такие прекрасные исполнители оба. Очень приятный вкус и послевкусие после их выступления. Светлые и харизматичные личности. Жаль, что это конкурс с жесткими правилами отбора. Но я очень уважаю Диану Сергеевну Арбенину, ее решения адекватны и не вызывают отторжения у большинства телезрителей. Интересная команда у Дианы Сергеевны набирается, жду с нетерпением прямых эфиров и пусть победит самый достойный!..» Діана дала змогу Рождену сформувати характер: талант без здатності до боротьби не зможе відбутися.

До речі, Діана, за підсумками останньої дуелі − співу «на виліт», − сформувала абсолютно чоловічу команду.

Олег Скрипка вперше бере у часть у цьому шоу. Він відомий в Україні та світі як лідер рок-гурту «Воплі Відоплясова» (народився в Таджикистані в родині українських переселенців, виріс у Мурманській області Росії, закінчив Київський політехнічний інститут). Після довготривалих гастролей та виступів у Європі ґрунтовно «осів» в Україні: підтримує та розвиває два крила української культури: рок і національну автентичну музику. Не можна твердити, що Скрипка – співак, бо голос у нього і не яскравий, і не потужний. Через те «голосові» претенденти на участь у шоу й не прагнули потрапити в команду Скрипки. Однак, енергетика, щирість почуттів, чудовий музичний смак й органічна небайдужість до народної пісні протягом відбіркових турів переформатувала думки тих глядачів/учасників, які не були його прихильниками. «Плюсів» додали виступи його команди в батлах: Олег на диво доцільно добирав пісні для своїх учасників.

Так, Руслан Бровко та Сусанна Карпенко виконали композицію Олега Скрипки «Відрада» в химерному поєднанні року та фольклорної манери. Сусанна виявила чарівне почуття власної гідності, стриманості, її народний тембр у стилізації року прозвучав неперевершено. Хоча обмежене амплуа співачки змусило таки Скрипку пізніше попрощатися із Сусанною у змаганнях «на виліт».

Ілларія, «скромна королева сцени» («янгол» у сприйнятті суперниці Анни Семещенко), друга солістка в команді Скрипки, яка завоювала його серце на «сліпих» прослуховуваннях кавер-версією старовинної народної пісні. Олег запропонував дівчатам виконати в нехарактерній для обох декадентсько-блюзовій ламаній манері хіт «Matia Bazar» «Vacanze romane» («Римські канікули»). Співачки подарували глядачам і справжній дует, і жіноче «шаманство», і камерні грані свого таланту. Усіх покорила Ілларія.

Щодо циганського репертуару в команді Скрипки – іронії з цього приводу в коментарях глядачів було дуже багато. Та Скрипка не був би Скрипкою, якби не підтримав ще один вияв автентики – циганської. Валентин Мантя − моряк-одесит, співак-аматор. Василь Жадан (м. Суми) створює авторський музичний матеріал, співає кількома мовами: російською, українською та циганською, досліджує етнокультурну творчість національності рома, і це, власне, визначило його перемогу в батлі.

А завершила процес «легітимізації» Скрипки у проекті «Голос країни» Діана Сергіївна, яка у захваті заявила на всю Україну, що Олег Скрипка − гордість нашої країни, що його харизма в українській культурі – це харизма Володимира Семеновича (Висоцького) в російській культурі. (До речі, так високо-емоційно поцінувати колегу-суперника може лише справжній рокер. Тож, не дивно, що Діана Арбєніна лідирує серед тренерів шоу).

Валерія (справжнє ім'я зірки Алла Юріївна Перфілова) − тренер-новачок проекту, титулована досвідчена російська співачка: «Цей проект − чудовий шанс для артистів, які дійсно хочуть чогось досягти. Коли співають молоді, талановиті люди з гарними голосами, музично грамотні, які вміють правильно подати пісню − я дуже радію, і буду рада їм допомогти у шоу…» Найменш епатажна та зовсім нескандальна тренер у команді «Голосу…»

У доборі конкурсантів демонструє увагу насамперед до голосу, тому до її команди потрапили й оперні співаки Денис Федоренко, Іван Березовський, й органічні соул-виконавці (Мофі Араромі), й харизматичні оригінали (Володимир Бандерас), й унікуми з голосом у чотири октави (Ярослав Радіоненко), й неповторні жіночі тембри Тетяни Ширко, Ангеліни Моняк, Ольги Панкратової, Наталії Пічкур. Правда, обирати між достойними вкрай важко: коли Валерія розпрощалася з Уляною Воробей, справжню складність цього процесу відчули всі. Але м’якою жіночною манерою виконання Уляна дійсно поступається бійцівським якостям «товарища офицера» Ольги Панкратової, а далі конкуренція у проекті стає ще більш жорсткою…

«Старожил» проекту, що, як і Діана Арбєніна, проходить цей шлях удруге, – відомий український співак Олександр Пономарьов. Увесь час привертають увагу коментарі Діани щодо «попсового» характеру творчості титулованого в Україні виконавця Олександра Пономарьова. Увесь час стикаються на проекті їхні смаки: Діана шукає душу та харизму, Олександр сформований школою класичного вокалу. Та й стиль добору різний: Діана реагує одразу й бурхливо – Олександр ставиться до вибору дуже обережно. Цю російсько-українську рок-попсову антитезу підсилює закадрове «бурчання» продюсера шоу Костянтина Меладзе, котрий незадоволений формуванням пар на батли Діаною Арбєніною. На його переконання, та в пари ставить однаково сильних, але різних за стилем співаків, і за такої тактики втрачається дуже багато талановитих людей.

