Рух - це здоров'я

РУХ - ЦЕ ЗДОРОВ'Я

Це не тільки можливо, але і природно для кожного з нас любити своє тіло і вважати його красивим незалежно від того, якими різними... ми можемо бути.

Херрет Голдхор Ленер

 

Довідка.

Танцювальна, або рухова, терапія - це метод психотерапії, що використовує рух для оцінки стану, розуміння суті захворювання і зміни стану пацієнта. Основна ідея методу полягає в тому, що не існує різкої відмінності між діяльністю мозку або психікою і станом тіла, те, що людина почуває, видно за її рухами. Фахівці з танцювальної терапії можуть результативно працювати з пацієнтами, що страждають на аутизм, хворими з травмами мозку, нездатними до навчання дітьми, людьми похилого віку, підлітками з порушеннями розвитку, сліпими і слабочуючими. Паралельно відбувається психотерапевтичне пророблення таких критеріїв: самоідентифікація, впевненість у собі, самооцінка границі, комунікативність, відносини і т.ін. Меріан Чейс вважається засновником цього напрямку мистецтва руху.

 

Люди подорожують по всьому світу у пошуках нового, вони хочуть пізнати інші культури, місця, народи, мови. Але насправді найбільша і ще не вивчена вами територія — це ваше власне тіло. Для такої подорожі вам не потрібно брати на роботі тривалі відпустки, одержувати візу, виїжджати за кордон, вам не доведеться збирати купу грошей і зберігати величезний багаж.

Більшість із нас за цілий день жодного разу не замислюється про ставлення до свого тіла. Ми налаштовуємо його на виконання роботи, а, закінчивши її, переключаємо його на домашні турботи, змушуємо виконувати накази до тих пір, поки не ляжемо спати, і після цього хочемо прокинутися в гарному самопочутті. Але наше тіло домагається уваги до себе за допомогою сигналів, які вже не можна ігнорувати, — чи прислухаємося ми до того, про що говорить нам наше тіло? Чи знаємо ми які-небудь способи реагування на ці сигнали, крім ковтання пігулок, вживання алкоголю і перегляду телевізора?

Що ви можете зробити для затерплої шиї і напружених плечей, для ниючої спини або ноги? А як щодо старих травм, що нагадують про себе болями або тим, що ви дуже швидко стомлюєтеся? Ви в змозі нахилити голову або цілком повернути її праворуч або ліворуч? Або, може бути, ви не відчуваєте болю, але почуваєте, що ваші здібності обмежені? Вам повинно бути цікаво, наскільки добре ви можете себе почувати, наскільки добірно ви здатні рухатися, скільки задоволення можете випробувати і наскільки вільним і гнучким може бути ваше тіло. Замість того, щоб ігнорувати і намагатися знеболити сигнали тіла, спробуйте розглянути інший спосіб реагування, працюючи з ним.

Техніки роботи з тілом існували ще задовго до того, як з'явилися письмена на папірусі і глиняних дощечках. Як тільки люди помітили, що біль відступає при натиску, терті або особливих маніпуляціях із тілом, з'явилося поняття «тілесні напрямки» — термін, використовуваний для позначення всього різноманіття тілесних практик. Люди використовували ці методи протягом тисячоріч для боротьби з усіма видами хвороб, для зняття напруги, підвищення спортивної майстерності, одержання задоволення і навіть для поглиблення духовної практики.

У сфері тілесних методів роботи фігурує безліч назв. Це обумовлено звичкою диференціювання і навішування ярликів. Деякі практичні фахівці займаються тим, що називають роботою з тілом. Інші розглядають свій підхід як терапію. Треті ж стверджують, що вони займаються соматичним навчанням, усвідомленням руху, структурною або навіть емоційною інтерпретацією.

Різні системи, школи або підходи визначають діапазон тілесних дисциплін по різному. Для одних це — мануальна медицина, застосовувана для відновлення ушкоджених частин тіла, для усунення причин болів, що вникають, або для подолання обмеженості рухів. Для інших це — робота з емоціями і фізичною структурою одночасно. Хтось розглядає подібну діяльність не як просто маніпуляції, а як нервово-м'язовий навчальний процес. Деякі бачать у цьому перший засіб для досягнення релаксації і задоволення. Однак, незалежно від того, чи сфальцьований підхід на якій-небудь частині вашого тіла, розуму, емоцій і духу, всі методи роботи з тілом відштовхуються від трьох основних положень:

1. Всі обмеження рухів, затиски, блоки або виникнення дисбалансу відбуваються через надмірну м'язову напругу і звички.

