Зацвіли у коледжі рясно вишиванки

Зацвіли у коледжі рясно вишиванки

 

Задушевна пісня, батькове напутнє слово, радість, туга, любов, сподівання і мрії – нитка за ниткою на полотні мережили життя наші прабабусі, бабусі й матері. Укожному хрестику, в кожному стібку – ціла історія, та сьогодні прочитати її можуть не всі, адже значення багатьох символів уже призабулося. Аби відновити, аби пригадати, аби знову навчитися розуміти таємничу мову знаків і кольорів, у Тернопільському коледжі Університету "Україна" відбулася виховна година "Крила вишиванки".

Звичайний осінній день перетворився на справжнє свято, розквітли барвисті жіночі блузки й чоловічі сорочки, простелилися килимом вишивані рушники і скатертини. Ці рукотвори, які з родинних колекцій поприносили студенти та викладачі коледжу, милували око, випромінювали енергетику любові й тепла.

"Українська вишивка, як і українська пісня, є знаковими для нашої культури. Тож без любові до пісні, без розуміння символіки вишивки не будеш справжнім українцем, не зрозумієш українську душу, – зауважила викладач коледжу та натхненник і організатор дійства Ліана Семчишин. – Упродовж тисячоліть у вишивці знаходили і, на щастя, нині знаходять відображення думки та настрої людини, що її творила, полохливий світ думок майстринь, їхні сподівання на кращу долю, людські вірування, оберегову символіку речей, позначених візерунком нитки й голки.

І справді, вишивка може чимало розказати. Недарма ж співають: "Два кольори мої, два кольори... червоне – то любов, а чорне – то журба". Про символіку, значення кольорів, про техніки вишивання розповів присутнім майстер писанкарства і колекціонер старовинного українського одягу Ярослав Осадца.

Сьогодні важливо не втратити цю дорогоцінну спадщину, історію, яка може чимало повідати, адже сорочка була ніби паспортом села. Та й у селі ніколи не було двох однакових сорочок, бо кожна дівчина додавала до вже відомих взорів щось своє, – зауважив Ярослав Осадца. – Уявіть собі, на одному рукаві могло бути до 16 технік вишивки! Тому на часі – збереження того, що залишилося, та відродження призабутого».

Старовинні та сучасні вишиванки продемонстрували студентки коледжу під час дефіле. Глядачі вітали дівчат оплесками, бо барвисті корсетки, запаски, плахти і вишиванки дуже прикрашали юнок.

 

Завершилося свято смачним сюрпризом. Усіх учасників та гостей пригостили тортом «Вишиванка».

 

час видання: 2012


10/02/2012