Свято для тих, хто знаходить відповіді на всі питання у мистецтві

Свято для тих, 

хто знаходить відповіді на всі питання у мистецтві

 Ніна Головченко19 жовтня 2012 р. у Будинку кіно відбувся святковий захід на честь 10-ліття створення телекомпанії «Культура».

У рамках заходу було проведено прес-конференцію для мас-медіа, було презентовано виставку світлин «10 років з Вами – телекомпанія «Культура», а також було представлено виставку українського образотворчого мистецтва з фондів галереї «Arka», зокрема, роботи  заслуженого діяча мистецтв, професора, народного художника України Ю. Ятченка; заслуженого діяча мистецтв, професора Т. Лящука; заслуженої художниці України О. Керімової-Попової; народного художника України В. Куткіна; заслуженого художника України, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка В. Франчука.

Розпочала урочистості Генеральний директор ДТРК «Культура», заслужений журналіст України Жанна Мазицька, яка привітала присутніх із першим ювілеєм просвітницько-мистецької діяльності телекомпанії «Культура», подякувала телеглядачам та державним установам за активну підтримку сподвижницької праці колективу каналу, відзначила потужний творчий доробок колег, які опікуються процесом долучення до духовності українського суспільства за непростих соціально-економічних умов.

У церемонії вручення нагород, привітаннях від адміністрації Президента України, Кабінету Міністрів України, Держкомтелерадіо України, Міністерства культури і туризму взяли участь: голова Держкомтелерадіо Олександр Курдінович, заступник Міністра культури Тимофій Кохан, голова Центрального Комітету профспілки працівників культури України Людмила Перелигіна, голова Генеральної дирекції Міжнародної академії рейтингових технологій і соціології «Золота Фортуна» Дмитро Акімов, голова Київської обласної організації НСЖУ Михайло Сорока.

Мистецькі вітання – від імені героїв телепрограм каналу ‒ розпочав лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка  Валерій Франчук. Відомий художник представив арт-галерею «Arka» і подарував ювілярам три полотна, а також побажав, аби малярі, творчість яких висвітлюють журналісти телекомпанії, сформували картинну галерею ТК «Культура». До привітань художників доєдналися музиканти камерного ансамблю народних інструментів Національної філармонії України «Рідні наспіви» (керівник Юрій Карнаух), народні артисти України Олександр Василенко та Ігор Борко, солісти театру оперети України Сергій Авдєєв і Галина Грегорчак, ансамбль «Кобза» (соліст Валерій Вітер), актори провідних драматичних театрів Києва: Надія Кондратовська та Олександр Бондаренко (Національний академічний театр російської драми імені Лесі Українки), Тамара Яценко (Київський академічний Молодий театр), Назар Задніпровський, Володимир Коляда, Євген Шах (Національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка) та інші.

Поділитися думками про діяльність ТК «Культура» ми попросили куратора мистецького заходу, керівника арт-салону «Arka» Руслана Руно.

Пане Руслан, Ви опікуєтеся арт-проектами, які представляють переважно реалістичний український живопис, проектами, що популяризують та підтримують класичне мистецтво (святкування 10-ліття створення Державної телерадіокомпанії «Культура», зокрема). Хоча нині вважаються успішними виставки та заходи, що презентують переважно сучасну авангардну творчість.

Чому саме такі пріоритети?..

Так, саме український реалістичний живопис і є класикою українського образотворчого мистецтва. Хто, як не Тиміш Лящук, Юлій Ятченко, Валерій Франчук, не побоюсь цього слова, є кращими в Україні. Сьогодні ці художники представляють галерею «Арка» (принаймні, в арт-проекті «ДТРК «Культура» ‒ 10 років»).

Пріорітети?.. Дивне запитання. Для мене це звучить як: чи потрібна нам історія, герої, мистецтво? Звичайно так. Без цього будь-який народ приречений на небуття.

Сучасна авангардна творчість – це, деякою мірою, мода, або ода сьогоденню. І це дуже добре, і галерея «Арка», можливо, теж буде брати участь у таких сучасних проектах. Але, я впевнений, ‒ все почалося з класики.

У галереї «Арка» разом із телерадіокомпанією «Культура» багато амбітних планів, що познайомлять нашого глядача з художніми роботами, графікою, акварелями видатних майстрів сучасності в нових і неочікуваних форматах.

Гість свята Заслужений художник України Валерій Франчук поділився своїми думками.

