Просвітницька місія Університету «Україна»

ПРОСВІТНИЦЬКА МІСІЯ УНІВЕРСИТЕТУ «УКРАЇНА»

 

«Просвіта» як педагогічна категорія в наш час розглядається в сучасних учбових посібниках поряд із поняттями «виховання», «навчання», «освіта» та іншими. Під просвітою зазвичай розуміють різновид освітньої діяльності, розрахованої на великі учбові групи, що відкриває їм мету життя та втілює свідомість обов’язку.

Прийдешнє із сербської мови слово «просвіта» означає «озарение», людина освічена, просвітлена світом знання, шляхетна.

У наший країні до середини ХІХ століття у зв’язку з не розробленістю відповідного понятійно термінологічного апарата, термін «просвіта» вживався замість поняття «культура».

Ідеї просвіти отримали своє народження у філософських системах стародавності. У творах старогрецьких мислителів Платона, Аристотеля, Сократа, Демокрита містилось багато висловлювань про роль просвіти як про явище соціальне, спрямоване на розвиток духовного та суспільно-економічного життя суспільства.

Сократ вважав, що через залучення людини до знань її можна зробити мудрою, оскільки добро є будь-яке знання про найдосконаліше життя, і це можна назвати мудрістю.

Актуальність дослідження просвітницької місії студентів ВНЗ як способу соціального виховання студентів зумовлена низкою обставин. Упродовж ХХ століття ця сфера суспільного життя чітко регламентувалась державою та використовувалась більшою частиною для вирішення ідеологічних завдань. У сучасних умовах змінилися цільові установки, функції та завдання суспільно-просвітницької діяльності, однак, і сьогодні вона залишається одним із визначальних засобів передачі представниками української інтелігенції духовного спадку, системи суспільних ідеалів і цінностей підростаючому поколінню.

У наш час у ЗМІ широке розповсюдження отримали вироби «масової культури», як правило, низької якості, які відсовують на задній план духовні цінності нації. У цих умовах необхідний пошук шляхів залучення молоді і, в першу чергу, студентства до пласту духовної культури.

Великі можливості у вирішенні зазначеної проблеми має організація просвітницької діяльності ВНЗ. Включення студентів у суспільно-просвітницьку діяльність чинить суттєвий вплив на процес становлення їх соціального досвіду. Але у практиці соціального виховання студентів можливості суспільно-просвітницької діяльності використовуються не в повному обсязі. Тому виникає необхідність наукового дослідження виховного потенціалу даного типу діяльності.

З іншого боку, просвітницька діяльність є однією з головних складових професії шкільного вчителя, тому важливо вже у процесі навчання у ВНЗ залучати студентів до її здійснення.

Організація просвітницької діяльності студентів ВНЗ націлена на рішення завдань професійної підготовки майбутніх спеціалістів. Крім того вона відіграє величезну роль у процесі особистого становлення студентів. Але існуюча практика організації просвітницької діяльності свідчить про недостатню увагу до реалізації її виховних можливостей.

Нижче публікується розповідь начальника відділу виховної роботи Вікторії Андріївни Дикої про просвітницьку роботу в Університеті «Україна».

Вже більше десяти років я працюю з молоддю і на власному досвіді та досвіді моїх колег точно знаю – «Не для молоді, а разом із нею»!

Доля звела мене з Університетом «Україна» в 2000 році. Але на той час я вже мала досить не малий досвід роботи з волонтерами соціальної служби для молоді, які проводили активну діяльність у Столиці. Мабуть, саме тому цікавою та продуктивною стала робота в університеті на посаді начальника відділу виховної роботи.

