Студентам влаштували майстер-клас...

Студентам влаштували майстер-клас... 

Ще з дитячих років ми не уявляємо життя без іграшок. У хлопчиків - машинки, в дівчаток – ляльки. Традиційною забавкою в Україні є лялька-мотанка – така собі ганчір’яна пані, зроблена без єдиного шва.

Колись ляльки були символом чистоти, відкритості, дитячої наївності українських панночок. Існували навіть ляльки-берегині, які охороняли господу від злого ока. Характерною ознакою таких ляльок є підняті вгору руки, зроблені особливим перехресним мотанням.

На меншою популярністю користувалися ляльки-наречені, вдягнені у традиційний, характерний для певного регіону стрій. Особливістю ляльок-мотанок є солярний знак. Він символізує світло та благополуччя.

Очі на лиці ніколи не вишивали. За повір’ям вважалося, що, зобразивши очі, можна закликати в ляльку лихого духа.

Нині забуте мистецтво рукоділля відроджує Павлова Людмила Іванівна. Майстриня провела в Тернопільській обласній бібліотеці для молоді та юнацтва майстер-клас із виготовлення ляльок-мотанок для студентів нашого коледжу. Пані Людмила є справжнім майстром своєї справи. Її колекція нараховує понад 15 красунь. У доробку – ляльки в гуцульському вбранні, в закарпатських костюмах, в одязі центральних регіонів України. Особливою гордістю колекції є лялька в підвінечному вбранні, котре має назву ,,Борщівське весілля’’.

Мотанки робили в жіночому амплуа, бо жінка ще з докозацьких часів вважалася берегинею дому, адже на етнічних українських землях панував матріархат.

Дуже приємно було спостерігати за роботою пані Людмили. З-під рук майстрині в одну мить народилася ще одна красуня.

Хотілося б окремо висловити подяку працівникам бібліотеки, які гостинно прийняли відвідувачів і створили затишну атмосферу.

Сподіваюся, що ляльки-мотанки не забудуться і стануть для сучасних дітей не лише окрасою оселі чи пережитком минулих століть, а й цікавою іграшкою.

 

Корнелюк Наталя,

спеціальність "Видавнича справа та редагування",

Тернопільський коледж

Університету «Україна»

автор: Корнелюк Наталя, студентка спеціальності "Видавнича справа та редагування" Тернопільського коледжу Університету «Україна»

час видання: 2012


10/02/2012