‒ Пане Валерію, Ви співпрацюєте і з ТК «Культура», і з арт-галереєю «Арка». Вашу малярську творчість складно назвати реалістичною, вона наповнена духовними символами та своєрідною гармонією різних стилів. Як Ви самі відчуваєте чи пояснюєте власну творчу манеру?

Я нічого не ховаю. Воно якось само прийшло, мабуть тоді, коли я мучився і не знав, що з собою робити. То Бог дав мені оцю можливість творити через шпатель. (Якось я штукатурив хату. Коли затирав на стіні дірки, подумав: алебастр такий же м’який, як і фарба. На другий день ремонт мене вже не цікавив. Я купив фарби й полотно, і в напіврозваленій кімнаті малював картину). Усе малюю шпателем. Раніше працював пензликом, але це не давало мені можливості зібратися з думками. А цей технічний засіб, як не парадоксально, відкрив мені дороги. Зараз дуже вільно себе почуваю. Це моє спасіння. Уже пройшло більше 20 років з того часу, я дякую Богові, що він дав мені тоді таку можливість. Я був тоді у дуже розірваному стані, навіть не знаю, якби не той шпатель, де б я зараз був.

Хто як хоче, той так і називає моє письмо. Хтось каже реалістичний символізм, інші навпаки – символічний реалізм. Володимир Голобородько написав, що там є і авангардизм, і постмодернізм. Але розумієте, я не хвилююся, я просто так бачу світ. Для мене ці «-ізми» нічого не говорять. Мені просто добре у цьому виражати своє бачення тих образів, які приходять, а це є основне для художника. Бо коли блукаєш у тому тумані й не знаходиш вираження самого себе, ‒ немає гірше, для творчої людини це майже загибель. І коли знаходиться оця соломинка, яка тебе витягує – це є Боже благословення. Я відчуваю на собі його підтримку все життя, у найстрашніші моменти.

У нашому розхристаному світі важко знайти те, що буде тебе рятувати. Знаєте, от у рибалок є отой поплавок, який тримає на поверхні вудку, а у людини є віра. Якщо немає віри у душі, то ти нічого не зробиш. А я вірю, що оте все, що мені давалося і дається, – це для того, щоб, проходячи його, я ставав усе більш преклонний до Божого благословення.

 

Довідка

Державна телекомпанія «Культура» була створена в 2002 р. У 2004 р. отримала ліцензію Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України на цілодобове супутникове мовлення. З 2005 р. телеканал «Культура» виходить у кабельних мережах Києва та регіонів України, а з 2006 р. транслюється через супутник на більше ніж 80 країн світу.

Телекомпанія «Культура» представляє:

Інформаційно-аналітичні та публіцистичні програми: «Новини культури» – культурно-мистецьке життя України, прем’єри, виставки, презентації книжок, музейні новини, мистецькі акції тощо; «Скрижалі нашої історії» – передачі про визначних культурних, політичних і громадських діячів минулого.

Культурно-мистецькі програми: «Душі криниця» – про наших сучасників, людей різних професій; «У майстерні художника» – знайомство із творчістю сучасних українських митців; «Кінолітопис» – новини вітчизняного некомерційного кіно, історія українського кінематографа ХХ – початку ХХІ-го століття; «Театральні історії» – минуле і сьогодення театрів України; «Літературна мозаїка» – знайомство із творами прозаїків, поетів.

Науково-просвітницьки, науковці, меценати, державні та громадські діячі, іменами яких пишається Україна; «Храм» – історія і відродження монастирів, храмів, духовних навчальних закладів. «Діалог» – відомі літератори, митці, науковці, політики про актуальні питання сучасного культурного процесу; «Наш край» – міста і села України, історія і сьогодення, пам’ятки архітектури, культури, природи та заповідники.

Розважальні та музичні програми: Концерти класичної музики; «Митець» – творчі портрети митців, музикантів, співаків, диригентів, танцюристів; «Музичний калейдоскоп» – фестивалі, конкурси, концерти майстрів мистецтв, зустрічі з композиторами та виконавцями.

Дитячі програми: «Веселка» – здобутки юнацтва на творчій та освітній ниві, опанування дітьми народних ремесел, культурних традицій, діти з винятковими здібностями, безпритульні діти, дитячі будинки.

Програми для молоді: «Молодь і час» – молоді таланти про творчість, сучасну культуру і досвід становлення.

автор: Ніна Головченко

час видання: 2012


08/11/2012