«Магнітне поле» нової літератури

«Магнітне поле» нової літератури 

 

Відомо, що в формуванні особистості важливу роль відіграє література, в тому числі національна. Проте, перш ніж відповісти на питання, як вона виконує цю роль, варто визначитися із часом її появи.

Дехто вважає, що період сучасної літератури розпочався із розпадом Радянського Союзу. Але тиск на літераторів зменшився ще за часів перебудови. У 1985 році було створене літературне угрупування Бу-Ба-Бу" (Бурлеск-Балаган-Буфонада) (Юрій Андрухович, Віктор Неборак та Олександр Ірванець). Пізніше, у 1990-2000-ті роки утворювались інші літературні угрупування: "Нова дегенерація", "Червона Фіра", "Творча асоціація «500»". Значною подією в українському літературному житті була публікація роману Оксани Забужко «Польові дослідження з українського сексу», який став бестселером та витримав десять перевидань. Літературні твори Сергія Жадана одержали численні національні та міжнародні нагороди, були перекладені тринадцятьма мовами, зробивши автора одним із найвідоміших сучасних українських письменників.

Для нової україномовної літератури характерне зниження пафосу, типового для соцреалізму. Багато творів відзначені іронією, переоцінкою цінностей та зверненням до тем, що були забороненими за радянських часів. Також однією з особливостей творчості українських поетів 1990- 2000-тих років було застосування мультимедіа та перформансів.

Сприйняття молодими письменниками нової Української літератури було неоднозначним. Після знаття всіх офіційних заборон на друк, розвиток літератури не був позбавлений конфліктних ситуацій. У 1997 році була утворена "Асоціація українських письменників" як протест проти застарілих принципів у діяльності Спілки письменників України. Одним із таких протестів була відмова Юрія Андруховича від Національної премії України імені Тараса Шевченка у галузі літератури, у комітеті з присудження якої були присутні особи, які мали високі пости за часів СРСР. Натомість виникла низка альтернативних нагород та книжкових конкурсів (Коронація слова, Літературний конкурс видавництва «Смолоскип», Книга року Бі-Бі-Сі та ін.), у яких сучасні українські письменники одержали нагороди.

Тож сучасна література - неоднозначна як за змістом, так і за оформленням. Сьогодні вона багата на використання нових стилістичних прийомів (постмодернізму, неоавангарду, використання суржику), поєднанням різних жанрів. Також вона характеризується своєрідною епатажністю й глибшим осмисленням соціальних проблем та історичних подій. Саме поява такої літератури і зробила можливим виховання майбутніх журналістів, видавців як незакомлексованих, творчих особистостей, здатних активно впливати на суспільні процеси, наповнювати їх духовним змістом.

 

Єгор Бабак

Студентський інформаційний часопис «СІЧ»

Експериментальний випуск студентів ІІ курсу

Інституту філології та масових комунікацій

Університету «Україна»

2011

автор: Єгор Бабак

видання: Студентський інформаційний часопис «СІЧ», Eкспериментальний випуск студентів ІІ курсу Інституту філології та масових комунікацій Університету «Україна», час видання: 2011


15/07/2011