Ювілей ремісничої майстерності

Ювілей ремісничої майстерності

 

На початку листопада 1903 року у Києві найбільшому в Україні видавничо-друкарському центрі було урочисто відкрито першу в Російській імперії Художньо-ремісничу майстерню (школу) друкарської справи.

Це стало можливим завдяки допомозі відомого київського підприємця, мецената М. Терещенка, благодійним внескам власників київських друкарень С. Кульженка, П. Григоровича-Барського, І. Міленського та інших.

Школа розпочала заняття у будинку по Хрещатику, 22, але вже у 1905 р. переїхала до окремого будинку на Софіївській, 7. Майстерні доводилось ще двічі міняти адресу: в 1911 р. переїхала на вул. Олександрівську, 35, а в 1913 р. зайняла більш просторе приміщення Київської філії Імператорського Російського технічного товариства на Столипінській, 55-б. Передбачалось побудувати власний будинок на Липках за проектом художника Г. Лукомського, та на заваді цього стала Перша Світова війна.

Вчилися у школі переважно учні київських друкарень. Курс навчання був трирічним. Історію і техніку друкарської справи у школі викладав один із її засновників С. Кульженко за розробленою ним програмою. Значна увага приділялась загальноосвітнім дисциплінам, прикладній естетиці, малюванню. У школі в різні роки викладали Л. Ковальський, О. Судомора, внучатий небіж Т. Шевченка Ф. Красицький та інші. Майстерня готувала висококласних фахівців для різних галузей поліграфії: складачів, друкарів, граверів, літографів, фотографів, палітурників. Фахову підготовку учнів неодноразово відзначала Академія мистецтв.

За 11 довоєнних років (1903-1914) фахових знань і навичок набули 278 учнів. Одним із їхніх досягнень було друкування спеціального журналу "Искусство и печатное дело", добрий рівень якого неодноразово відзначали фахівці.

Високу оцінку діяльності школи сучасниками засвідчили нагороди виставок, на яких експонувались роботи її учнів. Золотою медаллю Міжнародної фотографічної виставки в Києві у 1909 році були пошановані роботи фототипної майстерні школи. У 1913 році школа друкарської справи стала активним учасником Київської Всеросійської промислової та сільськогосподарської виставки. За високомайстерну і художню роботу на виставці та чудові експонати школі було присуджено вищу нагороду Велику золоту медаль. Свідченням визнання успіхів київських поліграфістів стало запрошення взяти участь у Міжнародній виставці у Лейпцізі в 1914 p., де з успіхом демонструвалася їхня експозиція.

Сьогодні учні поліграфічного училища та студенти видавничо-поліграфічного факультету Національного технічного університету України "КПІ" гідно продовжують традиції своїх попередників.

В експозиції ювілейної виставки представлені окремі номери журналу "Искусство в Южной России", зразки щорічних звітів школи, окремі видання, друковані учнями школи, з фондів Музею, Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського та з приватної колекції доктора історичних наук, лауреата Національної премії України ім. Т.Г. Шевченка С.І. Білоконя, автографи чернеток курсу лекцій з історії поліграфії В. Кульженка з Інституту рукописів тощо.

Експонати, надані Національною бібліотекою України ім. В.І. Вернадського, позначені плашками синього кольору, а колекції доктора історичних наук СІ. Білоконя зеленого.

 

Газета «Університет «Україна», №12, 2003

видання: Газета «Університет «Україна», №12, 2003, час видання: 2003


27/02/2010