Якщо Діану як коуча виокремлює жорстка позиція, то Пономарьов часто «вляпується» у скандали. Наприклад, у двобої Марічки Яремчук та Сергія Нетахата чарівну юну доньку легенди української естради Назарія Яремчука у пісні «Стожари» вокально здолав партнер. Проте Пономарьов обрав Марічку. Про очікуваність такого результату до початку змагання в інтерв’ю у кулуарах і говорив Сергій. (Аби довести правильність свого вибору, Пономарьов змусив співати Марічку «на виліт» у парі з Аскаром Задиракою. Збентежена Марічка з переляку заспівала циганський романс дуже переконливо. «Невдаха» (як сам про себе каже конкурсант) Аскар зів’яв уже від звістки про те, що йому доведеться співати в парі з донькою Назарія Яремчука…). Але якщо цю ситуацію більш-менш глядачі та тренери-колеги сприйняли, бо очі та посмішка Марічки так нагадали багатьом глядачам її тата, то в черговому батлі всі тренери «надавили» на «золотий голос України» і змусили його вчинити об’єктивно: обрати Романа Болдузєва. Хоча фаворит Пономарьова Сашко Воєвуцький розраховував на інший результат. А завершила зіркові скандали витівка Віталіни Васалатій, яка в дуеті з Кирилом Туриченком (композиція «Queen» «Show must go on») виконала і свою, і його партію. І хоча всі тренери підтримали її, Олександр обрав Кирила. «Далі мають змагатися адекватні, стабільні, професійні й рейтингові конкурсанти», − прокоментував своє рішення Пономарьов.

***

Додають «жару» програмі її ведучі: Катя Осадча, гострого язика якої побоюється не тільки українська світська тусовка, та Андрій Доманський − досвідчений майстер інтелектуального імпровізованого жарту з Одеси. (Про Сусанну Карпенко Андрій, наприклад, скаламбурив таке: «Співачка, для якої минуле є важливішим, аніж сучасне…» А щодо Нілуф пожартував так: «Певица с восточной внешностью, московской пропиской и украинскими корнями»).

Режисери намагалися поглибити перипетії шоу шляхом висвітлення драматичних життєвих історій учасників та закулісних діалогів із ними (у когось маленька донечка – головний уболівальник; у когось за плечима трагічна історія, хвороба, невдалий досвід у шоу-бізнесі тощо). Це якраз найменше вдалося творчій групі.

Так, привернув увагу епізод із симпатичною чорнявою 26-річною конурсанткою Анею Коханчик: представниця клубної культури із Одеси яскравими фарбами розписала свою нещасну жіночу долю: півроку не живе з чоловіком, який забрав на прогулянці їхнього спільного сина та й не дозволяє побачень. От синці, от таке горе… Відчувся «жовтий запах» історії Яни Рутковської, яка пройшлася вже по всіх TV-каналах. Допоки дівчина готувалася до виступу, Катя Осадча поговорила із чоловіком учасниці. Той твердив, що забрати дитину у нормальної мами не так-то просто, і не варто слухати Аню. «Чи хотіли б ви бути тут разом із сином та вболівати за Аню?» «Ні, ми вже чужі люди…»

Цю дешеву піар-драму вирішили судді: на пісню Алли Пугачової «Так же, как все…» в інтерпретації Ані не обернувся жоден член журі. І, коментуючи виявлену байдужість, усі тренери одностайно зауважили на однорівневому звучанні пісні, «без душі», «без трепета» (Арбєніна).

Це не єдиний епізод цього шоу, де переконливо доводиться, що тут підтримують не просто уміння співати, а вишукують ОСОБИСТОСТІ з творчим та людським потенціалом. Через те, мабуть, «пролетіли» під час відбору наосліп і Юлія Нельсон (донька заможних батьків/спонсорів із Одеси), і дещо самовпевнена Мар’яна Нестайко з Тернополя та інші.

Судячи з розвитку подій на етапі добору «наосліп» та обрання переможців по завершенню батлів, найбільш успішно до фіналу будуть прориватися члени команди Діани Арбєніної, Олега Скрипки і Валерії. Чи виправдають ці тренери та конкурсанти наші очікування?..

автор: Ніна Головченко, доцент Інституту філології та масових комунікацій Університету "Україна"

час видання: 2012


28/03/2012