2. Тіло — не камінь, воно пластичне і змінюване, виліковне і навчальне, ви завжди можете з чого-небудь почати.

3. Тіло — це майданчик для трансформації.

Всі методи також об'єднані однією метою — змінити на краще життя людини. Зміни можуть негайно звільнити людину від дискомфорту і дистресу або розширити діапазон звичних патернів, що в цілому поліпшить функціонування. Підходи відрізняє лише бачення того, що і як потрібно змінювати. Зрештою життя — рух. Ми — живі істоти, котрі завжди знаходяться у процесі. Складаючись на 70 відсотків з води, ми знаходимося в постійному русі, як потік.

Східні мистецтва руху, такі як тай цзі цюань, йога чи айкідо, виникли як мистецтво самооборони або духовних практик і еволюціонували в мистецтво зцілення. Західне мистецтво руху починалося по іншому — у світі танцю. І хоча східний і західний напрямки в мистецтві руху можна використовувати як вправи, мета у них інша. Бездумно повторюючи рухи, вам не ввійти у новий світ, а от непередбачені рухи можуть привести вас до пробудження і не просто продовжити ваше життя, але і додати життя до ваших років.

Оскільки ми діємо так, як рухаємося, багато західних мистецтв руху схожі з функціональними підходами. І ті, й інші прагнуть охопити всю вашу істоту, у той час як звичайні фізичні вправи здебільшого спрямовані на поліпшення фігури або функціонування серцево-судинної системи. Мистецтва руху і функціональні вправи фокусуються на руйнуванні звичних форм поводження, що обмежують вашу здатність рухатися і мислити. Цей процес носить навчальний характер, сприяє пізнанню себе і розширенню власних можливостей. Рух розширює ваші фізичні можливості, збільшуючи силу, розвиваючи почуття рівноваги, викликаючи сховану енергію, поліпшуючи координованість тіла і здатність до дії. Ваше тіло одержує шанс перейти від пасивного заповнення інформацією до її практичного використання.

Мистецтво руху створювалося професійними танцюристами і хореографами і було для них засобом підвищення рівня виконавчої майстерності. Незважаючи на це, рамки використання його розширилися далеко за коло людей, що професійно займаються танцем. Воно виявилося досить корисним при найрізноманітніших фізичних і емоційних проблемах. Ми можемо збагатити свій руховий досвід. Обмежений рух іде рука об руку з обмеженим розумом. Звільняючи рух, ми звільняємо свою особистість. Мистецтва руху дають нам прекрасну можливість відтворити те, що було нами втрачене в минулому житті, знайти нову легкість тіла, одержати можливість нового відчування і напрямку думок. Ви можете навчитися рухатися, відштовхуючись не від зовнішнього образу, а з глибини власного тіла, і зможете раптом зрозуміти, як знайти свій темп, причому зробити це без понукань і змушеної напруги. Ви можете скористатися цим мистецтвом, щоб зрозуміти, хто ви є.

Усі, хто цікавляться методиками розвитку і роботи з тілом, можуть звернутися до управління адаптації і реабілітації Університету "Україна" для комплектування групи. Проводиться набір на курс підготовки фахівців із танцювальної терапії з наступним стажуванням в університеті.

 

Михайло САВЕЛЬЄВ,

студент V курсу

Факультету соціальних технологій

(спеціальність "Фізична реабілітація"),

фахівець із танцювальної терапії

управління адаптації та реабілітації

Університету "Україна",

Газета «Університет «Україна», №11-12, 2004

автор: Михайло Савельєв, студент V курсу Факультету соціальних технологій спеціальності "Фізична реабілітація", фахівець із танцювальної терапії управління адаптації та реабілітації Університету "Україна"

видання: Газета «Університет «Україна», №11-12, 2004, час видання: 2004


25/02/2010