Мультимедійна електронна бібліотека Університету «Україна»

 

Хто володіє інформацією — той володіє світом.

Уінстон Черчіль

 

Якщо Ви, шановний читач, маєте доступ до комп’ютера, розташованого в комп’ютерній мережі нашого університету, або під’єднаного до Інтернету, Ви є потенційним користувачем нашої мультимедійної електронної бібліотеки.

 

Термін мультимедіа означає, що комп’ютер може надати користувачу (вивести на екран монітора і на гучномовець) інформацію, яка зберігається за допомогою даних різних типів (аудіо, відео, анімація, статичні зображення і т.ін.) у доповненні до традиційного засобу надання інформації, такої як текст (Вікіпедія).

 

Щоб стати читачем бібліотеки, треба просто зареєструватися у ній, отримавши логін і пароль. Але усе за порядком.

 

Ідея створення в університеті електронної бібліотеки почала втілюватися у життя приблизно у 2004 році. При цьому на меті ставилося забезпечення доступу до підручників та іншої навчальної літератури в першу чергу студентів, що навчалися за дистанційною формою. На той час університетом уже був закуплений і використовувся у бібліотеці ліцензійний програмний продукт «УФД-бібліотека». Ця програмна оболонка повністю забезпечує потреби класичної паперової бібліотеки, зокрема, бібліографічний опис книжок, створення електронних каталогів і пошук у них, створення різноманітних статистичних звітів і т. ін. Але вона до того ж дозволяє реєструвати документи в електронному вигляді (тобто файли, у тому числі мультимедійні), організовувати їх зберігання на бібліотечному сервері і надавати ці документи користувачу (передавати їх на комп’ютер користувача для зберігання або для виведення на екран монітора).

 

Зрозуміло, що час отримання користувачем інформації залежить від швидкості її передачі по комунікаційних каналах між ним і бібліотечним сервером. Цей час стає критичним, коли користувач передивляється, наприклад, відеокліп у реальному масштабі часу. Швидкість передачі інформації у локальній комп’ютерній мережі університету сягає 1 Гбіт/с. Університет «Україна» під’єднаний до Інтернету за допомогою оптоволоконної лінії зв’язку, яка забезпечує швидкість до 100 Мбіт/с. У наш час нікого не здивуєш тим, що мешканець Києва під’єднаний до Інтернету на швидкості, більшій, ніж 1 Мбіт/с. Ці три наведені числові значення швидкості передачі інформації переконують, що немає ніяких технічних перешкод для якісного перегляду відеокліпів із мультимедійної бібліотеки, не кажучи вже про можливість швидко «скачати» підручник, аудіозапис, фотографію і за чашкою кави вдома неквапно їх читати, слухати і роздивлятися.

 

Силами співробітників Центру апаратно-програмного забезпечення програмну оболонку «УФД-бібліотека» було доопрацьовано:

  • було створено систему аутентифікації читачів, яка, по-перше, дозволяє (автоматично) реєструватися читачу тільки за умови, що він або співробітник, або студент університету. Це здійснено завдяки взаємодії програмної оболонки з базами даних студентів і співробітників університету. По-друге, дані читача зберігаються у спеціальній базі даних, що дозволяє здійснювати аналіз контингенту читачів за рядом ознак (наприклад, факультет, спеціальність, курс тощо);
  • до існуючої у програмній оболонці системи пошуку книжок за назвою або прізвищем автора (алфавітний каталог) було розроблено і вбудовано в оболонку можливість пошуку за галузями знань (предметний каталог);
  • був модіфікований інтерфейс оболонки з метою більш зручного відображення колекцій аудіо-, відео- і графічних файлів.

 

Можливості, що забезпечує мультимедійна електронна бібліотека:

  • дистанційний доступ до колекцій ресурсів (студенти з особливими потребами, студенти заочної форми навчання);
  • надання доступу до книжок, які є в наявності у фондах паперової бібліотеки, але в обмежених кількостях;
  • надання доступу до мультимедійного контенту: аудіо, відео, графічних ресурсів (аудіокниги, відеокліпи, мультиплікація, записи лекцій викладачів Університету «Україна», колекції фотографій).

 

Вхід до мультимедійної електронної бібліотеки, як уже згадувалось, здійснюється як із локальної комп’ютерної мережі університету, так і з будь-якого комп’ютера, під’єднаного до мережі Інтернет. Щоб потрапити до бібліотеки, треба в адресному рядку браузера набрати: http://library.ukraine.edu.ua. Процедура реєстрації нових читачів, як кажуть, інтуїтивно зрозуміла.

 

На сьогоднішній день колекція підручників, навчальних посібників, монографій у мультимедійній електронній бібліотеці містить у собі більше тисячі назв. Будь-яку з цих книжок користувач може «скачати» на свій комп’ютер для подальшого опрацювання. При наповненні колекції ми притримувалися доктрини у першу чергу вводити книжки, які є у списку рекомендованої літератури до дисциплін, а також ті, які є у паперовому варіанті, але в обмеженій кількості примірників.

 

Сподіваюсь, що наша мультимедійна електронна бібліотека допоможе Вам зробити ще один крок, який наблизить Вас до мети, сформульованої в епіграфі.

 

Олександр Калмиков, 

начальник відділу програмного забезпечення

навчального процессу і технічних засобів навчання, 

кандидат фізико-математичних наук, доцент,

Газета “Університет «Україна» №10-11, 2009