«Гарячі точки» для життя журналістів

«ГАРЯЧІ ТОЧКИ» ДЛЯ ЖИТТЯ ЖУРНАЛІСТІВ 

Комітет із захисту журналістів (КЗЖ) склав черговий антирейтинг країн, уряди яких проявляють неспроможність при розкритті безперервних вбивств журналістів.

З моменту випуску останнього бюлетеня відмічено різке збільшення кількості випадків насильства над пресою на Філіппінах і в Сомалі. Істотно зросла безкарність вбивств журналістів у Росії і Мексиці, — відзначають представники комітету.

Проте, за даними КЗЖ, Бразилія і Колумбія, які довгий час очолювали список найбільш згубних для журналістів країн світу, досягли помітних успіхів у боротьбі з насильством над пресою і притягнення вбивць до відповідальності. А в результаті недавно ухвалених у Бразилії вироків країна взагалі не потрапила в «Індекс».

Укладачі «Індексу безкарності» відзначають, що понад 90% убитих журналістів — це місцеві репортери, що висвітлювали злочинність, корупцію, питання національної безпеки й інші небезпечні теми у себе в країнах. Майже третина убитих журналістів перед смертю були або викрадені, або піддавалися тортурам.

Відзначимо, «Індекс безкарності» публікується третій рік підряд, у ньому наводиться відсоткове відношення числа нерозкритих убивств журналістів до чисельності населення країни.

Перше місце займає Ірак із 88 нерозкритими вбивствами журналістів, за ним іде Сомалі. Філіппіни після того, як у 2009 році було по-звірячому вбито 30 журналістів і двох співробітників ЗМІ, перемістилися з шостого на третє місце у списку. Зі Шрі-Ланки, що стоїть на четвертому місці з її 10 нерозкритими вбивствами, багато провідних журналістів рятуються втечею. Далі у списку йдуть Колумбія (15 нерозкритих убивств), Афганістан, де гинуть в основному іноземні репортери, і Непал.

У Росії, що займає у списку восьме місце, в 2009 році було убито троє журналістів, і таким чином кількість нерозкритих убивств у країні за 10 років склала 18. 9-м номером у списку стала Мексика, пересунувшись на два місця вгору в результаті безперервного в цій країні нестримного насильства над репортерами.

Замикають список Пакистан (за минуле десятиліття пакистанські власті добилися звинувачувальних вироків лише у одній справі), Бангладеш та Індія.

При складанні списку КЗЖ проаналізував убивства журналістів у всіх країнах світу з 2000 по 2009 рік. Вбивство вважається нерозкритим, якщо нікого не притягнули до відповідальності. У списку враховані лише ті країни, в яких зафіксовано п'ять або більше нерозкритих вбивств. У 2009 році таких країн було 12.

 

Галина Івкова

Студентський інформаційний часопис «СІЧ» №1,

Експериментальний випуск студентів ІV курсу

Інституту філології та масових комунікацій

Університету «Україна»,

травень 2010

автор: Галина Івкова

видання: Студентський інформаційний часопис «СІЧ» №1, Експериментальний випуск студентів ІV курсу Інституту філології та масових комунікацій Університету «Україна», час видання: 2010


09/08/2011