«Заповітні думки» Великого Педагога

«Заповітні думки» Великого Педагога

 

Свою останню в житті університетську лекцію, прочитану 22 березня 1890 р., Д. Менделєєв присвятив роз'ясненню основного завдання університетської освіти, яке він бачив у прагненні до розуміння істини «у всій її чистоті і досконалості». «Бажаю вам досягати Істину найспокійнішим чином і покірно прошу не супроводжувати мій відхід аплодисментами з безлічі різних причин» - так закінчив він свою лекцію. І, як згадує один зі слухачів цієї історичної лекції, «підкоряючись волі володаря наших дум, ми як одна людина встали і з важким серцем і трохи не зі сльозами на очах у повному мовчанні вийшли з аудиторії».

«Коли кінчається сьомий десяток, коли мрійливість молодості і рішучість зрілих років, що здавалася визначеною, перетравилася в казані життєвого досвіду, коли чуєш довкруги або тільки нерішучий шепіт, або відкритий заклик до містичного..., тоді те, що накипіло, рветься назовні, боїшся погрішити замовчанням. I потрібно писати «Заповітні думки». Приступаючи в 1900 р. до роботи над цією книгою, Дмитро Іванович поспішав у грубому, необробленому вигляді кинути на папір ті припущення, образи і картини, які, як він говорив, «видно моєму згасаючому погляду». І на схилі свого життя великий учений визнав головною проблемою прийдешнього розвитку країни народну освіту. З дев'яти розділів «Заповітних думок» їй приділені дві.

Люди, далекі від педагогіки, зазвичай вважають різницю між початковою і вищою освітою очевидною. Початкове - це, мовляв, просте - читати, писати, рахувати, а вище - це ого-го-гой. Диференціали та інтеграли, квантова механіка, теорія відносності... Д. Менделєєв примушує поглянути на ці уявлення з абсолютно нового боку. На його думку, розвиток освіти є віддзеркаленням розвитку окремої людини і людства в цілому.

Цілі початкової освіти, її вигідність, необхідність для досягнення успіху в житті повинні бути видні і зрозумілі будь-якій людині, навіть найбільш обмеженій, навіть егоїстові. І справді, які неприємності, які незручності і ускладнення чекають у повсякденному житті людину, що не вміє читати, писати, вважати. Цілі ж вищої освіти викликані потребами суспільства і держави. Вища освіта - це школа зречення від егоїзму, від особистих вигод, і тому «вища освіта для одноосібного задоволення, без суспільно-державної діяльності позбавлена всякого сенсу».

От чому дух початкової освіти приблизно однаковий у всі часи і в усіх країнах, але дух освіти вищої міняється від країни до країни і від епохи до епохи. Багато російських бід Д. Менделєєв пояснював тим, що реакційні міністри освіти на кшталт Д. Толстого та І. Делянова через упереджені переконання не привели систему вищої освіти у відповідність з корінними потребами особистості і потребами країни.

Незліченними лихами для вітчизни, вважав Дмитро Іванович, може обернутися підхід до вищої освіти з вимогами і мірками освіти початкової. «…Привілеї, що доставляються вищою освітою, звуть до себе багатьох, і ніякому сумніву не підлягає, що багато зі спраглих - не освіти, а привілеїв, їм що доставляються, - не в силах винести на своїх плечах... тих суспільних обов'язків, які вона накладає на осіб, які його отримали». А небезпека такої невідповідності криється в неправильній постановці середньої освіти - у цій проблемі проблема народної освіти.

У середовищі людей, не досвідчених у тонкощах педагогіки, вважається, що середня освіта - це те, де вивчається матеріал як би середньої складності. Скажімо, алгебра або тригонометрія - це вже складніше за таблицю множення, але ще простіше диференціального числення. Це вже вище початкової, але ще нижче вищої. За такого уявлення середня освіта здається природним продовженням початкової. Але якраз такий погляд Дмитро Іванович вважав хибним.

Якщо початкова освіта повинна дати кожному громадянинові країни суму знань, необхідних йому у повсякденному житті, то ускладнення цього життя повинне тягнути за собою підвищення рівня самої початкової освіти. Скажімо, в сучасному житті будь-якій людині вже недостатньо вміти тільки читати, писати і вважати. Їй тепер необхідно мати запас правових знань, уміти водити автомобіль, слюсарювати, розбиратися в електротехніці і радіотехніці, знати машинопис і стенографію, правила вуличного руху, вміти надати першу медичну допомогу і багато що інше, набагато складніше, ніж формули алгебри і тригонометрії середньої школи. Але складність предметів, що вивчаються, зовсім не робить початкову освіту середньою, бо функція середньої освіти зовсім інша. Вона, на відміну від початкової і вищої, не має самостійного значення і служить лише перехідним ступенем від першої до другої, стадією підготовки юнацтва до вищої освіти.

