«Голосіївська осінь» - 2013

Київ літературний 

«ГОЛОСІЇВСЬКА ОСІНЬ» - 2013

Надія Пазяк,

директор музею Університету "Україна"

 

Ліс, повитий срібноперим димом,

В синяві, у золоті, в іржі, -

Ніби осінь пензлем невидимим

В небі розписала вітражі…

 

Такі слова Максима Рильського з його збірки «Голосіївська осінь» згадуються мимоволі, коли підходиш до Київського літературно-меморіального музею поета. Адже саме тут і були написані ці рядки. І озеро з похилими вербами, в якому відбивається мовчазна велич Голосіївського лісу, і пишні троянди у саду Рильського, що чарують своєю осінньою красою, і суворі лінії поетового будинку, «оселі муз і грацій», − усе це носить слід поетової присутності.

7 вересня 2013 року, в суботу, відбулося чергове традиційне свято поезії Музею Максима Рильського «Голосіївська осінь». Ще в липні далекого 1964 року, відразу після смерті великого поета його сини Георгій і Богдан подарували голосіївську садибу українській державі з тим, щоб у стінах поетового будинку розгорнув свою роботу літературно-меморіальний музей Максима Рильського. Так і сталося. Уже 1966 року Київський літературно-меморіальний музей Максима Рильського гостинно відчинив свої двері перед шанувальниками української і світової поезії. Працю над створенням музейної експозиції очолив молодший син поета, незабутній Богдан Максимович Рильський, перший і довголітній – аж до дня своєї смерті – директор, натхненник і духовний провідник музею. Так зазвучали поетичні строфи «Голосіївської осені» - літературно-мистецького свята, що об’єднало шанувальників поета переважно старшого віку, його сучасників (традиційно на початку осені), і «Голосіївської зав’язі» (у день народження поета в березні), де перше слово належало молоді.

Минали роки. Віддати шану поетові приходили все нові і нові покоління. Скількох видатних постатей бачили і чули стіни музею! Тут із натхненним словом на пошану поета і поезії виступали Іван Козловський і Андрій Малишко, Олесь Гончар і Платон Воронько, Микола Вінграновський і Наталя Кащук, Олекса Ющенко і Дмитро Білоус…  а далі перелік мав би сягати сотень і тисяч імен. Усі найвидатніші українські письменники сучасності і численні літератори країн світу вважали за свій обов’язок уклонитися пам’яті Максима Рильського. З року в рік тривало свято, непомітно вкривалися сріблом голови колишніх початківців на поетичній ниві, тепер відомих поетів, перекладачів, літературознавців, а до них приєднувалася талановита юнь. Так літературні свята музею стали синонімом відкриття нових молодих талантів.

І цього року «Голосіївська осінь» стала святом поезії, української і світової літератур. Перед шанувальниками пам’яті і поезії Максима Рильського виступили відомі українські літературознавці Олег Микитенко, Юлія Булаховська та Ростислав Радишевський, поети, перекладачі, лауреати премії імені поета Дмитро Дроздовський, Сергій Борщевський, Анатолій Чердаклі, Станіслав Шевченко. Слово вдячності Максиму Рильському прозвучало з вуст гостей свята − голови польсько-українського культурно-освітнього товариства імені Адама Міцкевича Ірени Гільової та Вікторії Радик, голови київського польсько-українського культурного товариства «Згода», головного редактора часопису “Dziennikkijowski” Станіслава Пантелюка. Фольклорний ансамбль «Володар» виконав народні пісні з Романівки на Попільнянщині – рідного села Максима Рильського. Свої поетичні твори прочитали молоді початківці.

 

автор: Надія Пазяк, директор музею Університету "Україна"

час видання: 2013


26/09/2013