Про особливості національного конкурсу, або телебачення знову шукає таланти

ПРО ОСОБЛИВОСТІ НАЦІОНАЛЬНОГО КОНКУРСУ, АБО ТЕЛЕБАЧЕННЯ ЗНОВУ ШУКАЄ ТАЛАНТИ

 

6 червня, 2011

 

На телеканалі «1+1» стартувало нове шоу – «Голос країни». Суть цієї розважальної програми полягає в тому, що судді – майбутні тренери – обирають до майстер-класу професійних виконавців-вокалістів винятково за вміння дібрати музичну композицію для найліпшої презентації техніки співу, оригінальність тембру та силу голосу. Журі, на відміну від глядачів, мусить здійснити вибір, сидячи спиною до сцени і не маючи змоги ідентифікувати вік, стать, доречність вбрання, сценічну культуру, зовнішню привабливість / непривабливість конкурсанта тощо. Візуальної картинки для суддів немає. Є тільки ГОЛОС. Саме цей критерій має визначити найкращого.

Проект не є оригінальним витвором телеканалу «1+1», він є українською версією формату «The Voice of Holland», що 2010 року вперше з’явився в ефірі телебачення Нідерландів на каналі RTL. Формат програми «Голос країни» передбачає кілька відбіркових етапів.

 

 

Перший відбір учасників (за надісланими записами пісень, зокрема) скеровував музичний продюсер проекту Костянтин Меладзе. Ключовими дійовими особами другого етапу – «Вибір наосліп» – стають чотири зоряних тренери, кожен із яких має сформувати власну команду з 14 осіб. Якщо вокал артиста вражає когось із тренерів, – той повертається до виконавця обличчям.

На наступному, третьому етапі («Один на один») у тренерів (коучів) з’являється команда помічників – dream-team. Це дві людини, які допомагають тренеру репетирувати, працювати з учасниками та приймати рішення. Після перших репетицій тренери обирають по 2 учасники зі своєї команди, які мають на спеціальному музичному ринзі «битися» один на один. За підсумками цього етапу в кожній команді залишається по 6 вокалістів. Вони переходять до четвертого – основного – етапу шоу, де кожен сольно бореться за перемогу в прямому ефірі. Найліпших на цьому етапі шляхом інтерактивного голосування обирають глядачі.

Переможець програми «Голосу країни» в Україні отримає контракт на запис і випуск свого альбому з найвідомішою компанією світу – Universal Music. Universal Music також зніме для переможця «Голосу країни» два відеокліпи, візьме на себе організацію гастролей і PR-супровід співака не тільки в Україні та СНД, а й по всьому світу.

Команда зоряного журі шоу «Голос країни» представлена відомими виконавцями з України та Росії, це – переможниця «Євробачення-2004» Руслана Лижичко, народний артист України Олександр Пономарьов, лідер гурту «Ночные снайперы» Діана Арбєніна, популярний російський естрадний співак Стас П’єха.

Під час прослуховування претендентів найбільше впадає в око ментально-смакова різниця між членами журі. Російські судді-виконавці реагують швидко, емоційно, на перших звуках голосу конкурсантів. Вони не бояться оригінальних, нестандартних, потужних і несподіваних вокалістів.

Руслана та Олександр вичікують, побоюються сильних голосів та музичних стилів, які не опанували самі (соул, реггі, реп, джаз, R&B тощо).

Через те вже на перших двох ефірах Діана та Стас набрали оригінальні команди виконавців, вихоплюючи найцікавіших, а Олександр і Руслана проґавили багатьох учасників, які могли стати справжньою національною перлинкою.

На сайті телеканалу «1+1» у форумі вирує інтерактивне обговорення телеглядачами не лише учасників-вокалістів шоу, а й суддів (про Діану, до речі, пишуть найбільше, про Пономарьова – найгірше).

Про Діану: «Діана Арбєніна – це справжня людина своєї справи і велика повага їй за те, що вона бере участь у цьому проекті!!! Я більше ніж упевнена, що переможець буде в її команді! Діана – талантище та професійний тренер! Бажаю їй подальшого творчого натхнення, успіхів і перемог!!! Загалом наша країна багата чудовими, прекрасними, мелодійними, красивими… голосами і даний проект ще раз нам підтвердив це! Ми цим можемо тільки пишатися!»

«Очень талантливая, искренняя, обладает классной интуицией. Понахватала талантов с каждого кастинга! Забрала у всех лучших. Помяните мое слово, победителем будет один из воспитанников Дианы!»

«Арбенина forever! Жаль, что судит, а не поет! Хотя, нет… Талантлива во всем!»

