Засобами дистанційного навчання

ЗАСОБАМИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

 

Конституції усіх країн світу передбачають право людини на освіту. Мають це право і люди, котрі позбавлені волі. Не секрет, що нині відбувається реформування кримінально-виконавчої системи, яке спрямовано передусім на її соціальну переорієнтацію з урахуванням міжнародного досвіду, принципів гуманізму, законності, демократизму, диференційованого та індивідуального виховного впливу на засудженого. З цією метою Департамент з питань виконання покарань вніс ряд результативних поправок до Кримінально-трудового кодексу. Кабінет Міністрів України, зі свого боку, підписав постанову № 167 від 15 лютого 2002 року, суть якої — затвердження Програми подальшого реформування та державної підтримки кримінально-виконавчої системи на 2002-2005 роки.

Зараз у місцях позбавлення волі по всій Україні перебуває близько 150 тис. чоловік. Цікаво, що майже половина злочинців — віком не старше 30-ти років, така ж кількість засуджених на момент скоєння злочину ніде не працювали і не навчалися. Прикро, але більше 10 тисяч засуджених України не мають повної середньої освіти. Виходячи з цього, Державний департамент з питань виконання покарань на підставі Закону України "Про освіту" вжив необхідних заходів щодо забезпечення навчального процесу в місцях позбавлення волі (адже, діяльність вечірніх середніх загальноосвітніх шкіл при установах була частково припинена ще в 1991 році наказом Міністерства внутрішніх справ України). З 1 вересня 2000 року засуджені по всій Україні розпочали новий навчальний рік у навчально-консультативних пунктах при загальноосвітніх школах, курсах професійно-технічної підготовки.

У грудні 2000 року Міжнародний фонд "Відродження" оголосив конкурс "Діяльність громадських організацій у галузі підтримки реформування пенітенціарної системи". Одним із пріоритетів цього конкурсу було надання засудженим комплексних освітніх послуг (сприяння їх загальноосвітньому навчанню, довузівській підготовці засобами дистанційного навчання).

Відділення довузівської підготовки нашого університету з ініціативи президента П.М. Таланчука і начальника згаданого відділення В.М. Колосова майже півтора року тому оформив проект і взяв участь у цьому конкурсі. В червні 2001 року конкурс було виграно. З цього моменту розпочалася реалізація проекту. Авторським колективом викладачів нашого Університету за сприяння викладачів КПІ й Університету імені Тараса Шевченка були створені навчальні посібники з основних предметів. А далі співпраця з Державним департаментом з питань виконання, зустріч із директорами пенітенціарних установ.

У лютому нинішнього року начальник відділення довузівської підготовки В.М. Колосов і начальник відділення інженерних технологій В.Д. Білоусов вперше відвідали білоцерківську установу №35, де зустрілися із в'язнями. За погодженням з адміністрацією установи на відділенні довузівської підготовки Університету за допомогою дистанційного навчання навчається З1 особа, котрі в майбутньому, можливо, отримають вищу освіту.

Нині відділення довузівської підготовки Університету планує провести інформаційно-маркетингове дослідження установ позбавлення волі по всій Україні з метою вивчення побажань в'язнів щодо отримання освіти.

На наш погляд, розпочато велику державну справу.

 

Світлана РУБАШОВА,

викладач відділення довузівської підготовки,

Газета «Університет «Україна», №6, 2002

автор: Світлана Рубашова, викладач відділення довузівської підготовки

видання: Газета «Університет «Україна», №6, 2002, час видання: 2002


18/02/2010