Музика, звучи в душі!

МУЗИКА, ЗВУЧИ В ДУШІ!

 

У прекрасний осінній київський суботній вечір у Республіканському Будинку актора Союзу театральних діячів України відбувся сольний концерт педагога Національного університету культури, Лауреата Російського конкурсу виконавців старовинного і циганського романсів, Лауреата (друга премія) Міжнародного конкурсу оперних солістів Вікторії Рожковської «Вечір романсу».

Виникнувши в середині минулого століття в Західній Європі як світська пісня, романс розвивався в Іспанії, Франції, Германії, але тільки в Росії знайшов ту особливу форму, яку можна охарактеризувати, як «сповідь душі».

У нинішньому ХХІ столітті в наший країні цей музичний жанр, постійно розвиваючись і удосконалюючись, трансформувався в рідкісний сплав високої поезії і прекрасної музики. Сьогодні, як і сто років тому, жанру романсу властиві якась особлива довірливість інтонації, щирість, теплота, відвертість, оголеність почуттів, у романсі поєднуються, аніскільки не суперечачи один одному, тихий світлий смуток і ціла буря пристрастей.

Романс – це величезний і прекрасний світ високих і радісних відчуттів, переживань і вражень. Це – гордість національної музичної культури.

У цей прекрасний вечір концертний зал Будинку актора був заповнений прихильниками, цінителями і шанувальниками старовинного романсу і ми, дивлячись на це, можемо бути впевнені в тому, що «не обірветься нитка часів», що традиції найсвітлішого і найпоетичнішого жанру естради дбайливо передаватимуться від серця до серця.

Виконувалися прекрасні старовинні романси «Живе моя відрада», «Ночі божевільні», «Він винен», «Відквітнули хризантеми в саду», «Ніч світла», «Не йди, побудь зі мною», «Стомлені сонцем». Всього було виконано близько 20 старовинних романсів.

Акомпанували Вікторії Рожковській прекрасні майстри своєї справи: молодий талановитий український композитор Влад Барна, Лауреат Міжнародного конкурсу Дмитро Кушніров (гітара), Лауреат Міжнародного конкурсу Ілона Гусак (фортепіано).

Класичні романси, українські та російські народні пісні яскраво розкрили самобутнє дарування Вікторії Рожковської. Співачка з чистим, красивого тембру лірико-драматичним сопрано з яскравими «верхами» багато років викладає вокал студентам Університету культури.

Прекрасний голос співачки, його особливий, неповторний тембр постійно розширює горизонти її творчості, дає можливість поповнювати репертуар новими творами – як ліричними, так і драматичними. Та все ж не ліричний, а драматичний початок більше хвилює співачку. І не тільки тому, що в ньому особливо яскраво виявляється сила голосу, розкриваються його природні резерви, а тому, що за своїм характером Вікторія Рожковська – драматична співачка.

Хочу сказати декілька добрих слів і про акомпаніаторів. Практично весь концерт супроводжував молодий талановитий український композитор Влад Барна. Він пише прекрасну музику в стилі «екшен» для кінофільмів, знайшов правильну модель подачі таких незвичайних інструментів, як мандоліна, балалайка, піаніка. Недавно у нього вийшли два чергові диски: «На одному диханні» й «Акварель». Його музика чудово сприймається завдяки високому професіоналізму, різносторонністю музичних пристрастей, широті мислення композитора. Для того, щоб музика швидше знаходила шлях до сердець слухачів, потрібно шукати нові форми, експериментувати як у самій музиці, так і в засобах її виразу. Його музика людяна, наповнена широкими почуттями. У ній немає нічого надуманого, вона звернена просто до серця слухача.

 На висоті виконавської творчості провели весь концерт Дмитро Кушніров (гітара) й Ілона Гусак (фортепіано). Музикантів сьогодні дуже хвилює зниження інтересу до серйозної музики і зростаюча популярність рок-музики. Нічого поганого в поп-музиці немає, але це швидше, образно кажучи, тістечка і цукерки, а музика серйозна – це хліб для душі і серця. Але я впевнений, що настає ренесанс серйозної музики і музиканти повинні йти йому назустріч.

 Прямий контакт із глядацькою аудиторією, який відбувся в Будинку актора, зайвий раз підтверджує, що смаки також виховуються, у тому числі і завдяки музиці. Останніми роками серйозна і легка музика відокремилися, замкнулися у своїх звичайних концертних залах. Тому такий інтерес викликав творчий вечір старовинного і циганського романсів Вікторії Рожковської.

Як чудово сказав поет Тютчев, на слова якого виконувався романс:

Есть в осени первоначальной

Короткая, но дивная пора –

Весь день стоит как-бы хрустальный

И лучезарны вечера…

Як чудово це звучало у виконанні Вікторії Рожковської. Романси в її виконанні вражають не тільки красою сильного, дзвінкого голосу, але і відчуттям того, що виконавець вкладає у твір серце, душу.

В. Рожковська – співачка яскраво вираженої індивідуальності. Її виконання емоційне, природнє. Крім того, неабиякий акторський талант допомагає їй донести суть кожного романсу, розкрити його характер.

Визг цыганского напева

Долетал из дальних зал…

Входит ветер, входит дева

Вглубь исчерченных зеркал. (А.Блок)

Чудово звучать в її виконанні старовинні романси. Не обійшлася програма і без українських пісень, музику і слова до яких написала В. Рожковська. Специфіка вокального мистецтва висуває величезні вимоги до виконавця. В результаті наполегливої, цілеспрямованої праці Вікторія Рожковська опанувала прекрасну вокальну техніку, значно розширила можливості свого голосу. Своїм безцінним даром вона ділиться зі своїми учнями – студентами Університету культури, і вдячні слухачі буквально закидали квітами свого улюбленого педагога і прекрасного виконавця старовинних романсів. У чому ж секрет успіху? Перш за все, у величезній працьовитості, вмінні добиватися бездоганності кожного штриха, кожної деталі вокальної партії, багатства палітри, знаходити точний малюнок виконуваного твору. І ще, поза сумнівом, багато означає сердечна наповненість у прочитуванні кожного музичного твору. Це захоплює слухачів, справляє на них великий емоційний вплив, примушує співпереживати всі ситуації музичного сюжету.

 

Ігор Александров

(Конвісер Ігор Олександрович)

автор: Ігор Александров (Конвісер Ігор Олександрович)


19/02/2010