Про Стаса П’єху: «Очень обаятельный. И видно, что он сильно вырос за годы «после «Фабрики». Уже сформировавшийся артист со своими вкусами и взглядами. Радует то, что артистов выбирает осознанно. Стас имеет неподражаемое чувство юмора и, главное, такта. Короче, молодец парень».

«Стас понравился, в первую очередь, своим профессионализмом в выборе конкурсантов, а особенно общей культурой и какой-то положительной харизмой, что-ли. Даже когда исполнитель Андрей Сухарев выбрал не его команду, мне понравилось, как отреагировал Стас. Он улыбнулся и просто порадовался выбору участника, ни с кем не заигрывал и не спорил, не давил на конкурсантов и других тренеров, по-моему, – это показатель профессионализма и высокой культуры».

Про Руслану: «Я и моя семья очень рада за то, что к Руслане попала талантливая вокалистка Севиль Меметова…, держись молодчинкой, у тебя учитель Супер!».

Про Олександра Пономарьова: «Вся моя семья очень ждала это шоу. Слушаем, смотрим и сопереживаем. В жюри очень нравятся своей искренностью Стас и Диана. Но ошибки жюри разочаровывают!!!!!! Как можно было не взять Тоню Матвиенко, – ведь это действительно «Голос Украины». Но А. Пономарёв – позор этого шоу!… Он просто боится брать исполнителей, которые намного сильнее его. А сам он давно перестал быть «Золотым ГОЛОСОМ Украины»! Да и был ли он им???!!! Вся моя семья!!!!»

Учасники зіркового відбору представляють усі регіони України, різні вікові категорії (від 18 до 65 років), різноманітні музичні жанри та стилі. Так, наприклад, до команди Діани Арбєніної потрапили виконавці різного типу. Наталія Гордієнко (Київ) – фронтвумен гурту «Супердівка», яка майстерно та експресивно виконала композицію з репертуару «космічної» Жанни Агузарової «Желтые ботинки». Сергій Юрченко (Луганськ) – викладач кримінального права в університеті внутрішніх справ, начальник центру дозвілля, «поющий милиционер» із композицією, що має промовисту назву «It’s now or never» («Тепер або ніколи»). Андрій Сухарьов (Кривий Ріг) – музикант, аранжувальник, викладач вокалу. Вразив суддів незвичним тембром (дискантом) та проникливо-пристрастним виконанням романсу Алли Пугачової на вірші Бориса Пастернака «Свеча горела на столе…». А потім сам обирав собі тренера з-поміж Діани та Стаса, й ощасливим своїм вибором солістку «Нічних снайперів». Іван Ганзера (село Калиново, Харківської області) – художній керівник сільського клубу, музикант-акордеоніст, аранжувальник. Пісня О. Зуєва «А ми удвох» з репертуару ВІА «Кобза» у виконанні Івана була «сумішшю печалі та радості», як прокоментувала Діана. На щирий м’який тенор конкурсанта з вадами зору зреагували всі судді. Тепер Іван мусив «наосліп» вибирати з-поміж чотирьох, і обрав Діану Арбєніну, тому що вона зважилася пообіцяти, що він стане іншим. Ольга Орловська (Луцьк) – автор і виконавець гурту «В.О.Д.А» емоційно й чуттєво виконала авторську композицію «Ніхто, тільки ти» й змусила Діану вхопитися за барабанні палички та імпровізувати у прямому ефірі. Володимир Окілко – музикант оркестру Львівської філармонії (валторна) і співак. У його виконанні на конкурсі прозвучала українська пісня А. Кос-Анатольського на вірші І. Франка «Ой, ти, дівчино, з горіха зерня». Саме за вміння фахово співати українську практично народну пісню Діана й обрала цього виконавця. Євген Василенко (Луганська область) – студент музичного училища імені Глієра – з піснею Луї Армстронга «Go Down Moses» змусив Діану обернутися на першій секунді звучання свого голосу. «Кураж» і «стьоб» у виконанні відзначив і Стас П’єха, але Євген обрав своїм зірковим тренером Діану. Жанна Перегон (Южне) не дуже впевнено виконала пісню переможниці Євробачення-2007 Марії Шеріфовіч «Молитва».

Можливо, саме молодість та недосвідченість симпатичної 18-річної блондинки й змусили Діану скоріше підтримати юне дівча, а не обрати як ліпшого претентента на перемогу. Катя Черепанова-Бугайова (Харків), студентка першого курсу консерваторії, вразила міцненьким сопрано, класичним репертуаром, а потім – дрібненьким зростом і вбранням рокера. Ліка Бугайова (Київ) змусила своїм співом, всупереч застуді, обернутися всіх суддів, але обрала собі за коуча Діану Арбєніну…

Загалом, усі учасники конкурсного відбору серед найбажаніших тренерів найчастіше називали саме Діану, і, мабуть, це найвища оцінка для артиста. Можна вважати, що Діана Арбєніна пройшла кастинг на кращого тренера шоу «Голос України».

