Роксоляна, Дозік та інші

РОКСОЛЯНА, ДОЗІК ТА ІНШІ

 

Повість знаних тернопільських письменників Богдана Мельничука та Ніни Фіалко «Роксоляна, декан і жлоби» (Львів: ЛА «Піраміда», 2011-128 с.) є цікавою й актуальною. У цьому творі автори торкаються теми безгрошів'я і зажерливості.

У повісті йдеться про історію обдарованої дівчини-відмінниці, котра зіткнулася із проблемою браку грошей та корупції у вищих навчальних закладах. Актуальність теми не викликає сумнівів, оскільки ці проблеми знайомі в Україні майже кожному.

Описані в повісті події відбуваються на початку третього тисячоліття, коли вища освіта доступна для кожного. Сім'я Роксоляни перебуває у скрутному становищі, і дівчина не має змоги оплатити останній рік навчання — батько, котрий годував сім'ю, зник, і вже два місяці від нього ні слуху, ні духу, а маму щойно виписали з лікарні. Роксоляна просить декана відтермінувати сплату грошей. Криво посміхаючись, він відповідає, що це – ще не біда і цим уже нікого не проймеш. Врешті, погоджується зачекати ще місяць для сплати боргу. Ці обставини змушують Роксоляну та її маму шукати вихід зі скрутного становища.

Головні герої повісті – Роксоляна, Арсен, Тетяна Павлівна, Єва, Мирослава, Теодозій Гнатович. Усі вони різні. Єва та Мирослава – багаті люди, рідні сестри Роксоляниної мами, але й вони відмовляються допомогти дівчині, думаючи тільки про себе, забуваючи про християнську мораль та совість. Викликає відразу Теодозій, Дозік, у минулому однокласник Тетяни – матері Роксоляни, за всі прожиті роки повністю забув про звичайні людські емоції та почуття. Він вірить у те, що тільки гроші можуть зробити його щасливим, що все купується та продається. Однак, судячи з його слів, не можна сказати, що він, маючи власний бізнес та купу грошей, став щасливим. Читаючи цю повість, занурюємося у життя героїв, їхні відчуття та емоції. Автори зуміли зацікавити читацьку публіку. Цей твір доступний та зрозумілий і молодим, і старшим читачам.

На жаль, повість не позбавлена недоліків. Думки героїв у кінці перетворюються на довгий монолог, що відволікає читача від дії твору.

Можна зробити висновок, що повість «Роксоляна, декан і жлоби» – одна з найкращих у доробку авторів.

 

Галина ДАНЬКІВ,

студентка Тернопільського коледжу

Університету «Україна»

автор: Галина Даньків, студентка Тернопільського коледжу Університету “Україна”

час видання: 2011


31/10/2011