Лицар українського кіно

Лицар українського кіно

 

Як мимоволі творить він красу!

Ліна Костенко

 

25 лютого 2016 року 

 

У кожного народу є кіноактори, які представляють його у світі, уособлюють його характер, душу, помисли. Без перебільшення для українців таким актором є Іван Миколайчук.

Нещодавно в Університеті «Україна» за участі студентів коледжу «Освіта» та науково-освітнього центру патріотичного виховання молоді Університету «Україна» було проведено освітньо-патріотичний захід, присвячений 75-й річниці від дня народження народного артиста України Івана Миколайчука. На захід були запрошені народна артистка України Валентина Ковальська та директор видавництва «Духовна вісь» Тетяна Домашенко. Зі вступним словом перед студентами виступив директор науково-освітнього центру патріотичного виховання молоді Університету «Україна» Ю.Л. Мельничук, який наголосив на важливості проведення заходу та надав слово гостям.

Цікавою була розповідь народної артистки України Валентини Ковальської, яка процитувала слова великого Параджанова, назвавши Івана Миколайчука національним народним героєм, лицарем українського кіно. У житті цього видатного актора, режисера та сценариста було все, щоб стати міфом не лише національного, але й світового кінематографу. Дитинство у маленькому буковинському селі, раннє кохання, рання слава, рання смерть. А ще – майже містичні стосунки з кіно: він розділив долі своїх перших героїв – Івана Палійчука («Тіні забутих предків») і Тараса Шевченка («Сон»). Розділив Іван і драму українського поетичного кіно в цілому, яке здійснило в середині 60-х крутий поворот від офіційної ідеології до народної традиції. Іван Миколайчук – світовий невмирущий позитивний герой, який, попри ранню смерть, встиг пробудити національний дух українців. Кажуть, того року, коли він помер, на стави його рідного села Чорториї прилетіли лебеді, які живуть там досі. Люди їх назвали Івановими…

Студенти з цікавістю прослухали вірші Тетяни Домашенко, один із яких був присвячений Івану Миколайчуку. Доречним під час зустрічі було виконання лемківської пісні «Ой, верше, мій верше» студенткою коледжу "Освіта» Ольгою Зелінською. А на завершення студентка коледжу Софія Олейнікова прочитала актуальний на сьогодні уривок із поеми Т.Г. Шевченка «Кавказ».

Спадок геніального митця – актора, сценариста, режисера – з часом стає все ціннішим, набуває все більшого значення для нащадків.

 

 

 

 

Людмила Володько,

заступник директора коледжу «Освіта»

Газета «Університет «Україна» №3-4, 2016 

автор: Людмила Володько, заступник директора коледжу «Освіта»

видання: Газета «Університет «Україна» №3-4, 2016, час видання: 2016


25/02/2016