Молодь в усі часи поводить себе, як їй і потрібно: навчається, працює, ходить на танці та на побачення, робить відкриття, творить, місцями бешкетує та дратує людей старшого віку…

Саме такою і виявилась студентська молодь, з якою працюю і по-сьогодні. Звісно, у студентському віці здаєшся собі вже зовсім дорослим: школа за плечима, батьки говорять, що про дитячі забавки потрібно забути, а якщо мешкаєш у гуртожитку, потрібно і про побут думати, самому вчитись готувати, прибирати та ще й купа нових людей і чужих облич навколо! Крім нових обов’язків з’являються і нові спокуси. А це для більшості паління, вживання наркотичних та алкогольних засобів, загроза інфікування ВІЛ, хвороб, що передаються статевим шляхом, та небажаної вагітності. Саме тому декілька разів на рік ми проводимо акцію «Здай аналіз на ВІЛ у своєму вузі». Приємно те, що самі студенти запропонували організувати цю акцію. Ми провели роботу з ВІЛ-сервісними організаціями та з організаціями, що працюють зі споживачами ін’єкційних наркотиків і спільно організували акцію. Студенти мали змогу пройти експрес-тест на антитіла до ВІЛ, прослухати до- та після-тестову консультацію лікаря-інфекціоніста, лекцію нарколога, а також отримали презервативи. Оскільки дана проблематика, на жаль, залишається актуальною, час від часу з різними партнерами ми проводимо подібні акції. Їх завданням є показати молоді, що таким проблемам можна запобігти. Навчити говорити «Ні!» у випадках нав’язливих пропозицій до вживання. Та не соромитись пропонувати партнеру використовувати презерватив в інтимних стосунках. Щодо профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі – студенти впровадили конкурс соціальної реклами. І у грудні ми проводимо фінал конкурсу спільно з учасниками з територіально відокремлених структурних підрозділів університету. Впевнена, що студентство надасть цікаві матеріали, так як є безпосередньою цільовою групою даного проекту.

Соціальне виховання, виховання активної громадянської позиції – це здебільшого діяльність волонтерів і скаутів. Традиційною для нашого студентства є акція «Ялинка милосердя». До Дня Св. Миколая кожен навчальний підрозділ збирає кошти, книжки, іграшки, фарби та інше для вихованців дитячих будинків. Волонтери готують новорічну виставу з конкурсами та забавками, купують «заморських» ласощів та вирушають до дітлахів. Свято завжди вдається «на славу», бо організатори-студенти це – небайдужі та щирі люди. З минулого року нашими щирими друзями стали медперсонал та пацієнти відділення для ВІЛ-інфікованих дитячої лікарні «Охматдит». Ми – не перші та не єдині, хто проводить періодичні акції з дітьми-сиротами. Але, мабуть, Вам не важко уявити, що до ВІЛ-інфікованих дітей практично ніхто не приходить. Наші співвітчизники через власну неосвіченість щодо шляхів інфікування ВІЛ бояться інфікованих та обмежують спілкування з ними. Начебто по суті своїй схожі акції, але процес підготовки волонтерів зовсім різний. До «Охматдиту» з різними тематичними програмами наші волонтери приїздять щомісяця. А ректорат університету, не зважаючи на фінансову кризу, прийняв рішення підтримати ініціативу студентів та перерахував кошти в сумі 20 000 грн. для потреб відділення.

Скаутський рух в університеті тільки починає свою офіційну діяльність. Але вже багато років ми співпрацюємо з іншими скаутськими організаціями та Національною організацією скаутів України. Нашою метою діяльності є поширення серед дітей та молоді скаутських ідеалів, допомога людям похилого віку та інвалідам. Гуманні вчинки скаутів усього світу вчать добру вже понад сторіччя. Географія Університету «Україна» – велика, тому студенти-скаути з різних міст запланували ряд спільних благодійних заходів. Та головне, що кожен член організації готовий бути чесним перед собою, Богом та своєю країною!

Вже другий рік поспіль Університет «Україна» є співорганізатором Всеукраїнської благодійної акції «Почуйте всі!» благодійного фонду «Серце до Серця» в м. Києві. Цьогорічна акція зібрала 130345,58 грн. Організатори від Університету «Україна» працювали безпосередньо з усіма волонтерами м. Києва. На базі університету пройшли попередні тренінги та індивідуальні заняття з волонтерами. Кількість зібраних коштів виявилася значно нижчою, ніж ми очікували, але аналіз ситуації, що склалася у країні та столиці, дозволяє стверджувати, що акція пройшла на високому рівні. Наступного року будемо прагнути до кращого результату.

