Журналіст ні за яких обставин не повинен брати в руки зброю

Журналіст ні за яких обставин не повинен брати в руки зброю

(Все це відчув на власній шкурі)

 

На сьогоднішній день досить поширеним явищем є тренінги та семінари з безпеки виконання завдань у зоні бойових дій. Така практика широко поширена в Європі, але слабо розвинена на території нашої країни, і до 2014 року практично не мала розповсюдження. Та на сьогоднішній день зумовлена розвитком активних бойових дій на сході України і зростаючої потреби у кваліфікованих кадрах, здатних на професійне висвітлення конфлікту, потреба в семінарах подібного роду актуальна, як ніколи. Останнім часом журналісти, які мають такий досвід, організовують тематичні семінари, тренінги з підготовки журналістів до виконання завдань у зоні екстремальних ситуацій. Окрім того, на сьогоднішній день у розпорядженні українських журналістів є розроблений у 2007 році незалежною медіапрофспілкою України «Довідник безпеки журналістів» - самоохоронник у гарячих точках і при громадських заворушеннях. Також нещодавно 19 грудня 2014 року в Києві відбулася презентація посібника по взаємодії журналістів із працівниками міліції під час масових заходів. Він був виданий за сприяння українського представництва ОБСЄ. Співавторами посібника стали як представники правоохоронних органів, так і журналісти: полковник міліції Ігор Шашкін, перший секретар спілки журналістів Сергій Томіленко, голова Незалежної медіа Юрій Луканов, медіаюрист Людмила Панкратова, підполковник міжнародної поліцейської корпорації Володимир Цвірко, кандидат психологічних наук Юрій Ващенко, поліцейський із Лос-Анджелесу Брайан Черчилль.

В європейській практиці тренінги з безпеки проводять особи, набрані з числа колишніх або діючих військових, а також журналістів, що мають великий досвід виконання подібних завдань. В Україні під час активних бойових дій «неоголошеної війни» такі тренінги стають популярним і необхідним явищем. Військовий кореспондент, заслужений журналіст України і володар ордена «За мужність» III ступеня (за серію репортажів із Афганістану з жовтня по грудень 2001 р.) Андрій Цаплієнко за останні кілька місяців провів кілька таких семінарів. «На Війні найважливіше – Ваше життя", – наголошує журналіст присутнім, тримаючи в руках блакитну каску з білими буквами на ній «TV». «А з цього починається наше відрядження, – говорить він і дістає зі своєї аптечки: джгут, знеболювальні, кровоспинні та інші медикаменти, – їх потрібно перевіряти перед кожним виїздом». Також Андрій наголошує на тому, що журналіст ні за яких обставин не повинен брати в руки зброю. З цією тезою погоджується і російський військовий кореспондент Аркадій Бабченко: «Головне табу журналіста: ти не можеш брати в руки зброю – ніколи і ніде. Єдиний виняток – для порятунку власного життя. Якщо ти зрозумів, що вліз в ситуацію настільки, що вже не можеш, що хочеш схопити автомат, то здавай посвідчення журналіста, залишай вдома фотоапарат і записуйся в добровольчий батальйон. Вже потім повертайся і ставай знову журналістом. Або фотоапарат, або автомат – разом не буває ніколи». Аркадій Бабченко – відомий російський військовий журналіст, фотограф і публіцист, що брав участь у Першій чеченській війні у ролі солдата, під час проходження строкової служби в армії РФ, а також у Другій чеченській війні вже як контрактник. В ролі військового кореспондента брав участь у війні в Південній Осетії у 2008 році. Своїм досвідом роботи в гарячих точках, у тому числі на сході України в зоні АТО діляться на семінарах журналіст-міжнародник, співзасновник «Громадського ТБ» Наталія Гуменюк і кореспондент телеканалу «Інтер» Роман Бочкала.

Головні питання, які піднімаються на семінарах, стосуються теми дотримання особистої безпеки з орієнтацією на ризики, пов'язані з військовими діями і веденням репортажу з поля бою. Крім цього, журналісти встановлюють тісні дружні зв'язки, що надалі справляє позитивний вплив на вирішення поставлених завдань та їх кар'єру в цілому. Також на подібних семінарах проводяться майстер-класи з надання медичної допомоги, які служать запорукою безпеки репортерської роботи в ситуації будь-якого збройного протистояння, включаючи насильницьке придушення масових заворушень і громадянських акцій протесту. Розбір типових ситуацій і аналіз помилок дозволяє журналістам, що не мають подібного досвіду, мінімізувати шанси на виникнення позаштатних ситуацій. «Якщо ми не будемо говорити про помилки, то їх не будуть виправляти, і в результаті комусь це може вартувати життя», - зазначає Наталка Гуменюк.

Окрім семінарів потужним інструментом для передачі інформації та особистого досвіду прямо із зони АТО стала платформа «Facebook». Дуже багато журналістів публікують звіти, репортажі, практичні поради і просто роздуми у себе на сторінках у Facebook у режимі реального часу.

 

Конвісер І.О.

автор: Конвісер Ігор Олександрович

час видання: 2017


10/05/2017