"І варто буде жити чи вмирати!"

"І варто буде жити чи вмирати!"

 

Це слова з вірша Олени Теліги. Написала вона їх за кілька років до свого справді героїчного вчинку. Поетеса, знана громадська діячка свідомо пішла на смерть разом із тисячами співвітчизників у Бабиному Яру. Олена Теліга могла зберегти життя собі – були різні варіанти. Але молода жінка зробила вибір. Бо палко мріяла, «щоб Бог зіслав… найбільший дар: гарячу смерть – не зимне умирання».

Тривалий час офіційна радянська пропаганда всіляко замовчувала і поетичну творчість Олени Теліги, і її смерть. Як же: українська буржуазна націоналістка, емігрантка! Тож і робили все, щоб викреслити з народної пам’яті. Інших, зовсім інших героїв славили, піднімали на п’єдестали.

Але часи змінились. Вони, хай і не одразу, хай і не повною мірою повертають із забуття яскраві особистості. Однією із них, безперечно, є Олена Теліга.

В цьому могли переконатись чимало студентів і викладачів нашого універитету під час недавньої презентації книги «Олена Теліга. Або-або». Авторки книги – не професійні письменники, але люди, близькі до мистецтва. Інна Павлюк – артистка Львівської обласної філармонії, Наталя Лісова виступає в трупі знаного не лише в Україні, а й за її межами драматичного театру імені Марії Заньковецької.

Авторки приїхали до Києва з цікавою розповіддю про полум’яну патріотку України, поетесу і публіциста, громадську діячку. В книзі вміщені п’єса «Олена Теліга. Або-або», критичні матеріали, спогади.

Зустріч відкрила заступник голови Київської міської жіночої організації ім. Олени Теліги Тетяна Шаленко. Були ще виступи київського професора, доктора історичних наук Надії Миронець, львівського журналіста і громадського діяча Ярослава Гелетія, столичної поетеси Галі Галичанки. Всі вони зазначали, що ті ідеали, за які віддала своє життя українська патріотка, і сьогодні служать маяками державобудування, стоять на захисті української мови, правдивої історії, відродження нашої культури і духовності. Всі промовці підкреслювали, що наша молодь може брати приклад з Олени Теліги, як вірно служити своєму народові, жити її заповітами. А вони, ці заповіти, не тільки в поетичних творах патріотки, її статтях, а й у її такому короткоплинному житті. Це: люби свою рідну мову; служи рідному народу, не дозволяй нікому сплямити свою націю; пам’ятай і люби Великих лицарів; живи в єдності слова і чину, саможертовно служи Матері-Україні, дорожи нею більше свого життя; будь прикладом цивільної відваги.

Учасники зустрічі познайомилися (більшість юні, мабуть, уперше) з окремими віршами Олени Теліги. Їх прочитали учениці Київської загальноосвітньої середньої школи №28.

Але чи не найбільше враження на аудиторію справив уривок із п’єси «Олена Теліга. Або-або». Його гарно зіграли актриси Львівського театру ім. Марії Заньковецької Наталя Лісова (вона виконала роль Олени Теліги) та Ольга Бакус (у ролі коліжанки поетеси, теж поетеси Наталії Лівіцької-Холодної).

А на закінчення зустрічі було жваве спілкування з гостями університету. Окремі студенти і викладачі придбали презентовану книгу. Та головне – молодь за якихось півтори години всигла дізнатись про полум’яну українську патріотку, людину з твердою позицією, незламною, дуже обдарованою і мужньою жінкою.

Презентацію книги в нашому університеті зініціювала старший викладач кафедри менеджменту С. Мирвода, котра входить до керівного складу Київської міської жіночої організації ім. Олени Теліги.

 

Анатолій Урбан

Газета «Університет «Україна» №10-11, 2011

автор: Анатолій Урбан

видання: Газета «Університет «Україна» №10-11, 2011, час видання: 2011


01/12/2011