Серед командного складу інших тренерів теж є багато гарних виконавців, змагання між ними здатні надати шоу пекельної температури: «реггіст» Станіслав Конкін із Одеси, «учителька хімії» в здоровенних окулярах Ганна Ваха з Києва, Дарина Мінєєва з Києва, що виросла в родині музикантів і багато років працює як бек-вокалістка, Севіль Меметова із Сімферополя, яка продемонструвала сильний голос і фаховий рівень майтерності.

Але й поза конкурсом залишилося багато «неохоплених» талантів. Форум сайту «1+1» аж гуде незадоволенням про те, що журі в якомусь шоковому стані пропустило без належної уваги кришталевий голос Антоніни, доньки народної артистки України Ніни Матвієнко. Антоніна настільки точно зімітувала манеру виконання своєї матері, що судді отетеріли: калька з Ніни? Чи сама Ніна? І ніхто не обернувся, про що потім пошкодували всі. Чи просто ніхто із суддів не знав, а що із цим робити далі?.. «Пролетів» і Микола Бобрик, учасник церковного хору в Рівному, який узявся виконати пісню з репертуару Олександра Пономарьова, та від хвилювання «дав півника». Ольга Нека виконала «на біс» романс «Только раз бывает в жизни счастье» й покорила суддів, але в конкурсному виконанні пісні Земфіри «Небо Лондона» не змусила їх обернутися. Так само непереконливо прозвучали для журі рудоволосі сестри-близнючки з дуету «Анна-Марія».

«По приколу» на конкурс прийшли відомі досвідчені виконавці і… «пролетіли». Саша Бєліна взялася до виконання хітового шансону Ваєнги «Курю…», й здивувала суддів вибором і автора, і пісні (точніше, мабуть, сказати: розчарувала). А лідер фольк-рок-гурту «Мандри» Фома виконав у супроводі гітари та акордеону нову ліричну композицію. Судді поцінували фаховість виконання, мелодійність і ліризм композиції, але співака, що вже відбувся, до подальшої участі в конкурсі не запросили. Однак, Мілу Нітіч, лауреата «Золотої зірки» від Алли Пугачової на конкурсі «Нова хвиля» в Юрмалі, обрали аж два тренери – Руслана та Стас. І знову наша співачка надала перевагу російському виконавцю-коучу…

Не обійшлося і без драматичних моментів. Учасницю конкурсу медсестру Людмилу звільнили з роботи одразу після офіційного вручення їй запрошення на відбірковий тур. Людмила через хвилювання та невдало дібраний репертуар (пісню Діани Арбєніної) і кастинг не пройшла, й без роботи залишилася. А 44-річний виконавець Олег, який співав радянський хіт про «Потолок ледяной, дверь скрипучую» мало не матюкався після того, як йому пояснили, що ні репертуаром, ні виконавською майстерністю він нікого не вразив. 21-річний Олексій із села Фасове Макарівського району, який акапелло виконав в етнічній манері українську народну пісню, збурив емоції журі, які знов вчасно не поцінували черговий колоритний національний «діамант», і, взявши тайм-аут, намагалися чотирма голосами повернути хлопця на наступний етап конкурсу. Однак правилами це заборонено. Тоді дійшли думки про те, що якщо хтось до фіналу не матиме 14 гравців у команді, – тоді піхоплять Олексія. Та, можливо, не тільки Олексія.

Щоразу наприкінці ефіру ті чи інші моменти коментує його продюсер Костянтин Меладзе – один із найвідоміших продюсерів та композиторів СНД. Спокійна й урівноважена манера спілкування фахової людини притамовує розжарені пристрасті та негативні емоції, змушує глядачів концентруватися на позитивних враженнях.

І попри те, що телевізійні інтерактивні розважальні шоу заполонили практично увесь телевізійний простір, і глядачеві часом важко не сплутати їх, – ці телепроекти ще раз доводять нам усім, що співочий потенціал України – джерело невичерпне…

 

Ніна ГОЛОВЧЕНКО, для «Трибуни України»

автор: Ніна ГОЛОВЧЕНКО

видання: Інтернет-видання "Трибуна України", час видання: 2011

адреса видання: http://ukrtribune.org.ua/


16/06/2011