Виникає питання: а чи потрібний такий ступінь? Чи не є середня освіта результат умовних, чисто формальних розмежувань? Чи не слід обмежитися двома ступенями освіти - початковою і вищою? Менделєєв вважав, що робити цього не можна, що середня освіта - об'єктивна потреба і що відмова від середньої школи принесла б непоправні втрати. Він стверджував, що процвітання вищої освіти неможливе без добре поставленої середньої, бо учні саме середньої школи знаходяться в тому перехідному віці - 10 - 16 років, коли хлопець або дівчина вже здатні зрозуміти філософські початки обраного ними шляху, і коли вони ще достатньо вразливі, щоб випробувати те чисте, романтичне захоплення наукою, яке, зберігшись на все життя, робить людину дійсним фахівцем, фахівцем за покликанням.

В об'єктивному характері потреби в середній освіті як перехідному ступені від початкової до вищої легко переконатися при розгляді проблем сучасної середньої школи. Ми звикли говорити про загальне середнє навчання, не віддаючи собі знаки в тому, що загальна середня освіта невідворотно передбачає і загальну вищу освіту. А оскільки таке в принципі неможливе, то вийшло, що до середньої школи були пред'явлені взаємно суперечливі вимоги. За ідеєю вона повинна була готувати молодь до вищої освіти, а насправді від неї вимагали, щоб вона готувала учнів до виходу в практичне життя, тобто виконувала б функції початкової школи. Початкової, звичайно, не в сенсі простої, елементарної, а в сенсі, якщо так можна висловитися, «вищої початкової школи».

Не дивно, що така суперечність у вимогах призвела до стихійного об'єктивного процесу розшарування шкільного навчання. По суті, те, що зараз називається середньою школою, перетворилося на вищу початкову школу, а функції дійсної середньої школи, що готує випускників до вищої освіти, взяли на себе підготовчі курси при вузах і приватні репетитори. Таким чином, делікатна, якнайтонша справа підготовки молоді до вищої освіти з її високими ідеалами етичної відповідальності і необхідністю зречення від особистих вигод перейшла від професійних педагогів до людей, які не мають спеціальної підготовки для роботи з юнацтвом. Ці люди у кращому випадку піклуються лише про передачу чисто технічних навичок при розв’язанні екзаменаційних завдань, а в гіршому - про доходи з репетиторства. І у будь-якому випадку не несуть відповідальності за долю і духовний розвиток учнів.

Яка безодня між ними і тим ідеалом вчителя, про якого мріяв у «Заповітних думках» Дмитро Іванович, що на все життя зберіг подяку до своїх шкільних вчителів. «За теперішніх часів, - згадував Д.І. Менделєєв, - ймовірно б мене багато раз залишали і навіть виключили б із гімназії, оскільки у мене з латини дуже часто були погані оцінки. Але загальна підготовка і належний розвиток все ж таки у мене були і залишення у класі зіпсувало, ймовірно, все моє життя. Справа навчання лежить на совісті учителів...». І, накреслюючи програму подальшого розвитку народної освіти країни, Дмитро Іванович головну увагу приділив центральному, як він вважав, питанню - середній школі.

Останній випуск «Заповітних думок» вийшов з друку у жовтні 1905 p., і, видно, ідея про Училище наставників зацікавила прем'єра Вітте, який доручив Дмитру Івановичу розробити цю ідею детальніше. Потім зацікавленість у проекті висловив і тодішній міністр освіти І. Толстой. І Менделєєв із захопленням розпочав детальну розробку проекту...

З того часу, як у Менделєєва став слабнути зір, йому багато допомагали співробітники Палати мір і вагів А. Скворцов і В. Патрухін. Допомагали вони йому і при складанні записки про Училище наставників для Д. Толстого. «Столиці з їх близькими околицями, - вважав Менделєєв, - не підходять для влаштування в них училищ наставників. Для професорів і асистентів - це зайвий привід для «сумісництва»... Слухачі ж, не бачивши прикладів наукової працьовитості своїх найближчих керівників, нерідко отримують помилкове поняття про розвиток наукових положень». Знайдено було вже і місце будівництва навчального закладу. Але, на жаль, вся ця робота припинилася: у 1906 р. І. Толстой пішов у відставку. «Побудь граф ще хоч трохи міністром, - роздратовано сказав Менделєєв, - і справа була б зроблена!»

Так на самому собі довелося Дмитру Івановичеві випробувати закономірність, яку незадовго до того він сформулював у «Заповітних думках». Справді освічена людина знайде собі місце тільки тоді, коли в ній із її самостійними думками матимуть потребу або уряд, або промисловість, або, кажучи взагалі, освічене суспільство; інакше вона зайва і про неї написано «Лихо з розуму...»

Алла СУЩЕНКО,

студентка ІІІ курсу

(спеціальність «Видавнича справа та редагування»)

Газета «Університет «Україна», 11, 2007

автор: Алла Сущенко, студентка ІІІ курсу (спеціальність «Видавнича справа та редагування»)

видання: Газета «Університет «Україна», № 11, 2007, час видання: 2007


25/02/2010