Слава Україні! Героям слава!

СЛАВА УКРАЇНІ!  ГЕРОЯМ СЛАВА!

 

«Слава Україні!» − «Героям слава!» − це гасло лунає чи не звідусіль, особливо тепер, з огляду на останні події на Євромайдані.

Університет «Україна» відомий тим, що виховує у своїх стінах не лише конкурентоздатних фахівців, але й патріотів, тож, не дивно, що саме в цьому ВНЗ на пропозицію президента університету П.М. Таланчука вирішили надати давньому патріотичному гаслу особливого статусу. Згідно з рішенням ректорату та студентського самоврядування університету від 17 січня 2013 року історичне українське гасло «Слава Україні!» − «Героям слава!» визнається тут офіційною формою вітання і є цілком логічним додатком до «Козацького маршу», що звучить в університеті як дзвінок перед початком занять чи перерви.

Із приводу нововведення Петро Михайлович ТАЛАНЧУК зазначає:

Доцільність запровадження такої форми вітання обумовлена тим, що український народ поки-що не здійснив своєї віковічної мрії і не збудував власне української держави. Заклик «Слава Україні!», «Героям слава!» − бойове гасло наших попередників − нагадує всім українським патріотам: справу державотворення в Україні ще не завершено, у нас попереду на цьому шляху будуть і перемоги, і складні випробовування. Але іншої дороги немає!

Отже: Слава Україні! Героям слава!

Про те, що українські патріоти так віталися здавна, розповідає доцент кафедри журналістики Університету «Україна» Василь Васильович ГУБАРЕЦЬ:

− Вигук «Слава!» походить ще із князівських часів. Формула «Слава Україні!» з’явилася не в 40-ві, не в 50-ті роки ХХ століття, а значно раніше: наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. У період Української Народної Республіки гасло «Слава Україні!» вперше залунало офіційно, на повен голос. Пізніше воно було підхоплено Організацією українських націоналістів (ОУН). Після судових розправ над українськими патріотами на території колишньої Польщі до гасла «Слава Україні!» додалося: «Героям слава!».

З тих пір (тобто ще з 30-х років ХХ століття) у відповідь на: «Слава Україні!» зазвучало: «Героям слава!». Ця фраза – гасло боротьби Української Повстанської Армії (УПА) проти більшовизму і фашизму в роки Другої світової війни. За радянських часів це гасло було заборонено: воно асоціювалося з визвольною боротьбою.

У 90-х роках ХХ століття, коли ми здобули незалежність, забуте вітання повернулося. Особливо цьому посприяла діяльність Народного Руху України – від часу заснування організації і дотепер. Особливо у 1988-89 роках «Слава Україні!» − «Героям слава!» залунало звідусіль. Із перемогою Народного Руху на виборах у Західній Україні, коли В’ячеслава Чорновола було обрано головою Львівської обласної ради народних депутатів, вітання «Слава Україні!» − «Героям слава!» можна було почути скрізь. Повсюди засяяли українські історичні синьо-жовті прапори, повернувся з небуття наш народний гімн «Ще не вмерла Україна», – тоді ще національний, тепер  – державний.

Гасло «Слава Україні!» – «Героям слава!» підхоплюють нові покоління наших земляків, які знають, що таке державність та героїзм. Починаючи з кінця листопада 2013 року і донині, точаться бої із владою, яку ненавидять справжні патріоти України. І тому «Слава Україні!» – «Героям слава!» сьогодні звучить дуже природно. Люди старшого віку називають молодь, яка вийшла нині протестувати та протистояти владі, героями.

 

Можливо, що формулу «Слава Україні!» – «Героям слава!» було започатковано за правилами українського народного етикету. Християни-українці завжди віталися: «Слава Ісусу Христу!» – «Навіки слава Богу святому!» (або «Слава навіки!», «Навіки слава!»); на Різдво цю формулу дещо змінювали: «Христос рождається!» – «Славімо його!», на Водохреща – «Христос хрещається!» – «У ріці у Йордані!», а на Великдень – «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!» (тепер ще додають: «Воскресла Україна!»). Ритмічно і по смислу фраза не змінюється, і в основі цього висловлювання лежить уславлення Христа, який приніс на землю любов і духовність.

Ті перші воїни за справді незалежну Україну, що вжили гасло «Слава Україні!» − «Героям слава!», конкретизували цю духовність і цю любов: слава країні, яка хоче стати насправді вільною правовою державою; слава героям, які життя кладуть за духовні цінності з любові до Батьківщини.

Події на Майдані Незалежності 2013−2014 років значно поширили сферу використання гасла «Слава Україні!» − «Героям слава!».

 

Довідка Wikipedia:

«Слава Україні!» − «Героям слава!» − це гасло борців за вільну Україну. На початку 1920-х років гасло та вітання «Слава Україні!» було поширеним серед повстанців Холодного Яру. Юрій Горліс-Горський у романі «Холодний Яр» писав: «Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, співаючи «Серед степу на просторі», − озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.

Під'їжджаю до них:

Добридень, хлопці!

− Слава Україні! − відповідає декілька голосів. Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість «Здоров» вітатися «Слава Україні», а відповідається — «Україні слава».

Подібне вітання також було поширене серед козаків Кубані, де від 1944 року діяли дві сотні УПА, які називали себе КоПА− «Козача повстанська армія». Бойовим привітанням повстанців було «Слава Кубані!», а відповіддю − «Слава героям!» // http://uk.wikipedia.org/wiki. 

 

Пишаймося славою наших попередників!

Переймімо разом із вітанням їхнє бажання

бачити Україну вільною і щасливою!

 

«СЛАВА УКРАЇНІ!» − «ГЕРОЯМ СЛАВА!»

 

Світлана ПАТРА,

журналіст Імідж-центру Університету «Україна»

автор: Світлана Патра, журналіст Імідж-центру Університету «Україна»

час видання: 2014


03/02/2014