З метою виховання сімейної культури, сімейних цінностей студентське самоврядування базової структури в м. Києві запозичило та модифікувало досвід організації акції студентського активу м. Полтави та м. Миколаєва «Студентське весілля». Акція, яка включала в себе консультування студентських пар у психолога, розповсюдження інформації про курси молодих сімей та курси усвідомленого батьківства та профілактики ВІЛ/СНІДу й хвороб, що передаються статевим шляхом. Також усі бажаючі змогли добровільно, анонімно, безкоштовно пройти тест на ВІЛ та проконсультуватись у лікаря та юриста. Навмисно для акції був роздрукований власний та придбаний роздатково-інформаційний матеріал, а 30 тисяч презервативів надала організація «Еней». Студентам даний захід дуже сподобався, „розписалося” близько 50 пар, багато хто задумався над створенням реальної сім`ї.

Вуз, що гордо носить ім’я «Україна», активно впроваджує серед студентської молоді заходи національного характеру. Наша «українська спадщина» – це невичерпне народне мистецтво! Протягом року організовуємо та проводимо декілька великих акцій: до Дня Українського козацтва та Пресвятої Богородиці – «День Козацтва»; до Дня Андрія Первозданного – «Свято Калити»; до річниці від Дня народження Т.Г. Шевченка – «Тиждень національної творчості»; до свята Івана Купала – «Купальські розваги» та інше. Підготовка до кожного цього заходу містить обов’язкове повторення історії Рідного Краю, історії Гетьманщини, мистецької спадщини – пісень, прислів’їв, приказок, народних розваг. Якось один із організаторів, студент Інституту комп’ютерних технологій із подивом сказав: «Я і не підозрював, що історію можна так весело вивчати!»

У своїй роботі ми завжди прагнемо організовувати оригінальні заходи. Так, з метою адаптації першокурсників (на початку навчального року), відпочинку перед літньою сесією (на початку червня) та пропаганди здорового способу життя й активного дозвілля проводяться «Дні здоров’я». 200-300 осіб беруть участь у жартівливих конкурсах, спортивних іграх та туристській естафеті. Це один із улюблених заходів серед студентства. На святі присутні члени професорсько-викладацького складу університету і, повірте, вільне спілкування викладачів та студентів позитивно впливає на навчально-виховний процес.

Можна переліковувати ще багато виховних заходів, які реалізуються в Університеті «Україна». Та потрібно ще про дещо згадати окремо. Це робота зі студентами-інвалідами. Ми – єдиний вищий навчальний заклад, в якому створені умови для навчання інвалідів. Але крім створення «побутової безбар’єрності» у своїй роботі ми створюємо «психологічну безбар’єрність». Засідання клубів-кафе, спортивні ігри для студентів із особливими потребами, Студентський фестиваль творчості «Сяйво надій», Всеукраїнські спортивні ігри - це той невеликий перелік заходів, які вже стали традиційними. Та найголовнішим став процес двосторонньої адаптації – для студентів нашого вузу не має значення факт інвалідності іншої людини. Головне, щоб поряд у навчанні чи роботі була цікава особистість, надійний товариш та цікавий співрозмовник, а роботи у нас вистачить на всіх.

Просвітницька місія Університету «Україна» це формування нових поколінь ділових людей, спроможних створювати й ефективно управляти українським бізнесом у ринкових умовах, бути кращими в Україні і конкурентоспроможними у регіональному, всеукраїнському, європейському та світовому ринковому просторі.

На думку Сократа, впливаючи словом на інтелект, можна залучати людину до знань, добра, можна виховати її таким чином, щоб змінити суспільство. Він підкреслив важливість соціальних функцій виховання, покликаних зробити людину досконалим громадянином.

 

Ігор Олександров, журналіст

автор: Ігор Олександров, журналіст

час видання: 2010


25/02/2010