Навруз по-українськи

Навруз по-українськи

Чи знаєте ви, що таке Навруз? Я майже впевненений, що ні!). «Навруз» перекладається як новий день, це свято приходу весни, свято зелені, тепла і світла. Це «східний» Новий рік, і згідно з тюркським літочисленням 21-22 березня 2013 року наступив 4650 рік. Саме у цей день відбувається рівнодення, сонце переходить на північну півкулю земної кулі і тривалість дня збільшується.

21 березня – в день весняного рівнодення ~ 300 000 000 жителів нашої планети святкують Міжнародний день Навруз.

Навруз був проголошений Міжнародним днем Генеральною Асамблеєю ООН 23 лютого 2010 року за ініціативою Азербайджану, Албанії, Афганістану, колишньої Югославської Республіки Македонія, Індії, Ірану, Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Туреччини. Глава ООН закликав усіх разом відсвяткувати Навруз і тим самим висловити прихильність побудові більш гармонійного суспільства.

Він підкреслив, що в цей день прославляється важливе значення взаємної поваги і прагнення до гармонії, поділюване всіма товариствами. Він нагадав, що нещодавно Навруз був включений у Репрезентативний список нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. «В епоху глобальних змін і невизначеності, в тому числі у багатьох регіонах, де відзначається Навруз, заклик до миру, який лежить в основі його святкування, має особливо важливе значення. Я подумки з тими, хто відзначає Навруз у складних умовах. Це свято є нагадуванням того, що ми поділяємо загальну долю і повинні прагнути до кращого майбутнього для всіх», – йдеться в посланні глави ООН.

20 березня в «Українському домі» святкували це ще не звичне для багатьох українців свято (але в нашій країні його зокрема підтримують і відмічають кримські татари та гагаузи). В його рамках пройшла виставка, на якій були представлені традиційні ласощі, предмети побуту та деякі національні костюми країн, які брали участь у цьому заході, а саме: Азербайджану, Іраку, Ірану, Таджикистану, Туркменістану, Туреччини, Афганістану, Казахстану, Киргизької республіки та Узбекистану.

Всім гостям було запропоновано доторкнутись до тисячолітнього свята, долучитись до культури і звичаїв та відчути радість і тепло, яке несе в собі це свято. Представники країн-учасниць розповіли про особливості святкування Наврузу в їхніх країнах. На приклад, в Азербайджані прийнято відмічати прихід весни, збираючись усією сім’єю за столом. Вони куштують національні страви, святкують, радіють приходу весни та із задоволенням приймають гостей. В інших країнах навпаки, не прийнято сидіти вдома. Цілими сім’ями люди виходять на вулиці, площі та всі разом святкують це тепле сонячне свято.

На святкуванні Навруза виступили: перший президент України Леонід Кравчук, який зазначив: «…Навруз – це свято, яке дуже важливо відзначити. Тисячоліттями люди несуть свою історію, культуру, традиції і великі моральні цінності…», а голова КМДА Олександр Попов додав: «… кожен десятий киянин вже відзначає це свято…». До поздоровлень ще долучились голова МЗС України Леонід Кожара та міністр культури України Леонід Новохатько.

Також вельмишановним гостям свята був продемонстрований фільм, який повідав нам про те, як відзначають Навруз у різних державах. До того ж, у ньому було проілюстровано мальовничу природу та величні міста країн-учасниць.

Після захопливого фільму гостей привітав дитячий ансамбль «Навруз», створений при посольстві Республіки Таджикистан в Україні. Кожна країна зробила свій внесок у цей святковий концерт. Програма була насичена запальними танцями, душевними піснями, та навіть від України виступили студентка Національного Університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого. А завершився святковий концерт ліричною піснею у виконанні ще не відомої, але дуже талановитої української співачки.

 

Богдан Дроздовський,

журналіст студентського Медіа-центру Університету «Україна»,

Наталя Ткачова,

студентка Національного Авіаційного Університету

 

автор: Богдан Дроздовський, журналіст студентського Медіа-центру Університету «Україна», Наталя Ткачова, студентка Національного Авіаційного Університету

час видання: 2013


05/04/2013