Луцький інститут розвитку людини завершує рік із "відкритими дверима" і допомагає студентам із інвалідністю "не опускати руки"

Луцький інститут розвитку людини завершує рік із "відкритими дверима" і допомагає студентам із інвалідністю "не опускати руки"

 

Влад ВАСИЛЬЄВ, журналіст.

26 грудня 2012 року

 

На початку грудня у Луцькому інституті розвитку людини Університету «Україна» пройшов традиційний День відкритих дверей, на який завітали випускники місцевих шкіл, коледжів і технікумів. Сьогодні цей ВНЗ – один із флагманів освіти на Волині, ініціатор багатьох цікавих починань. Про те, що вдалося зробити в цьому році та про плани на майбутнє з кореспондентом «Трибуни України» поділився ректор, доктор педагогічних наук Роман КАРПЮК:

− Наш виш недаремно називається «інститутом розвитку людини», а розвиток цей мусить бути всебічним. Дбаємо про те, щоб студенти поєднували на своєму шляху становлення освіту зі спортом.

На початку 2000-го, коли ми тільки створювали інститут, найважче було довести до свідомості молодих людей, що саме тут вони зможуть отримати повноцінні знання. Перед тим, як відкрити ту чи іншу спеціальність, ретельно вивчили й проаналізували ситуацію в області. Нині в нашому інституті працюють два факультети: комп’ютерних технологій, економіки і права та соціальної комунікації і реабілітації. На першому – студенти вивчають правознавство, маркетинг, фінанси і кредит, а також комп’ютерну і програмну інженерію. На другому – документознавство, інформаційну діяльність, соціальну роботу і туризм.

Найбільшою популярністю в цьому році користувалися спеціальності «Фізична реабілітація» і «Правознавство». Загалом на денній і заочній формах у нас навчається понад 1500 студентів, зокрема, й 105 дітей-сиріт, котрі отримують вищу освіту безкоштовно.

За останні роки в країні з’явилося чимало всіляких благодійних фондів, які розповсюджують серед малозабезпечених верств населення продуктові пайки, нібито дбаючи про добробут людей. Насправді мета такої благодійності одна: задобрити електорат напередодні виборів. Ми ж робимо внесок у майбутнє молодих людей. Наші колишні випускники успішно працюють в органах законодавчої і виконавчої влади, аудиторських, банківських, страхових, рекламних, туристичних, медичних, профілактично-реабілітаційних, оздоровчо-спортивних установах, бізнесових структурах, у соціальній сфері.

До послуг студентів – спеціалізовані аудиторії з технічними і наочними засобами навчання, стадіон, спортивні майданчики та зали. Працює спортивний клуб, а також секції з аеробіки і шейпінгу, єдиноборств, легкої атлетики, волейболу, футболу, тенісу, шахів і шашок.

Щодо спорту, то за великим рахунком нашим вихованцям не обов’язково досягати якихось особливих вершин: достатньо завжди бути у хорошій формі. Тоді, по-перше, легше засвоюватиметься матеріал, по-друге, завжди буде висока продуктивність праці на будь-якому робочому місці в майбутньому, що відкриє для них можливості кар’єрного зростання.

Це я добре знаю на власному досвіді, адже в молодості сам займався легкою атлетикою, пройшов усі стадії тренерської роботи й отримав звання «Заслуженого тренера України», організував чимало спортивних товариств, підготував чотирьох майстрів спорту міжнародного класу. Мої вихованці півсотні разів виборювали медалі у першостях України. А спортивний клуб «Олімп», де я був одним із співзасновників, двічі завойовував медалі на клубних турнірах Європи, чого не зміг зробити жоден легкоатлетичний клуб України.

Кілька років тому ми запровадили в інституті проведення тижня «Студентська молодь – за здорове майбутнє». Цього разу він відбувся у жовтні. Впродовж семи днів наші вихованці на семінарах, тренінгах і відеолекторіях слухали виступи провідних фахівців (зокрема, з місцевих реабілітаційних центрів «Преображення», «Надія», обласного наркодиспансеру і Волинського центру профілактики і боротьби зі СНІДом) щодо ризиків тютюнопаління, вживання алкоголю і наркотиків, провели інтерактивну бесіду з учнями місцевих загальноосвітніх шкіл на тему «Вся правда про енергетичні напої», а також фінальну гру з футболу серед інститутських академічних груп.

Нині проблема здоров’я набуває нового осмислення. Якщо раніше її вирішення пов’язувалося переважно з медико-біологічними або санітарно-гігієнічними факторами, то зараз доведено: природа людського здоров’я обумовлена як зовнішніми (природними і соціальними), так і внутрішніми чинниками, що визначають психологічне ставлення людини до себе й обставин, за яких вона реалізується.

Спираючись на конкретні цифри, можу ствердно сказати: на вітчизняних теренах немає такого вищого навчального закладу, як наш, де б студентам із інвалідністю приділялося стільки уваги. Сьогодні у нас навчаються 71 молода людина з особливими потребами. Маємо необхідне технічне обладнання для їхнього пересування, запроваджуємо мультимедійні підручники на магнітних носіях, усі лекційні курси адаптуємо до їхніх потреб.

