Поділля очима Наполеона Орди

Поділля очима Наполеона Орди

 

Мальовнича природа Поділля та її багата історична спадщина завжди привертала увагу мандрівників, художників, поетів, які по собі для майбутніх поколінь залишили безліч матеріалу, з якого ми дізнаємось про первозданний вигляд деяких архітектурних пам'яток, про побут, вірування, та звичаї населення нашого краю.

Особливий інтерес до минулого Поділля виник у XIX ст., коли тут проводяться активні археологічні розкопки, а далекоглядні сучасники, розуміючи швидкоплинність часу та його руйнівну властивість, намагаються зберегти для нащадків чудові пам'ятки минулого.

Одним із митців, який значну частку свого життя присвятив роботі по фіксації пам'яток давнини і зокрема Поділля, був Наполеон Орда. Про певні архітектурні ансамблі ми знаємо тільки завдяки його літографіям. Ім'я Наполеона Орди стало широко відоме завдяки його "Альбому історичних краєвидів Польщі", що видавалось кількома серіями у Варшаві у 1870-х pp.

Наполеон Орда народився 11 лютого 1807 р. у Вороцезичах, неподалік Пінська, що в Білорусії. Закінчив гімназію у Свіслочі, навчався на фізико-математичному факультеті Віденського університету, але, не завершивши навчання, повернувся до родинного маєтку. 1831 р. брав участь у польському повстанні. Нагороджений хрестом "Військова доблесть" за відвагу. Після придушення повстання змушений залишити батьківщину. Вдвох із побратимом Титом Плонським пройшов пішки Австрію, Швейцарію, Італію. Оселився в Парижі. Тут познайомився з Шопеном, вчився в нього композиторській майстерності. Написав кілька музичних творів, зокрема два відомих полонези, автор "Граматики музики".

Та найбільшим захопленням Орди було малювання. Займатись ним він почав ще до еміграції, але тільки в Парижі його навчання набуло системності та цілеспрямованості. Подорожуючи, завжди мав напоготові нотатник, куди заносив зображення - спершу крейдою, потім аквареллю. Так з'явилися цикли малюнків із піших мандрівок Іспанією, Португалією, Алжиром.

У 1856 р. Наполеон Орда їде на Київщину, до Верхівні як учитель старшого сина генерала Адама Ржевуського.

Природа та історія України справляє на Орду таке сильне враження, що він вирішує створити цілу серію краєвидів нашого краю. Серед його рисунків 20 присвячено Поділлю.

Тоді ж Орда відвідує Мінську та Гродненську губернії, подорожує Волинню та Галичиною. Дивує ентузіазм старого митця. Він відвідує й змальовує найвіддаленіші місцини, збирає матеріали з історії краю, легенди та перекази.

У 1873 р. на власні кошти Орда починає видавати "Альбом исторических мест Польши, посвященный землякам". 3 1873 по 1883 pp. у восьми випусках цього альбому публікується 260 літографій, виконаних із малюнків Н. Орди. Перша серія нараховує 50 літографій, всі наступні - по 30. Кожна літографія містить підпис, зроблений французькою і польською мовами. Літографії видруковані в типографії М. Файянса у Варшаві.

Малюнки Орди здобули популярність ще за життя митця. Тогочасний польський часопис "Tygodnik ilustrowany" друкував його під рубрикою "С папки Наполеона Орды".

Твори митця викликають великий інтерес у сучасних реставраторів та істориків архітектури, бо часто є єдиним достовірним документом, на якому зафіксовано первісні форми тієї чи іншої споруди.

Між тим усі споруди, які змалював Н. Орда, знаходяться на другому плані, а на першому - реалістичні картини подільського села. Проте побутові сцени не набувають у нього самостійного характеру. Вони лише доповнюють, збагачують композицію.

Помер визначний художник 26 квітня 1883 р. у Варшаві. Сьогодні важко переоцінити значення графічної спадщини Наполеона Орди. Перш за все - це документальне джерело з історії архітектури, оскільки переважна більшість зображених художником пам'яток втрачена або значно перебудована. Так, палац Маковецьких у Михайлівці, замок Потоцького в Панівцях, вигляд Кам'янецького замку є важливими свідками минулої доби та мають неоцінене значення для дослідників історії Поділля, історичній спадщині якого присвячена майже вся друга серія літографій Н. Орди.

 

Олександр СТАРОВИНА, ВСР-11

Інформаційний бюлетень №4(4) січень 2006

«Студентська смуга»,

Хмельницький інститут соціальних технологій

автор: Олександр Старовина, ВСР-11

видання: Інформаційний бюлетень №4(4) січень 2006 «Студентська смуга», Хмельницький інститут соціальних технологій, час видання: 2006


14/06/2010