«Реве та стогне Дніпр «зелений»…»

«Реве та стогне Дніпр «зелений»…»

 

22 вересня 2016 року

 

Чи побачать Дніпро наші діти?

Дніпро – найбільша річка України. Оспівана ще в древніх козацьких думах. Колись сюди звідусіль з’їжджалися люди, адже вода тут вважалася цілющою і була чистою, як сльоза... Зараз, на жаль, вода у нашому Дніпрі зовсім не чиста, і далеко не цілюща. Тут було б доречним навести слова мого діда: «Випивши такої водички, недовго і в рай потрапити».

Якщо без ліричних відступів, питання напрошується саме собою: «Хто ж отруює головну річку країни?» Відповідь легка: заводи, заводики та інші підприємства, що ростуть на дніпрових берегах, мов гриби після рясного дощу. Тим часом, респектабельні «дядечки» з Міністерства, перекрикуючи одне одного, рапортують про свої здобутки у сфері захисту природи. Насправді вони займаються чим завгодно, тільки не виконанням своїх прямих обов’язків.

Шановне Міністерство охорони навколишнього середовища! Якщо так далі піде, то охороняти буде вже просто НІЧОГО!!! Що ж тоді ми з вами залишимо? І що будемо показувати нашим онукам і правнукам? Хоча, я дуже сумніваюся, що все те, що маємо зараз, побачать навіть наші діти!

Невже найбільша і найславетніша ріка нашої країни переміститься лише на картинки? Чи її чекає сумна доля річки Либідь, яка з часом (не без допомоги спритних ділків) обернулася в невеличкий рівчак. А колись по ній кораблі плавали... «Дядечкам» це байдуже. Я вже не знаю, що настільки важливе вони там роблять?! Може, космос досліджують, замість того, щоб опікуватися водоймами?!

Дніпро – третя в Європі річка за величиною після Дунаю і Волги. Його довжина – 2 201 км. У межах України – 981, площа водозбірного басейну – 504 тисячі кв км. Тому все те, що надходить на поверхню землі як промислові та сільськогосподарські відходи, обов’язково спливає у Дніпрі. Щорічно у річку від майже 10 тис. підприємств скидається 10 куб км. стічних вод, із яких 0,15% – без будь якого очищення!

Тому маємо «цвітіння води» – результат розмноження водоростей, які виділяють токсичні речовини. Стан Дніпра відображено у затвердженій Верховною Радою «Національній програмі екологічного оздоровлення басейну Дніпра та поліпшення якості питної води».

«Барвисті» води з сюрпризом. Середньорічна концентрація забруднюючих речовин, наприклад, у Каховському водосховищі досягла:

  • фенолу (канцерогени) 1-2 ГДК;
  • сполук міді 6-11 ГДК;
  • цинку 7-12 ГДК.

Далі більше: дослідження доводять, що стан водопровідних очисних споруд нині такий, що більшість хімічних сполук із води практично не усувається! Особливо, коли їх вміст перевищує гранично допустимі норми концентрації (ГДК). Проблема загострюється тим, що сучасні технології очищення питної води передбачають широке застосування хлору, зокрема, для знешкодження продуктів розпаду фітопланктону.

Отож і маємо жити по-японськи, з трьома кранами (третій питний).

Із кранів ллється різнокольорова вода, яка, просто-таки, переливається усіма барвами веселки! Гроші, виділені на очищення водойм (аж 16 млн грн.!) розчинилися в повітрі, чи то «потонули у Дніпрі»? Це ж яким талантом треба володіти, щоб проциндрити таку суму?!

А ми, дякуючи великим «фокусникам», маємо наступні «радощі»: за останні роки в Україні спостерігається зростання рівня таких захворювань, як виразкова хвороба шлунка, жовчокам’яна хвороба, хвороби органів дихання тощо. Наостанок, хочеться перефразувати слова Т.Г. Шевченка: «Реве та стогне Дніпр зелений...»

Він уже не просто стогне. Ситуація критична! Головна водна артерія державного значення на межі ЕКОЛОГІЧНОЇ КАТАСТРОФИ.

Далі буде?...

 

Андрій ШАДЮК,

студент 1 курсу Інституту філології та масових комунікацій

Університету «Україна», спеціальність «Журналістика»

автор: Андрій ШАДЮК, студент 1 курсу Інституту філології та масових комунікацій Університету «Україна», спеціальність «Журналістика»

час видання: 2016


22/09/2016