Пишаюся тим, що з нашого інституту стартувало чимало паралімпійців, котрі нині є гордістю не лише міста, але й усієї України. Одні вступали до вишу, вже маючи за плечима певні спортивні досягнення, інші розпочинали нове життя саме у нашому інституті. З ними працюють досвідчені професіонали своєї справи – заслужені тренери України з різних видів спорту. Крім того, маємо тісні контакти з Центром інвалідного спорту Волині «Інваспорт».

За понад десять років нашої діяльності підготували 18 кандидатів у майстри спорту, 8 майстрів спорту, 3 майстрів спорту міжнародного класу, 2 заслужених майстрів спорту. В нас навчаються або отримали дипломи члени штатної збірної України з різних видів спорту, переможці та призери міжнародних змагань.

Скажімо, під час зимових IX зимових Паралімпійських ігор у Турині з 25 медалей збірної України 9 здобули наші спортсмени – Юрій Костюк та Юлія Батенкова. А також привезли чотири золоті медалі з фіналу Кубку світу із зимових видів спорту. Хлопець має важку травму хребта і внутрішніх органів у вісімнадцять років. Лікарі не бралися робити жодних втішних прогнозів, але, на щастя, врятували від смерті. Майже рік він був прикутий до ліжка, а потім перебрався до Луцького будинку-інтернату для інвалідів, щоб не перекладати тягар на материнські руки. Там його знайшли працівники Волинського «Інваспорту» і з того часу Юрій почав працювати над собою, вступив до нашого вишу і врешті домігся таких високих результатів. Нині він – Заслужений майстер спорту України. Привіз із Турину дві срібні і одну бронзову медалі з біатлону і лижних перегонів.

Наша вихованка Юлія залишилася без правої руки у 1991 році після автомобільної катастрофи, де загинули її мати і брат. Перенесла чимало операцій, лікувалася в багатьох містах України і СНД. Нині вона – майстер спорту міжнародного класу з біатлону і лижних гонок. Завойовувала «срібло» і «бронзу» на Чемпіонаті світу в США, на першому і другому етапах Кубку світу, а також дві срібні та три бронзові медалі під час IX Паралімпійських ігор. Цікаво, що починала вона з легкої атлетики, неодноразово ставала чемпіонкою України на дистанції 400 і 1500 метрів. Згодом захопилася зимовими видами спорту і швидко опинилася серед світових «зірок». Останні її здобутки – три срібні й одна бронзова медалі на Х зимових Паралімпійських іграх у Ванкувері, що відбулися у 2010 році.

Гравець української збірної з волейболу, Заслужений майстер спорту, наша колишня студентка Юлія Солярук виграла «золото» у складі збірної на ХХ Дефлімпійських іграх в Австралії. Ці змагання – головний спортивний форум для спортсменів із вадами слуху. Шлях до чемпіонського титулу був нелегким: у 1997 році команда зайняла третє місце на чемпіонаті у Данії, потім завоювала «срібло» в Італії.

А випускник інституту за спеціальністю «Правознавство» Анатолій Шевчик – майстер спорту міжнародного класу, дворазовий чемпіон XII і XIII Паралімпійських ігор з футболу серед спортсменів із ураженнями опорно-рухового апарату, чемпіон Всесвітніх ігор спортсменів-інвалідів з футболу.

Студент напряму підготовки «Здоров’я людини» Олександр Колодій торік привіз із чемпіонату Європи (що відбувся у Мюнхені) з кульової стрільби серед спортсменів із вадами слуху загалом вісім медалей (зокрема, чотири золотих і одну срібну в індивідуальному заліку) і встановив три рекорди Європи. Влітку нинішнього року на чемпіонаті України здобув чотири золотих і одну срібну нагороду, встановив два рекорди України.

Загалом Луцький інститут розвитку людини підготував 17 чемпіонів, 3 призерів чемпіонатів світу і Європи, Паралімпійських і Дефлімпійських ігор серед спортсменів із вадами зору, слуху й опорно-рухового апарату. Таких результатів не має жоден вітчизняний виш.

Усі вони знайшли власну нішу у нашому непростому житті: одні працюють у державних відомствах і установах, інші пішли на тренерську роботу, а дехто планує досягти ще вищих результатів у спорті.

Але найголовніше те, що своїм прикладом вони надихають інших не опускати рук.

 

Джерело: Інтернет-видання «Трибуна України»:

http://ukrtribune.com/2012/12/luckijj-institut-rozvitku-lyudini-zakinchueh-rik-z-vidkritimi-dverima-i-dopomagaeh-studentam-z-invalidnistyu-ne-opuskati-ruki/

автор: Влад ВАСИЛЬЄВ

видання: Інтернет-видання «Трибуна України», час видання: 2012

адреса видання: http://ukrtribune.com/2012/12/luckijj-institut-rozvitku-lyudini-zakinchueh-rik-z-vidkritimi-dverima-i-dopomagaeh-studentam-z-invalidnistyu-ne-opuskati-ruki/


15/01/2013